Duyuruyu Kapat

Bebeklerimizin Alması Gereken Vitaminler Nelerdir ? Kaynak: http://modacimelek.com/bebeklerimizin-a

 • 1 Şubat 2013
 • 856 Okunma
 • 0 Cevap

0/5, 0 Oy
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Bebek Vitaminleri - Bebekler İçin Vitaminler | Modacimelek< Resmi açmak için tıklayın >

  Bebeklerimiz kemik gelişimi, zihinsel açıdan ve her konuda daha sağlıklı bir istiyorsak mutlaka bebeklerimizin alması gereken vitaminler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Bebeklerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız buyurun bakalım hep beraber.

  Bebeklerimizin Alması Gereken Vitaminler Nelerdir ?

  Fiziksel ve zeka gelişimi açısından vitaminlerin yeri çok önemli olduğundan gelişim çağında ki bebeğinizin alması gereken vitaminleri asla ihmal etmemeli ve düzenli olarak vermelisiniz. Canlı bir varlığın gelişebilmesi için yalnız yağ, karbonhidrat, protein ve tuza değil bunlarla beraber vitaminlere de ihtiyaç vardır. Vitaminler organizmanın gelişmesi ve hayatta kalabilmesi için lazım olan organik maddelerdir.

  Vitaminlerin başlıcaları A,B,C,D,E,K,vitaminleridir.Bunların her birine vücudun hayatiyeti bakımından gerek vardır.Herhangi birinin eksikliği durumunda beslenme bozukluğu ve gelişememe hali göze çarpar. Hatta ileri halde vitaminsizlik, ölümle neticelenen bir takım hastalıklara sebebiyet verir. Bilhassa bebeklerde bu önemli noktayı eksik bırakmamalı ve doğumdan itibaren çeşitli gıda maddeleri ile gelişimini sağlayacak olan vitaminler yeterli derecede verilmelidir. Ayrıca güneş banyolarının da D vitamini almaları ve kemiklerinin güçlenmesi bakımından faydası büyüktür.
  Çocuklarda görülen en önemli vitamin eksikliği D vitaminidir.
  Bu vitaminin eksikliğinde raşitizm hastalığı görülmektedir. Raşitizm kemik gelişiminin yetersizliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. D vitamini eksikliğinde çocukların gelişimi geri kalmaktadır, boyları kısa olmaktadır, çeşitli anormallikler görülür (iç organlarında büyüme, kafada büyüme, kamburluk vb.) A vitamini eksikliğinde ise körlüğe kadar giden göz bozuklukları oluşabilir. Aynı zamanda deri ve saçlarda bozulmalar oluşur. C vitamini eksikliğinde enfeksiyonlara karşı eğilim artar, özellikle ağız mukozasında ve ciltte hasarlar meydana gelir. B vitamini eksikliğinde sinir sisteminde bozuklular görülür. K vitamini eksikliğinde kanamalar oluşur. İç organlarda dahi kanamalar görülebilir. Bebeklerde doğumdan 15 gün sonra D vitamini takviyesine başlanır. (Damla şeklinde) Bir yıl süreyle verilmeye devam edilmelidir. Vitaminlerin dozu da önemlidir. Çocuklara vitamin verirken dozuna dikkat edilmesi gerekir. D vitamini fazlalığı sinir sisteminde hasarlara, A vitamini fazlalığı ise depolandığı için organlarda hasara neden olabilir.


  Kaynak: Bebek Vitaminleri - Bebekler İçin Vitaminler | Modacimelek
   


  Yazan: enginzz
Yüklüyor...
Benzer Konular - Bebeklerimizin Alması Gereken
  2015 Bebeklerin Aşı Takvimi Anne - Çocuk 25 Şubat 2015
  Bebek Zeka Gelişimi İçin Ne Yapılmalı? Anne - Çocuk 23 Şubat 2015
  Bebeklerde İdeal Vücut Sıcaklığı Isısı Kaç Derece Olmalıdır Anne - Çocuk 23 Şubat 2015
  Bebek Uyutmak İçin Okunacak Dualar Anne - Çocuk 23 Şubat 2015
  Yeni Doğan Bebek Yıkanır Mı? Anne - Çocuk 23 Şubat 2015
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
24/09/2017 - 19:03