Bu Dil Başka

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yitik savaşçı

Üye
<span style="color:#990000">Zavallı</span> (sıfat)
1. Acınacak kadar kötü durumda bulunan, mutsuz.
2. (mecaz) Gücü bir şeye yetmeyen, âciz.

Türkçe&#39;nin âciz olmadığı hepimizin ortak görüşü zaten. Türkçe&#39;nin acınacak durumda olup olmadığına gelince; Türkçe asla acınacak durumda değildir. Acınacak durumda olanlar diline sahip çıkmayanlardır. Ülkemiz popüler kültürün istilası altında kalmış durumdadır. Ve kimi insanlar bundan benliklerini yitirecek kadar fazla etkilenmişlerdir. İşte bu etkilenmenin kendisidir zavallı olan.

Ayrıca DeRMaNTeS arkadaşımız da "Yeni Türkçe" başlığını atarken düşünmeden hareket etmiş. Bu yeni değil; olsa olsa "deforme edilmiş bir Türkçe"dir. Bu şekilde değiştirirse iyi olur.

mAd_girL

mAd_girL

Üye
nerden ne anlamlar çıkartıyorsunuz yaa siz ne kadar düşünyorsanız Türkçeyi emin olun bende o kadar düşünüyorum..Belki benciilik olacak ama ben benim demek istedigimi anladıktan sonra siz anlamasanız önemli değil benim için.. ki ne demek istediğimi anlayanlarda çıkmış.Hadi bu yazdıklarımdanda birşeyler çıkartın..

yitik savaşçı

Üye
mAd_girL senin demek istediğini ben anladım; "Türkçe&#39;yi ne hale getirmişler&#33;" diyorsun? Evet; kendi aralarında Tarzanca bir dil oluşturmuşlar... Ancak onun adı asla Türkçe değil... Çünkü benliğini yitiren kişilerin Türklüğü tartışılmaz bile. Konuştukları dile de Türkçe denilemez. Bu yozlaşmanın göstergesinden başka birşey değildir. Ülke bir dara düşse kurtaracak olan onlar değildir.

Sonuçta "zavallı" sıfatı dilin değil; insanların başına getirilmeli değil mi?

DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
<div class='quotetop'>(yitik savaşçı &#064; May 17 2006, 02&#58;35 PM) [post=336346]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
Ayrıca DeRMaNTeS arkadaşımız da "Yeni Türkçe" başlığını atarken düşünmeden hareket etmiş. Bu yeni değil; olsa olsa "deforme edilmiş bir Türkçe"dir. Bu şekilde değiştirirse iyi olur.
[/b][/quote]
"Yeni Türkçe" mecazi anlamda kullanılmıştır,ayrıca "deforme edilmiş bir Türkçe" desem kimse ilgilenmezdi sanırım...

CooL'n'Quiet

Üye
üle yine kavga cıkarmıssınız yaa olum biri bişe yazsada bende ordan ters bişey cıkarsam kavga ortamı doğsa die aranıomusunuz annamadım.
kızcaz ne demişki ben tanırım kendisini öyle bi insan değil ne olmus yani zavallı Türkce&#39;yi Türkcenin zavallı olduu için deil bu hale geldiği için kullanmıs cokta doğru kullanmıs afferim lem merve kedi olalı bi fare tuttun recep tayyip seni sevmiom şampiyon compom en büyük fener :P

yitik savaşçı

Üye
"Yeni Türkçe" başlığını kullandığında insanlar bunu iyi birşeymiş gibi algılayıp, eğlencesini yapabiliyor. Ancak diğer başlığı kullandığında tavır koymuş oluyorsun. Ancak senin başlığı açmandaki amaç belli; mizah.

DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
<div class='quotetop'>(yitik sava&#351;ç&#305; &#064; May 17 2006, 10&#58;57 PM) [post=336723]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
"Yeni Türkçe" ba&#351;l&#305;&#287;&#305;n&#305; kulland&#305;&#287;&#305;nda insanlar bunu iyi bir&#351;eymi&#351; gibi alg&#305;lay&#305;p, e&#287;lencesini yapabiliyor. Ancak di&#287;er ba&#351;l&#305;&#287;&#305; kulland&#305;&#287;&#305;nda tav&#305;r koymu&#351; oluyorsun. Ancak senin ba&#351;l&#305;&#287;&#305; açmandaki amaç belli; mizah.
[/b][/quote]
Herkesin nas&#305;l yorumlayaca&#287;&#305;na kar&#305;&#351;amam bu 1 &#33;&#33;&#33;
<div class='quotetop'>(DeRMaNTeS &#064; May 16 2006, 02&#58;23 PM) [post=335641]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>

[/b][/quote]
"Al&#305;nt&#305;d&#305;r" ibarelerinin aras&#305;nda söz konusu yaz&#305;y&#305; sundum ve bu ibarelerin d&#305;&#351;&#305;na da ki&#351;isel yorumumu ekledim smiley olarak.Ya da senin tabirinle "tavr&#305;m&#305; koydum".Mizah amaçl&#305; açm&#305;&#351; olsam üstteki smileyleri kullanmazd&#305;m bu 2 &#33;&#33;&#33;

Neden forumda sürekli bir tart&#305;&#351;ma ortam&#305; yarat&#305;lmaya çal&#305;&#351;&#305;yor bunu da anlayam&#305;yorum, bu da 3 &#33;&#33;&#33;

yitik savaşçı

Üye
Tartışma ortamı yarattığımı ima edemezsin. Bunu yapmak isteseydim; başka yollara kayardım. Örnek vermem gerekirse; bu cümleleri kurmadan direkt şunu yazardım: "Sayı saymayı mı öğreniyorsun; bu dört." Yorum yapmak hakkım, eleştirmek hakkım, rica etmek hakkım...

Bu başlık daha önce de açıldığında tavrımı belli ettim.
http://www.maxicep.com/forums/index.php?showtopic=33925

Senin koyduğun başlık neticesinde gergin bir ortam oluşmuş. "Yeni Türkçe" demişsin, bir başkası da "Zavallı Türkçe" demiş... Mecaz olarak neyi kullandığını da anlamak mümkün değil... Yeni sözcüğü mü mecaz; Türkçe sözcüğü mü?

Mizah bölümüne açtığın başlık senin sorumluluğundadır. Eğer eleştirmek isteseydin; konu dışı bölümüne açardın.

DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
Bir kere istediğim başlığı kullanabilirim, ayrıca tavır koymak mecburiyetinde de değilim.Site kurallarına uymak kaydıyla istediğim şeklide açabilirim.Kimseyi yönlendirmek durumunda da değilim, iyi veya kötü her iki yönde de.Zaten genelde konuyu açtıktan sonra pek yorum yapmam, yorumu okuyana izleyene bırakırım.Konuyu açmış olmam oluşan gerginliğin sorumluluğunu bana yüklemez, açılmaması gereken veyahut yasak olan bir konu açmadım çünkü.Gerginlik varsa mesajlarda aranmalıdır.Nitekim kimi arkadaşlar kötü bir durum olduğunu belirtirken kimisi de sadece gülmüştür.Herkesin kendisini bağlar.Mizah bölümüne açmamdaki amaç; yazının komik olmasıdır.Zaten mizah dediğin sadece güldürmek,eğlendirmek için yapılmaz...Altında yatan hicvi anlamaktır önemli olan.Anlaşılan sen bunu anlamamışsın, ya da benim yazıyı paylaşmaktaki amacımı ters anlamışsın.Herneyse artık...Zaten yazı bana mail yoluyla aynen bu şekilde geldi(alıntıdır ibareleri arasındaki yazı ve başlık) ve ben de değiştirme ihtiyacı duymadım, mesajı altında gizli....Anlayana ne âlâ

Not: Sayı saymayı öğretmiyorum tabiki, söyleyeceklerimi maddeler halinde söylemek ve daha dikkat çekici olması açısından o şekilde yazdım.Bu da Türkçe&#39;nin bir güzelliği...

heygenc

Üye
bu tür konuşanları kınıyorum

yitik savaşçı

Üye
Sen savunduğun fikirlere sahip çıkamayacak kadar umursamaz davranıyorsun bana göre...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...