Beyin hakkında şaşırtıcı bilgiler

 • 29 Nisan 2011
 • 1702 Okunma
 • 16 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 1)Beyniniz, buzdolabınızın ampulünden daha az enerji tüketir
  Beyin 12 watt gücünde enerji kullanır ki büyük boy iki muzdan elde edilecek enerjiye eşittir. Vücut ağırlığının sadece %3‘ünü oluşturmasına karşın beyin bütün enerjisinin %17’sini tüketir. Bu enerjinin büyük kısmı ise beynin bakım ve destek faaliyetlerine gider. Dikkatli ve yoğun düşünme esnasında harcadığınız enerji o kadar küçüktür ki fark edilmez bile.

  2) Sık yaşanan jet-lag hafızaya zarar verebilir
  Jet-lag sadece sinir bozucu olmakla kalmaz, eğer sık aralıklarla tekrarlanırsa beyin sağlığınıza zararlıdır. Sıklıkla kıtalararası uçuş yapan insanlar beyin hasarı veya hafıza zayıflığı yaşayabilirler. Muhtemelen bunun sebebi jet-lag sırasında çok fazla stres hormonu salgılanması ve bu hormonların beyin lobuna ve hafızaya zarar vermesidir.
  Vardiya usulü çalışan insanlarda da benzer bir risk söz konusu olabilir. Çalışma saatlerinde sıklıkla meydana gelen değişiklikler, tıpkı sık yapılan uçak yolculukları gibi, strese neden olmakta bu da vücut ve beyin üzerinde hasar yaratmaktadır.

  < Resmi açmak için tıklayın >
   


  Yazan: backspace11
  Kral 63 bunu beğendi.
 2. tesekkurler
   
  backspace11 bunu beğendi.
 3. bi siy degil
   
 4. jet lag ? :D
   
 5. jet-lag nedir?

  Hava yoluyla yapılan hızlı seyahatler esnasında yaşanan ve vücut üzerinde etkileri olan değişimler konusunda zaman zaman bazı sorunlar ortaya çıkar. Bu duruma Jet-lag adı verilir. Bir başka ifadeyle Jet-Lag; uçakla seyahat esnasında dünyanın zaman dilimleri geçilirken insan vücudunun bu hızlı zaman değişimine adapte olamamasıdır. Kısaca, yerel saatle beynimizin hipotalamus bezi tarafından düzenlenen vücudun biyolojik saatinin uyumsuzluğu olarak da bilinir.  Araştırmalar, özellikle bu durumun batıdan doğuya doğru uçuşlarda daha çok ortaya çıktığını göstermiştir. Yine, yapılan araştırmalara göre uzun süreli gündüz uçuşlarında bu problem, gece uçuşarına göre daha fazladır. Doğal olarak insan vücudu geceleri uyumaya, gündüzleri ise uyanık yani aktif durumda bulunmaya alışmıştır

  Jet-Lag, gençlerde ve çocuklarda daha az görülür. Bunun sebebi, gençlerin değşimlere yaşlılara nazaran daha çabuk adapte olmasıdır. Uçaktaki havanın kuru olması, seyehat süresince hareketin kısıtlı olması, içki içilmesi, yeterli sıvı içecek alınamaması, farklı iklimde farklı yemekler, insanlarda jet-lag'a karşı direnç kırıcı diğer etkenlerdir.

  Dünyanın çevresi 360 boylamla bölümlenmiştir. Her 2 boylam arası 4 dakikada, her 15 boylam 1 saatte geçilir. Buna 1 zaman dilimi denir. Dünya çevresinde 24 zaman dilimi vardır. 5 veya daha fazla sayıda zaman dilimi kaymaları Jet-lag belirtilerini arttırır. Jet-lag belirtilerinin devam süresi, geçilen zaman dilimi kadar gündür.
   
 6. teşekkürler yararlı paylaşım
   
 7. 2. Olan Bilgi Miydiki Bana Uyarı Gibi Geldi :hmmm:hmmm:hmmm
   
 8. "Her Uyari bir Bilgidir"

  backspace11
   
 9. yararlı bir konu sağol:oke:
   
 10. bi siy digil
   
 11. sağol güzel paylaşım
   
 12. sende sagol
   
 13. bilgilendirme için saol
   
 14. sende saol
   
 15. yararlı cok guzel tesekkurler:D
   
  backspace11 bunu beğendi.
 16. sizede tesekkur ederim yorum yaptigniz icin
   
 17. tsk
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/01/2019 - 16:36