Bugün Kandil ! MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN....

 • 19 Mart 2008
 • 75530 Okunma
 • 33 Yanıtlar
0/5, 0 Oy

 1. Bugün Kandil ! MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN....

  < Resmi açmak için tıklayın >

  < Resmi açmak için tıklayın >


  İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12.gecesi doğmuştur. Milâdî takvime göre ise bu, 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlamaktadır. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.

  O'nun doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti.

  O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.O gecenin sabahı gerçekten de feyizli bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştı. Bir fazilet güneşi ve hidâyet meşalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilişi, Yüce Allahın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu hususta Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmuştur:

  "Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler." (Âl-i İmrân, 164)

  Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı "Vesiletün'necat" olan mevlid kitabı O'nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

  Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

  Bununla beraber, O'nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O'nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.

  O âlemlerin Rabbinden, "Alemlere rahmet olarak gönderildi." Asırlara sığmayacak inkılapları birkaç sene içerisinde gerçekleştirdi. Evlâtlarını diri diri toprağa gömen babalar O'na ve getirdiği prensiplere iman ettikten sonra mükemmelleştiler, dünyaya insanlık, adalet ve medeniyet rehberi olacak hale geldiler. İnsanlar O'nun tek emriyle, kökü yüzlerce yıl derinde olan alışkanlıklarını bıraktı.

  O, yirminci asır insanının yüzyılda yerleştiremediği hakkı, hukuku, adâleti, hürriyeti, demokrasiyi ve insan haklarını bir solukta yerleştirdi. Böylece cehâlet asrı bir saâdet asrı olup, çıktı. Nihayet asır, asırlara taştı. Ve O, çağlar ötesiyle kucaklaştı.

  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. O'nun diğer peygamberlerden en farklı yönlerinden birisi budur. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulur:

  "Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bilmezler."(Sebe, 28)

  İnsanlığın her zaman ve mekânda Hz. Peygamber'in tebliğ ettiği ilâhî mesaja ve bu mesajın hayata geçirilmiş şekli olan onun sünnetine ihtiyacı vardır. O'nu örnek almak, Kur'an'a uymaktır. Çünkü Hz. Aişe (r.a.)'nın ifâdesiyle O'nun ahlâkı Kur'an'dı.(Müslim, Misâfirîn, 139). Kur'an-ı Kerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in inananlar için en güzel örnek olduğunu bildirmekte ve bu hususta şöyle buyurulmaktadır:

  "Andolsun, Allah'ın rasûlünde sizin için, Allah'a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar için ve Allah'ı çok ananlar için güzel bir örnek vardır." (Ahzâb, 21)

  Bu geceyi nasıl ihya edelim?

  Bütün insanlık âlemine bir hidayet tarihi açan ve âlemlere halis ilâhî rahmet olan böyle yüksek şanlı bir Peygamber'in ümmeti olmakla şereflenmiş bulunan biz müminlere ne mutlu! Bu geceyi vesile bilerek, O'na ümmet olmanın şuuruna erebilmek, Bu gecenin manevî zenginliğinden istifâde etmek için en azından bir Tesbih Namazı kılalım, bir de Hatm-i Enbiyâ yapalım.

  O'na ümmet olan müminlere gevşeklik yakışmaz.

  Unutmayalım...

  Alemlere rahmet olarak gönderilen muazzez Peygamberimizin, doğumunu anarken, yalnız mevlid okumak, ilâhîler söylemek ve kandil simidi dağıtmak yeterli değildir, sadece bu geceyi yaşamak yeterli değildir. Yüce Allah'ın sevgisine, hoşnutluğuna ve bağışlamasına ermenin yegâne yolu, Peygamberimizin yolundan gitmektir...

  "De ki: Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günâhlarınızı bağışlasın..."
   


  Yazan: The SpeciaLisT
  sempatico bunu beğendi.
 2. kandilinizzz mübarek olsun arkadaşlar..

  < Resmi açmak için tıklayın >
   
 3. herkesin kandili mübarek olsun
   
 4. islam aleminin kandili mubarek olsun
   
 5. Bütün İslam Aleminin Mevlid Kandil'i Mübarek Olsun Rabbim Nice Kandil'ler Nasip Eder İnşallah
   
 6. tüm müslüman aleminin kandili mübarek olsun
   
 7. tüm maxicep ve müslümanların kandili mübarek olsun...
   
 8. Herkesiz Kandili Mübarek Olsun...
   
 9. Mevlit Kandilinizi Kutlar Alem-i İslama Saadet-i Ebediyeden Saadet Niyaz Eederim
   
 10. Bütün İslam Aleminin Mevlid Kandil'i Mübarek Olsun
   
 11. kandiliniz mubarek olsun
   
 12. Amin.. Cümlemizin kandili mübarek olsun
   
 13. Başta Tüm Maxicep ailesinin ve islam aleminin kandilini kutlarım, kandilimiz mübarek olsun .
   
 14. Hayırlara vesile olması dileğiyle hayırlı kandiller
   
 15. saol arkadaşım sizlerinde kandiliniz kutlu olsun
   
 16. kandiliniz kutlu olsun...
   
 17. cümlemizin kandili mübarek olsun...
  hayırlı kandiller...
   
 18. tüm maxicepcilerin ve islam aleminin kandili mübarek olsun
   
 19. Tüm islam aleminin kandili mübarek olsun..
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Bugün Kandil MEVLİD
  Regaip Kandilimiz mübarek olsun Genel Dini Konular ve Sohbet 7 Nisan 2016
  Maxicep Ailesi'nin Kandili Mübarek Olsun Genel Dini Konular ve Sohbet 22 Aralık 2015
  "bugün Kuran okudun mu" kampanyası Genel Dini Konular ve Sohbet 2 Nisan 2014
  Bugün Günlerden CUMA Kac Kişi Gidicek CUMA Namazına Bakalım :) Genel Dini Konular ve Sohbet 19 Mart 2010
  Bugün kandil: KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN! | Kadir Gecesi Duası Genel Dini Konular ve Sohbet 26 Eylül 2008
Yüklüyor...
22/02/2017 - 11:32