Beşiktaş'tan Büyük Adım

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Kingmortall

Kingmortall

Üye
    Konu Sahibi
Beşiktaş'tan Büyük Adım


Beşiktaş Genel Sekreteri Mesut Urgancılar, BJK Futbol Komitesi Başkanı Tamer Kıran ve BJK Yeniden Yapılanma Komitesi Başkanı Adnan Dalgakıran'ın ev sahipliğinde Ataköy Sheraton Hotel'de düzenlenen basın toplantısıyla Futbolda Yeniden Yapılanma stratejisi açıklandı.

Beşiktaş'ın, kurumsal ve sportif alanda yeniden yapılanma çalışmalarının önemli adımını oluşturan "BJK Futbolda Yeniden Yapılanma Projesi", yazılı hale getirilen "Kurumsal Değerler" ışığında hazırlandı. BJK Futbolda Yeniden Yapılanma Projesi; transfer sisteminden, idari yapılanmaya, sporcu gelişiminden sportif yönetim yapılanmasına, pek çok alanda revizyon ve yeniliği içeriyor.

Beşiktaş Kulübü'nün "Kurumsal Değerleri"ni yazılı kültüre dönüştürme hedefiyle yürütülen çalışmalar sonucunda, Beşiktaş camiasının benimsediği, kaynağını kulübün köklü kurumsal kültüründen alan 5 temel değer, yazılı olarak tanımlandı: "Şerefimizle Oynarız, Hakkımızla Kazanırız, Halkın Takımıyız, Özümüzden Güç Alırız, Tutkuyla Bağlıyız."

6 ayda tamamlandı

Dünya örnekleri ile kulübün kurumsal tecrübesini harmanlanarak 6 ayda tamamlanan "BJK Futbolda Yeniden Yapılanma Projesi", futbol yönetimi anlayışında kulübün "özdeğerleri ile profesyonel futbol yönetim anlayışını birleştiren" yeni bir stratejiye dayanıyor.
Beşiktaş'ın futbolda Yeniden Yapılanma Stratejisi, "Özümüzden Güç Alarak, Geleceği Yürüyoruz" anlayışıyla tanımlanıyor.

10 yıllık bir strateji belirlendi

BJK Yeniden Yapılanma Komitesi Başkanı Adnan Dalgakıran, Beşiktaş JK'nin 2012- 2023 yıllarını kapsayan yaklaşık 10 yıllık bir strateji ortaya koyduğunu belirterek, bu stratejinin Kurumsallaşma, Mali Yapı, Kurumsal İletişim, Pazarlama ve Sporcu Yönetimi'ni içeren 5 ana bölümden oluştuğunu belirtti.

"Hedefimiz sürekliliği olan bir başarı trendi yakalamak"

Amatör Şubeler, Basketbol ve Futbolu içeren Sporcu Yönetimi stratejileri içinde futbolun, çalışmanın en önemli adımı oluşturduğunu vurgulayan Dalgakıran, yeniden yapılanma çalışmaları konusunda şunları söyledi:
"Bu çalışmanın ekseninde, başta Sayın Başkanımız Fikret Orman olmak üzere, BJK Yönetim Kurulu, Teknik heyetimiz ve profesyonellerimizin, aynı ortak ruh ve amaç etrafında toplanarak, Türk futbolunun geleceğini şekillendiren bir vizyon ortaya koyma çabası yatmaktadır. Hedefimiz; açık, şeffaf denetlenebilir, hesap verebilir bir yönetim anlaşıyla, sürekliliği olan bir başarı trendi yakalamak, tüm paydaşlarımızın gurur duyduğu Avrupa'nın önde gelen kulüplerinden biri olmaktır."

Sözlü kültür, yazılı kültür unsuru olarak gelecek kuşaklara aktarılacak

Kurumsal Değerler Çalışması hakkında bilgi veren Genel Sekreter Mesut Urgancılar, Beşiktaş camiasının yüzyıl içinde, dilden dile, gönülden gönüle aktarılan sözlü kültürü unsurlarının, bundan böyle birer yazılı kültür unsuru olarak gelecek kuşaklara aktarılacağını söyledi. Urgancılar sözlerine şöyle devam etti:
"Tanımladığımız değerler aslında yıllardır yaşadığımız, gündelik hayatımızınn parçası olan Beşiktaşımızın, ruhunda ve duruşunda iz bırakmış temel unsurlardır. Camiamızın tüm paydaşları nezdinde yaptığımız Kamuoyu Araştırması'nın çıktılarıyla da doğrulanan bu değerlerimiz, bu çalışmayla belgelenmiş oldu. Artık yöneticilerimiz, oyuncularımız ve çalışanlarımız, bu değerler çatısı altında hareket edecektir."

"Futbol Komitesi'nin temel görevi uzun vadeli sportif vizyon oluşturmak"

BJK Futbol Komitesi Başkanı Tamer Kıran futbolda yeniden yapılanma çalışmalarında en önemli yeniliğin, kulübün futbolda "Teknik Kalbi" olarak tanımladıkları, Futbol Komitesi'ndeki yeni idari yapılanma olduğunu, bu yapılanmaya göre Futbol Komitesi'nin yapısının değiştirilerek A takım Teknik Direktörü, İzleme ve Özkaynak yöneticileri ve İdari Direktör'ün de artık komite üyesi olacağını söyledi.

"Futbol Komitesi'nin temel görevi, dönem ve kişiden bağımsız olarak uzun vadeli sportif vizyon oluşturmak, planlamak ve icrayı sürekli olarak kontrol etmektir " diyen Kıran, oluşturulacak Teknik Danışmanlar Komitesi'nin de kulübün futbol vizyonunu geliştirmede önemli rol üstleneceğini belirtti.

Sezon Planlaması sistemi ile uzun vadeli profesyonel futbol yönetim stratejilerini hayata geçireceklerini anlatan Tamer Kıran, izlemeye dayalı scouting sisteminin uygulanarak video izlemeleri ile transfere son verilen, Yönetim Kurulu üyelerinin transfer yapmadığı, özkaynak düzeninin öneminin arttığı yeni bir dönemin başladığını vurguladı.

Kıran, çalışmalarına başlayan İzleme Birimi'nin 2 ay içinde 98 maçta 70 futbolcuyu takip ettiğini belirterek, özkaynak değerlendirmeleriyle koordineli ilerleyecek bu çalışmaların neticesinde hedeflerinin; uzun dönemli stratejiye uygun, nitelikli oyuncuları uygun maliyetle transfer etmek ve özkaynak düzeninden üç yılda 2 oyuncuyu A Takım'a kazandırmak olduğunu söyledi.


Beşiktaş JK'nin özellikle özkaynak düzeninin başarısının "yönetim iradesine" bağlı olduğunu ve projeninin bu yönde "açık bir beyan" olduğunu söyleyen BJK Futbol Komitesi Başkanı Tamer Kıran," Sözlerin altı alınteriyle dolar. Camiamız emin olsun ki, sözlerimizin altını doldurmak için, omuz omuza ter döküyoruz." diye konuştu.

Kulübün paylaştığı bilgiler şöyle;

Türkiye ve dünyada örnek alınan futbol takımı olmak vizyonu, tüm turnuvalarda final oynamak, 5 yılda Avrupa'nın en iyi 16 takımı arasında olmak hedefleriyle, sürdürülebilir ve sürekli yükselen sportif başarı için;

"Şerefimizle Oynarız, Hakkımızla Kazanırız, Halkın Takımıyız, Özümüzden Güç Alırız, Tutkuyla Bağlıyız." ifadeleriyle tanımlanan Beşiktaş JK'nin Kurumsal Değerleri, her alanda temel hareket noktası olacak.


Yöneticiler, sporcular, çalışanlar ve taraftarların, bu değerlere göre yönetmesi, yarışması, çalışması veve desteklemesi beklenecek.


Bir Beşiktaş JK Futbolcusu, oynadığı pozisyondan bağımsız, önce bu değerleri benimseyecek ve belirlenmiş temel niteliklerini geliştirecek.


Sportif başarı dışında, futbolculardan tavır ve tutum beklentiler açısından FİFA Kriterlerini kapsayan BJK'ye özgü tanımlanmış çerçevede hareket edecek.


Futbolda Yeniden Yapılanma Organizasyon Yapısı'nda;


-Futbol Komitesi, futbolda BJK'nin "Teknik Kalbi" olacak.
-Futbol Komitesi çalşmalarında Sezon Planlaması Sistemi uygulanacak, tüm birimler koordineli çalışacak, teknik yöneticiler de Futbol Komitesi üyesi olacaklar.
-Beşiktaş JK Futbolda Yeniden Yapılanma Projesi'nde tüm sistem A Takımı'nın uzun vadeli hedeflerine ulaşması için çalışacak.
-Yönetim Kurulu üyeleri transfer yapmayacak.

Beşiktaş JK Futbol A Takımı'nın uzun vadeli hedeflerine ulaşmasında Özkaynak ve İzleme Sistemleri ve Yönetimi esas alınacak.


Özdeğerler ile harmanlanan Profesyonel Futbol Yönetimi'ndeki aksiyonlarda;

Özkaynak düzeninde;


-BJK Yönetimi, sistemin korunmasına dönük iradesini açıkça beyan ettiği Özkaynak Düzeni'nin başarısı için çalışacak.
-Özkaynak Düzeni içinde 3 yılda 2 oyuncunun A Takım'a kazandırılması hedeflenecek.
-Tüm Özkaynak takımları nitelikli tesislere kavuşturulacak.
-Özkaynaklar için özel bütçe yaratılacak, bütçe içinde nitelikli genç oyuncu alımı için özel kaynak ayrılacak
-Pilot takım bulunarak bu takım kulüp bünyesine kazandırılacak ve tüm oyuncuların gerekli maç sayılarına ulaşması sağlanacak.
-BJK Futbol Okulları Özkaynak Düzeni'ne entegre edilecek, mevcut Beşiktaş Eğitim Bursu geliştirilecek
-Kurumsallaşma kapsamında Özkaynak düzeninin tüm sistem ve uygulamaları yazılı hale getirilerek, en iyi örneklere göre yeni uygulamalar geliştirilecek.

İzleme Çalışmaları'nda;


-Uzun dönemli stratejilere göre izleme yapılacak,
-Video izlemeyle transfer yapılmayacak.
-Tam zamanlı ve yarı zamanlı scoutların yanısıra gönüllü scoutlardan yararlanılacak
-İdari Yönetim'de; genel yapının işleyişindaki tüm operasyonlardan sorumlu olacak.
"Özümüzden Güç Alırız" değer ve prensibi doğrultusunda oluşturulacak Teknik Danışmanlar Komitesi, kulübün vizyonunu geliştirmede, ortak akıl ve iletişim zemini yaratacak.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt