Bios Ayarı (XP yi disketle kur un devamı)

Sponsorlu Bağlantılar

Clausius Clapeyron

Üye
    Konu Sahibi
Bios Ayarı (XP yi disketle kur un devamı)
(uyarı: XP yi disketle kurun konusunun ( XP yi disketle kur ) devamıdır.


Windows NT, 2000 ve XP versiyonlarında en kolay yükleme şekli CD-ROM'dan boot ederek yüklemektir.

Windows9x ve ME versiyonlarında kurulum esnasında ilk karşınıza çıkan problem, makinayı CD-ROM'u görecek şekilde nasıl açacağınızdı. Bir Windows98 ve ME başlangıç disketinin elinizin altında olması gerekiyordu.

Ancak bu zorluk NT4, Windows2000 ve en son XP ile ortadan kalkmıştır. Çünkü bu işletim sistemlerinin kurulum CD'leri boot edebilir CD'lerdir ve otomatik olarak Windows kurulumunu başlatırlar.

Eğer CD'den boot ederseniz, harddiskinizin durumu ne olursa olsun(Fdisk yapılmamış, formatlanmamış bile olsa) kuruluma başlayabilirsiniz. Partition oluşturma ve formatlama işlemlerini kurulum esnasında yapabilirsiniz.

Ancak elinizde Windows kurulum CD'si yoksa veya CD'den boot edemiyorsanız, önce bir Windows98 açılış disketiyle makinayı açıp, fdisk yapıp, restart edip, tekrar disketle açıp, formatlayıp sonra da kurulum dosyaları her nerde ise (ikinci bir disk, boot edemeyen bir CD-ROM içinde) oradan kurmanız gerekir.

Sonuç olarak eğer NT, 2000 veya XP kuruyorsanız en kolay yöntem bu işletim sistemlerinin kurulum CD'leriyle makinayı açmaktır.

CD'den BOOT edebilmek için bilgisayarın bunu desteklemesi ve ayarlanmış olması gerekiyor!

Son bir kaç yıl içinde üretilmiş tüm bilgisayarlar CD-ROM'dan boot özelliğini destekler.

Ancak sizin makinanın BIOS ayarlarında bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Çok değişik tipte BIOS'lar olduğu için kesin bir ayar söylemek zordur. Ancak hepsi aşağı yukarı birbirine benzer.

Önce Vmare programı ile oluşturduğum sanal bilgisayarın BIOS ayarlarından CD-ROM'dan boot etmeyi göstereceğim, sonrada kullandığım P4 bilgisayarın kendi BIOS'undan bu işin nasıl yapıldığına bakacağız.


VMARE-PHOENIX BIOS
Makinayı restart edin. Açılış ekranına dikkat edin, genellikle sol-altta BIOS ayarlarına nasıl girebileceğiniz yazmaktadır.Bir çok bilgisayarda bu tuş DEL tuşudur ama bu makinada F2 tuşuymuş, bizde F2'ye basıyoruz.
ama siz yine de sizin makinada ne yazdığını dikkate almayı unutmayın.Gördüğünüz gibi bir çok menü var. Biz şu anda en soldaki MAIN penceresindeyiz. Burada sadece klavye çalışıyor, o zaman sağ ok tuşuna basarak BOOT menüsüne kadar geliyoruz.Burada bilgisayarın BOOT ederken sürücülere hangi sırada bakacağını görüyoruz. Şu anda önce Removable Devices'e bakacakmış. Bu disket sürücü demek oluyor.

Sonra Hard Drive'a bakacak, orada da açılış dosyalarını bulamazsa, CD-ROM sürücüye bakacak.

Bu sıra bizim işimizi görmüyor çünkü, disket takılı değilse, harddiske bakacak. Harddisk üzerinde işletim sistemi yüklü olmasa bile, eğer fdisk yapılmış ve formatlanmış bir disk ise, yani C: sürücüsünü görüyorsak, BIOS açılış dosyalarını burada arayacak ve bulamazsa hata verip duracaktır. CD-ROM'a bakmayacaktır.

Biz eğer CD-ROM'u listenin başına alırsak, ilk başta CD-ROM sürücüye bakacak ve bizde önceden Windows kurulum CD'sini taktığımız için oradan BOOT edecektir.

Ok tuşları ile ATAPI CD-ROM Drive yazısı üstüne geliyoruz. Peki bunu nasıl listenin başına alıcaz? Sağ tarafa dikkat ederseniz bunu nasıl yapacağımız yazıyor. + ve - tuşları ile. Biz CD-ROM üzerindeyken iki defa + tuşuna basarsak, CD-ROM'u listenin başına alacaktır.Şimdi F10 tuşuna basalım, sorulan soruya Yes diyerek yaptığımız değişiklikleri kaydedip, çıkalım.

Ama unutmayın her bios aynı olmaz burada sadece bizim örnek aldığımız bilgisayarın biosuna göre anlatım yaptık
siz inceleyerek burdan yola çıkıp kendi bilgisayarınızın biosunu ayarlayabilirsiniz.
 


ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Madem devamı niye aynı konuya yazmadın ?
 

Clausius Clapeyron

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by ChavRash@Nov 17 2005, 03:14 PM
Madem devamı niye aynı konuya yazmadın ?
[post=210508]Quoted post[/post]​
güzel bir soru ... :huhu:
ama yanıtını bende bilmiyorum :D
aklıma gelmedi :(
 

prince22

Üye
yaklasık 2 haftadır xpyi kurmakla ugrasıorum,ynlıslıkla cd rom ve dvd sürücülerini(İDE RAİD) sildim yada silindi.suanda pcye cd taktıgımda okumuyo bicok sey denedm aygıt yöneticisnden guncellesrme vs olmadı format atmam gerek xp cdsini takıorum biosayken okuyor kuruluma baslıyor fakat sonrdan sabıt disk yok hatası cıkıyor hcbrsy anlamadım:( biosa giriorum fakat resmdeki gibi komutlar cıkmıyor satayı duzeltemiorum lutfen yardım edin buarada anakartım asus yrdımlarınızı bkliorum arkadslar:(
 

prince22

Üye
bunu deniyorum o sırada windowsu kur dediğimde yani entera bastıgımda sabit disk bulunamadı hatası veriyor bunu nasıl duzelteblrm bilgilei olan ltfen yrdm etsn :(
 

artvinli-kartal

Üye
bios ayarında boot a geldiğimde cd room ile ilgili birşey yok. neden acaba n yapcam ?????:off:
 
Nedved

Nedved

Emekli Yönetici
Senin BIOS modelin farklı olabilir.HDD , Floppy ve CD/DVD ROM bölümlerinin olduğu yerde ayar mevcut.
 

eeggee1907

Üye
bilgisayar ısınınca kapanıyor bios ayarlarından power off diye bi şey varmış yardım ederseniz sevinirim (bios phoenix)[/SIZE]http://www.maxicep.com/images/shttp://www.maxicep.com/images/smileyler/s20.gifmileyler/megafon.gif
 

maxi_cep_

Üye
Sen dedin +ve- bas cd rom mu başa alır almadı NasıL yapa bİlİrim Açıl İYardım :Tşk:
 

beko527

Üye
1. yi floopy yap 2.yicd/dvd 3.hddni seç kaydet çık .çıktıktan sonra pcyi resetle kur olmazsa yazarsın
 
L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
1. yi floopy yap 2.yicd/dvd 3.hddni seç kaydet çık .çıktıktan sonra pcyi resetle kur olmazsa yazarsın
cevap yazarken konunun tarihine baktınmı
ne sivri zekalı adamlar var töbe töbeee
 

beko527

Üye
çok biliosan önceden yazardın (ne sivri zekalı adamlar var )görüyoruz. Töbe töbeee :D
 


Üst Alt