BMW Gece görüş teknolojisini uygulamaya başlayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Zero

Zero

Üye
    Konu Sahibi
BMW Gece görüş teknolojisini uygulamaya başlayacak
Alman otomobil üreticisi gece sürüş güvenliğini artırmak için, 7 serisi modellerinde Night Vision adı verilen termal kamera teknolojisi kullanacak.

- Araştımalar, trafik yoğunluğunun gündüze göre dörtte bir oranına düşmesine karşın, yaşanan ölümlü kazaların yarısından fazlasının gece gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Alman otomotiv firması BMW, gece sürüş güvenliğini artırmak için, Night Vision adı verilen yeni bir termal kamera teknolojisini hayata geçirdi.

BMW araçların ön paneline yerleştirilen ve gece görüş cihazıyla donatılan bir kamera karanlıkta gözle görülmesi mümkün olmayan insan ve hayvan gibi cisimleri termal olarak tespit ediyor.

Termal kamerlar ısı enerjisini ölçüyor ve gece seyahetlerinde kaza nedenlerinin başında gelen, yola çıkan hayvan ve insanların, 300 metreyi bulan menziliyle far mesafesine girmeden algılanmasını sağlıyor. Sistemin özellikle yaban hayatın sürdüğü kırsal yollar, karanlık garaj girişleri gibi görüşü sınırlayan mekanlarda fayda sağlaması bekleniyor.Sürücü paneline yerleştirilen bir monitör sayesinde termal kameradan elde edilen görüntüler araç içine ulaştırılıyor.

..::Riddick::..

..::Riddick::..

Üye
Vayyy Enteresan ;;)

symbianboy

Üye
yakında mercedesi sollar bu :D ama 7 seriside boru değil çok pahalı

slayer

Üye
daha yenimi çıkardılar_???
yıllar önce bu teknolojiyi tanıtmışlardı... + beni ilgilendirmez param yok BMW için :D

keano

Üye
sanki jaguarin birinde vardi bu yaa...booole hatta camda beliriyodu goruntu bi bolumde...sanki...yanlis hatirlamiyosam...

Zero

Zero

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by keano@Oct 31 2005, 12:43 AM
sanki jaguarin birinde vardi bu yaa...booole hatta camda beliriyodu goruntu bi bolumde...sanki...yanlis hatirlamiyosam...
[post=202541]Quoted post[/post]​

Doğru ama O Termal kamera değildi.. :)

[SHARK]

Üye
:artı: YAW ABİ BU MANYAK bişiy
Gecen gun DCTV(Daimler Crysler tv bu mercedesın fabrikası oluo)
izledim mercedes in farların ıcıne yerlestırılmıs.
Kameranın baglı oldugu monıtorde katranın(hız göstergeleri) ortaasına yerlestirilmiş gece manyak gösteriyor siz istersenın yola bakmayın monitöre bakın oyun oynar gibi her tarafı rahat bi şekilde görebiliyorsunuz.
Eger ileride bi araba var sa uyarı veriyor siz gormedınız se uyarıyı arabaya yaklasınca ARABa HIZını kesiyor müthiş bişey 8) :D

AMA YAKINDA BİİZİM SANAYİDE TAKARLAR BUNU yada tuninng merkezlerinde :artı:

gentleman

gentleman

Üye
gerçekten enteresan

tofy

Üye
müthiş birşey teknolojiye ve gelişmelere bayılıyorum..... sırf kamerası var geri viteste giderken diye arabamı değiştirdim ;) ama gerçekten çok daha rahat valla geri geri giderken hiç arkama dönüp bakmıyorum yada yan aynalara direk ekrana bakıyorum :rolleyes: ;;)

Caine

Caine

Üye
bana göre dizayni ve estetik açıdan bu bmw ler mercedeslerden daha cekici ve daha güzel :rolleyes: bu genelde bayanların işine aha çok yarayacak dersem kesin kızarlar :DD şööfförler için iyi bir sistem ama kimbilir bizler ne zaman süreriz bu arabaları :(

hacker_akbal

hacker_akbal

Üye
Bence çook ii ama biz nerde görcez böle arabaları... :)

karizma

karizma

Üye
Bence arabalar için süper bi teknoloji hakkaten iyi düşünmüşler

metintekin

Üye
süpper manyak bişey bu . Ama 7 serisi 350 milyardan başlıyo. yani paşa gibi 500 milyar werip 7.60 alınca tabi adamlar termal kamerada takıyo :)

useless84

Üye
adamlar yapıyor..

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Güzel düşünce ;;)

tanzer

Üye
gerçekten çok faydalı bir özellik

zkz

Üye
bmv bu ama 7 serisi bizi asar belki ileride

BRKNSR

BRKNSR

Üye
ilginç :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

cemux

Üye
yakında şahinde de 1 tane görürsek şaşırmayalım!!!
:wacko:

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
bence süper bi olay ama bizde o arabayı alacak para nerdeeee

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt