Bilgisayarın İcadı - Bilgisayarı Kim Buldu - Bilgisayar Nasıl İcat Edildi - Bilgisayarı Bulan Kişi

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Bilgisayarın İcadı - Bilgisayarı Kim Buldu - Bilgisayar Nasıl İcat Edildi - Bilgisayarı Bulan Kişi
Günümüzdeki bilgisayarlar, 1941 senesinde Berlin’de Kondrad Zuse tarafından icat edilmiş ve şu anki halini almıştır. Onun icat ettiği bilgisayar, elektron lambalarından meydana gelmekteydi ve aynı senelerde Busines Machines Corporation adlı şirketin ürettiği otomatik bilgisayarlardan daha seri bir şekilde işliyordu.1946 senesinde, Amerikalı bilim adamları Jn W. Mauchly ve J. Presper Erchert daha yüksek işlem yapabilen tam elektronik, sayısal ilk bilgisayarı imal ettiler. 70,000 direnç, 17,500 kadar elektron tüpü, 10,000 kondansatörden meydana gelen 30 ton civarında ağırlığı olan bu büyük makine, on haneli 5,000 sayıyı bir saniyede birbirleri ile toplayabiliyordu.

Ancak yukarıdaki bilgisayarlar günümüzdeki bilgisayarlardan çok farklı olduğu için ve bilgisayar adını vermenin yanlış olacağı için aslında şimdiki anlamda ilk bilgisayar 1950 yılında yapılmıştır.

Daha sonraki senelerde büyük bir hızla geliştirilen bu bilgisayarlar, yüklenen bilgiyi hızlı ve doğru bir biçimde işleme ve saklama özellikleri sebebi ile çok kısa bir zamanda günlük yaşamın önemli bir parçası ve insanlık tarihinin en önemli icatlarından biri durumuna geldiler. Bilgi üretimi ve paylaşımı çok büyük oranda hız kazandı. Bu gelişmelerin ışığında, tüm insanların bilgiye kolay bir biçimde ulaşabilmeleri ve onu tüketmeleri sağlandı.
 

Misafir - 699430

bilgisayarlar bence kablolar bulunduğunda ekranın arkasından ampulle ışıkverilen alet
 


Üst Alt