BURSA DEVLET TİYATROSU ( Ulaşım / Adres / Bilgiler / Tarihçe )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
İLETİŞİM BİLGİLERİ:

AVP Sahnesi
Atatürk Cad. Heyke / Osmangazi
0224 221 29 44
0224 222 09 31
Feraizcizade Oda Tiyatrosu
Atatürk Cad. Heyke / Osmangazi
0224 221 29 44
0224 222 09 31

Genel Bilgi: (Hakkında - Tarihçe)

Bursa'da 1957'den bu yana Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren yerleşik tiyatrodur.

Vali İhsan Sabri Çağlayangil’in 1957’de sinema olarak kullanılan eski halkevi binasını tiyatro haline getirip Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne devretmesi ile kurulan Bursa Devlet Tiyatrosu, 1957-1971 tarihleri arasında bir turne tiyatrosu olarak hizmet görmüş, 1971’de Ali Cengiz Çelenk’in müdürlüğü ile yerleşik düzene geçmiş ve kendi kadrosu ile repertuvarını oluşturmuştur.

Tiyatro Binası, 1935 yılında Vali Şefik Soyer tarafından halkevi binası olarak yaptırılmıştır. 1950-51’de Dr. Edip Akyürek tarafından genişletilerek bugünkü şeklini almış ve sinema olarak kullanılmıştır.

Tiyatro binası adını Bursa’da ilk Türk tiyatrosunu kuran Vali Ahmet Vefik Paşadan almıştır. Ahmet Vefik Paşa’nın kurduğu ilk tiyatro, bugünkü Heykel’de, Ziraat Bankası merkez şubesi olan binanın yerinde idi ve ilk olarak Ahmet Vefik Paşa’nın adapte ettiği Molliere’in Meraklı adlı oyunudur. Oyunun beğenilmesi üzerine Ahmet Vefik Paşa başka adaptasyonlar da yaparak sahneye koymuştur
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt