Ay Sadece Bir Uydu Mu...?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
O Sadece Bir Uydumu?
Ay'da bir gariplik var dersek garibinize gider mi? Ay iste orada gözümüzün önünde duruyor üstelik birkaç defa gittik ve geldik garip olan ne olabilir diyebilirsiniz. iyi de acaba isin ne kadarini biliyoruzi Ay'la ilgili olarak elde edilen bilgilerin bizlere ne kadari açiklandi. Ortada ciddi ve çarpici iddialar var. daha da ötesi bilimcilerin gözlemleri var öyleyse isin asli nediri En inanilmazi ise. Ay'in yapay bir uydu oldugu iddiasidir yani Ay dünya disi bir zeka tarafindan üretilmis ve bilinmeyen bir nedenle dünyanin yörüngesine konmustur. Bunlar dogru olabilir mi? Ama öncelikle bilimin gözlemlerini görelim;
Ünlü Condon Raporu'na göre Apollo 8 astronotlari inanilmasi güç bir rapor vermislerdi; Frank Bormann James Loveli ve William Anders ilk yörünge uçusundayken (24 Aralik 1968) yüzeyde uçui pistine benzer bir alan gözlerine çarpti Ay'in öteki yüzüne geçtiklerinde dev boyutlarda bir cisim gördüler ve fotografini çektiklerim söylediler; cisim astronotlarin tanimina göre 10 mil kare büyüklügündeydi. Ama bir daha ki geçiste cisim yoktu. Bir diger olay Apollo 10'da yasandi; astronotlar Eugene Ceman Thomas Stafford ve John Young Ay'a inmek için hazirlanirken yine uçus pistine benzer dört alan gördüler; Ay modülü Snoopy ile yüzeye inerken isikli bir cismin yanlarindan geçip gittigini rapor ettiler ve sira Apollo 11 'de yani Ay'a yapilan ilk iniste; Armstrong ve Aldrin yüzeye indiklerinde Michael Collins Columbia adli kumanda modülün-de yörüngedeydi ve Collins gördüiü cisimleri "Bogey" adiyla tanimlayarak dünyaya rapor etti. Daha sonraki saatlerde Aldrin ve Armstrong Ay yüzeyinden örnekler topluyorlardi
Armstrong birden haykirdi; "Bu da nei Bu ne biçim sey. Bilmemiz gerek..."ve konusma devam etti;
Yer Kontrol: "Nerede? Yer Kontrol Apollo 11'i ariyor." Apollo 11: "Bu bebekler çok büyük... çok iriler... Tanrim inanamazsiniz... Size bir baska uzay aracini anlatmak istiyorum... Kraterin uzak kenarindalar... Ay'da bizi izliyorlar... Onlar bizden önce buradaydilar..."
Yer Kontrol bu andan sonra astronotlara konusmayi kesmelerini ve objeleri filme almalarini söyledi. Ama bu filmler asla yayinlanmadi ve hatta varliklari reddedildi. Apollo 12 misyonunda ise astronotlar garip sesler duydular ve isikli bir cismi Yer Kontrol'a bildirdiler. Apollo 15 astronotlari olan James lrwin ve David Scott Ay üzerindeyken önlerinde uçan garip bircismi bir süre izlediler ama kaybettiler. Apollo 16 astronotu Thomas Mattingiy kumanda modülünden Ay yüzeyi üzerindeki yanip sönen isikli bir cismi rapor etti; NASA uzmanlarindan Dr. Faruk El Baz cismin bir UFO yani Tanimlamayan Uçan Cisim oldugunu belirtti. O anda Ay'da SSCB veya ABD'ye ait bir baska uzay araci yoktu. Apollo 17 aracinin astronotlari olan Ron Evans ve Harrison Schmitt'de Ay'da isikli nokla-lar gördüklerini belirttiler.
Ay dünyanin yörüngesine neden kondu ?
Ay'in geçmisi nedir veya orjini nereden geliyor ? Bu sorunun cevabi yoktur ya da bir bulmacadir. Bugün bilim üç ana kuram üzerinde duruyor; Sovyet bilimcileri tarafindan geliitirilen bu üç ana kuram iöyle;
1. Ay bir zamanlar dünyanin bir parçasiydi ve dünyadan koparak uzaklasti ama bu görüs büyük bir bilim grubu tarafindan reddediliyor.
2. Ay aynen dünya gibi Günes Sistemi oluiurken bir gaz bulutuydu ve doial olarak Ay'in uydusu oldu.
3. Ay farkli bir cisimdir yani dünya disidir; Günes Sistemi içinden bir yerden veya Günei Sistemi'nin disindan gelmii dünyanin çekim alanina girerek orada bir uydu olarak kalmistir.

Ayın Yüzeyinde Yola Benzeyen İlginç Şekiller Var.Yoksa Bu Yolları Birilerimi Yaptı?

Sovyet bilim adamlari olan Vasin ve Shcherbakov sasirtici bir açiklama yaptilar; "Gerçekten de bilimciler Evren'in kökenini ciddiyetle uzun süredir arastiriyorlar ama daha henüz kesin bir cevap veya açiklama yoktur ayni sekilde de Ay - Dünya sistemi de açiklanamiyor. Bize göre Ay dünyanin yapay bir uydusudur ve bilinmeyen bir zeka oluiumu tarafindan yörüngeye konulmus olabilir.'Bu iki bilim adamina göre. dünyanin çekim gücü kübik santimetrede 5.5 gr.'dir Ay'inki ise 3.33 gr'dir öyleyse Ay'in içi bos olmalidir. Yani yapaydir yapilmistir ama kimin tarafindani Gizemin çözümü kraterterin içinde. Ay yolculuklari sonucunda elde edilen bilgiler çok önemli ama gizli tutulmaktadir.Neden diye sordugumuzda uzmanlara göre kesin çözüm henüz yoktur veya erkendir.

Ay'i Dünya'ya Kim "Uydu"rdu ?
Peki Ay nereden gelmis olabilir? Bir NASA dökümaninda "Bu en büyük bulmacadir" deniyor. NASA bilim adamlari kesin bir çözüm olmadigini açikça söylüyorlar çalismalar var bilgiler olaylar var ama henüz kesin cevap yok.
Günümüzün bilim adamlarinin gerçeiinde uygun bir kuram henüz bulunamadi. O zaman genelde bakabilecegimiz yaklasimlar vardir; eger Ay evrenin bir yerinden gelmisse bunu bir gün ögrenecegiz. Apollo yolculuklari öncesinde Nobel ödüllü Dr. Harold Urey ve bir grup bilim adaminin inandiklarina göre; "Ay kozmosun bir parçasidir ve Ay'da yabanci bir uygarligin izleri bulunacaktir. Ay'a ayak basmamiz ve bilgi toplamamiz Mars'a Venüs'e veya asteroidlere ayak basmamiz kadar önemlidir." Urey iöyle diyordu; "Dünya'yi ve Ay'i toplarsaniz bütün olarak hemen hemen uzaydaki herhangi bir cisim olarak düsünebilirsiniz. Bu kadar yoiun bir materyalden dev bir kitle olusur ama dünyanin yogunlugu bu kadar büyük bir cismin olmasi gereken yogunlukta degildir yogunlugumuz daha küçük bir cisme aittir göründügü kadariyla Ay ve Dünya'nin tek bir cisim olmasini kabullenmek bugün için olanaksizdir."

12 Maymun sorusu...

Sorular çok sayida ve önemli görünüyor; Simdi bunlari ve bazi açiklamalari alt alta dizelim;
1. Ay dünyadan daha yaslidir öyleyse kökeninin baska bir yer olmasi mümkündür.


2. Niçin bazi bilim adamlari Ay taslarinin 20 milyar yillik oldugunu iddia ediyorlari Yani dünyadan daha eski...


3. NASA bir Ay kayasinin 5.3 milyar yillik oldugunu saptadi ama bu Günes Sistemi öncesine ait bir tarihti.


4. Önemli bilim adamlari ve Ay uzmanlari Ay'dan getirilen elementlerin dünyadakilerden daha eski olduiunu belirlediler ama neden resmen açiklamadilari


5. 40 Ay tasinin en azindan 7 milyar yillik olduklari belirlendi bu tarihleme dünyadan ve günesten iki kez daha eskidir.


6. Buna karsin Ay'in yüzey topragi Ay taslarindan daha eskidir. Farklilik nereden geliyori


7. Bir grup bilim adami Ay'in yildizlararasi bir yerde yapildigi görüsündeler ve dünya tarafindan yakalandigini düsünüyorlar. Ama bu nasil olabilir


8. Neden bazi bilimciler Ay'in içinin yogunluiunun yüzeyden farkli oldugu düsüncesindeleri Gerçekten Ay'in içi bos olabilir mii Ve bu biliniyor mu?


9. Niçin Ay'in 8 mil üstünde yüksek dozda radyoaktivite var bu elementer olarak dogal midir


10. NASA tarafindan 100 millik bir alana yayilmis su buhari saptandi ama Ay'da su olmadigi biliniyor. Bu gizem Ay'in yapay oldugu anlaminda mi?


11. Ay'in çok eskiden sicak oldugu ileri sürülüyor ama bunu dünyadaki benzerleri gibi kanitlayan bir kanit bulunmus degil. Bu çeliski henüz açiklanamadi.


12. Sonuç Ay'la ilgili neden bu kadar çok cevapsiz soru var Bunlara karsi sunlari söyleyebilirmiyiz ?


1. Ay hem dünyanin dogal uydusu olamayacak kadar büyük hem de çok uzaktadir.


2. Ay olmasi gerekenden daha düzgün bir yörüngeye sahiptir.


3. Ay kraterleri çok fazla ve garip bir biçimde yüzeyseldir.


4. Ay'in dünyaya bakmayan yüzü çikintili veya kamburdur ve Günes Sistemi'nde onun gibi gezegenine tek yüzünü gösteren bir baika uydu yoktur.


5. Ay ölçümlemeleri çok fazla demir olduiunu gösteriyor.


6. Ay topragi Ay kayalarindan çok daha yaslidir.


7. Ay'in bilesimi dünyadan farklidir.


8. Doga kanunlarina aykiri olarak agir aaaaller yüzeydedir.


9. Ay'da önceden eriyik olan aaaaller yoktur.


10. Ay dev bir gong sesi çikarmaktadir ve yörüngede dönerken titresmektedir.


11. Ay bir moloz yigini gibi gözükmektedir.


12. Ay periyodik olarak sarsilmaktadir bu bize düzenli bir sismik aktiviteyi gösteriyor. Sismik dalgalar sanki tek bir kütleymii gibi tüm yüzeyi dolaiabiliyorlar.


13. Dünyadan bakildiginda Ay bir günes diski gibidir yani tutulmalarda günesi tam olarak kapatir ne biraz küçük veya büyüktür sanki büyüklügü günesi örtmek için ayarlanmistir.


14. Eger Ay dünya tarafindan yakalanmissa bunun sonu gelecek ve Ay yine uzaklasip gidecektir.


15. Normalde Ay'in çizdigi yörünge dünyanin ekvatoral çemberiyle karsit olmalidir ama Ay garip bir sekilde dünyanin yaptigi gibi güneie bagimli bir yörünge çizer.


16. Her ne kadar Ay volkanlarin ölü olduklari söyleniyorsa da yüzyillardir Ay'da garip isiklar parlamalar görülmekte ve hala izlenmektedir.


Bunlarin sonucunda Ay'in yapay bir transformer dünya oldugu söylenebilir veya iddia edilebilir. Ay'da bir yasam oldugu ile ilgili bir belirti veya iz bulunamamistir ama dünyadaki volkanik küllere benzeyen Ay topragi veya tozu üzerinde yapilan deneylerde bitkisel yasama elverisli oldugu anlasilmistir. Ama ortada böyle bir yasam yoktur; marjinal iddialara göre Ay UFO'larin üssüdür veya kullandiklari özel bir araçtir ama bu da bir iddiadan öteye gitmemektedir. Yüzeyde zaman zaman garip ve geometrik sekiller görülmüs ama bu görüntüler ya hemen kaybolmus ya da bir daha görülememistir.
Yine dünya disi bir anlasma mi ?
2001 Uzay Yolu Macerasi "A Space Odyssey" filmini hatirlarsiniz; filmin temel objesi dev bir monoloit yani tas bir bloktu.Arthur C.Clarck'in bu ölümsüz ramaninda ve de filminde monolit insanliga yol gösteriyordu.
Ranger Krateri yakininda benzer bir monolit birkaç kez görüldü ama sonra kayboldu; derken baska yerlerde yine görüldü ama onlar da kayboldular. Adi gizli tutulan bir NASA görevlisinde" aldigi fotografi kanit olarak gösteren arastirmaci George Leonard. yine ayni kraterin yanindaki dev tas blogu gösterdi; resim çok netti ve üzerinde Y ve Z harflerine benzer sekiller vardi. Leonard iöyle diyor; "Ay UFO'lara aittir bizi Bronz Çagi'ndan beri izliyorlar politikalarimizi ve savaslarimizi gözlemliyorlar; aslinda dünya üzerinde birçok iz birakmislardi. Ranger 7'nin fotograflari bunlari gösteriyor."

NASA neleri sakliyor ?

En azindan astronotlarin gördüklerini sakliyor hatta onlarin bizzat anlattiklarini dahi inkar ediyor. Peki NASA bunu neden yapiyori Eger astronotlarin Yer Kontrol ile konustuklari dogruysa ki elde birçok teyp banti vardir bunlar neden yeterli görülmüyoriCalifornia Üniversitesi'inden Dr. James Harder kayitlari NASA kayitlariyla karsilaitirdigini ama NASA'nin her nedense bu kayitlari resmen kabul etmedigini ama üst düzeyde özel olarak dogrulandigini söylüyor. Bir hükümet ajani ise olaylarin örtüldügünü kabul ederken korkunun panik kaygisindan kaynaklandigini belirtiyor. UFO'lar bir yana Ay'la ilgili bilgilerin SSCB ve ABD tarafindan saklanmasi için gösterilen "panik" olgusu yeterli degil. Bu olay belki kapali bir rejim olan SSCB'de yeterli olabilirdi ama demokratik bir ülke olan
ABD'de normal degildir. FBI ve CIA tarafindan VVashington'un bürokratik koridorlarinda olusturulan ketumiyet girdabinin arkasinda kimler vardir ?Ve soru yine gündeme geliyor; neden ???
George Leonard tüm çalismalarini ve arastirmalarini hayati ama baska bir soruya yöneltiyor; "Eldeki veriler ve sinirli fotograflar NASA tarafindan kabul ediliyor ama yaptiklari çalismalar çok az veya bireysel. Ay'la ilgili sistematik bir çalismanin yapilmasina engel olan nediri Ya da NASA neleri ne nadar biliyori Gizemi çözmek isteyenlerin ellerindeki bilgiler NASA ve eski Sovyet yetkilileri tarafindan kisitlanmis ya da özellikle yetersiz kilinmistir." Tam ve gerçek bir resmi açik-ama toplumu panige sokabilir mii Geçmiste evet ama bugün belki; hatta hayir çünkü günümüzün toplumu böylesine evrensel bir olaya dahi duyarsiz kalacaktir ve bu olasi davranis yetkililer tarafindan artik bilinmektedir. Öyleyse ya astronotlarin
ve gözlemcilerin anlattiklari dogru degildir ya da gizliligin arkasinda çok daha geçerli bir neden vardir. Ne mii Leonard burada da iddiali; "Geçerli neden çok daha makrodur yani dünyadisi bir zeka ile bir anlasma veya ortak bir görüs birligi snmistir; bunun da toplum tarafindan bilinmesi birilerine göre yetersizdir.
Arizona'daki Amerikan Meteorit Müzesi Müdüni otan Dr. H. H. Nininger 1952 yilinda yapilan bir gözlemde Ayda 20 mil uzunluiunda bir cam duvarin bulundugunun resmen kanittanlandigini söylüyordu. Nininger'e göre. bu duvarin bulundugu "Verimlilik Vadisindeki Messier ve Pickering kraterleri normal degildirler ve hatta yapay olmalari gerekir. Bu iki kraterin arasinda girisinin gözlemlendigi bir tünel vardir (Science Sgest-Kasim 1952).
Benzeri bir iddia Britanya Astronomi Birligi'nden DR. H. P.Wilkins tarafindan ileri sürülmüitür bilim adamina göre Ay'in dis yüzeyinden içeri giden tüneller ve yollar yani Ay'in içinde bosluklar vardir. Akla hemen bilim kurgunun büyük ismi H. G. wells geliyor; "Ay'da ilk insanlar' adli çocuksu romaninda
Ayin içinde yaiayan bir uygarligi: Selenitler'i hikaye etmisti. oca Wells birsey biliyor muydui Galiba kesin sözü burada "vemek mümkün deiil; biraz daha zaman gerekiyor olabilir ama insanligin dikkati artik Mars a yönelmis durumda ve sanki artik Ay yokmus gibi davraniliyor ya da gidildi görüldü ve daha fazla karistirilmamasi mi istendii
12 Agustos 1971'de Apollo 15'in kumandani astronot David Scott bir basin toplantisi yapti; "Aya gittik gözlemcilerin elde attigi bilgileri test ettik ama araçlarimizin kaydettigi bilgiler mekanik veya elektroniktir daha önemlisi düsüncelerimizdeki bilgilerdir. Plutarch'dan gelen bir sözcük var; 'Düsünce rastgele doldurulan bir kap veya tas degildir ama düsünce bir atestir ve onu yakmak için ates gerekir." Sonuç olarak Ay'in yapay bir uydu oldugunu düsünmeyebiliriz ama bunun için düsünsel bir devrime ihtiyacimiz var gibi yani geçmisimizdeki tutuculuk brindan kurtulmaliyiz. Yeni bir insan gerçegini aramali ve düsünceyi özgür birakmaliyiz. Bir zamanlar Ay'a ayak bastigimizda çok heyecanlanmistik ama eger Ay bilinmeyen bir zekanin ürünü olan yapay bir uyduysa bunu kanitlamak insanligin kendisini ve yasadigi ortami tanimasi yönünden daha heyecan verici olacaktir.
Tarihlerle Ay Üzerindeki Gözlemler

5 Mart 1587:"Ay'in yüzeyinde bir yildiz görüldü."
Yüzlerce insan bu mucizeye sasirdi
isigin sivri uçlari ve
boynuzlari vardi.
(Harrison 1876 - Lowes 1927)

12 Kasim 1671:Gökbilimci ve fizikçi Cassini
Ay'in üzehnde küçük beyaz bir bulut
gördü.

18 Mayis 1787:Astronom Halley ve De Louville Ay yüzeyinde hareketli isiklar gördüler. Mart-Nisan 1787:
William Herschel Ay'da parlak noktalar ve dört volkan gördü. Açiklamakta zorluk çekiyordu ve en çok gördüklerinin hareket etmesine sasirmisti.

Temmuz 1821:
Alman astronom Gruithuisen Ay yüzeyinde birden parlayan isik patlamalari gördü. Yanip sönen bu isiklari birkaç kez görmüstü.
12 Nisan 1826:
Fizikçi Emmett Ay'daki Krizler Denizi üzerinde kara bir
bulutun hareket ettigini rapor etti. Benzer bir rapor 1954 yilinda modern astronomlar tarafindan da verilmisti.

Subat 1877:
Isikli bir hat veya çizgi Eudoxus Krateri'nin batisindan doiusuna giderken görüldü. Olay bir saat sürdü.
4 Temmuz 1881:Ay yüzeyinde piramit seklinde isikli iki tümsek belirdi ve bir saat içinde yavas yavas sönerek kayboldu.
24 Nisan 1882:Aristotle Bölgesi'nde hareket eden dev gölgeler gözlemlendi.
31 Ocak 1915:
Yunanca'daki Gamma iiaretine benzer 7 beyaz isik görüldü.
23 Nisan1915:
Clavius Krateri yaninda dar ve isikli bir çizgi belirdi ve on dakika sonra kayboldu.

14 Haziran 1940:
Sisli keskin bir çizgi çok net olarak Plato Krateri yaninda görüldü çevresinde binlerce küçük isik yanip sönüyordu.


19 Ekim 1945:
Darvin Duvari yaninda üç büyük parlak nokta görüldü; Olay astronom Moore ve daha birçok astronom tarafindan rapor edildi.
24 Mayis 1955:Ay'in güney kutbu bölgesinde elektriksel panamalar bilimci Firsolf tarafindan izlendi.
8 Eylül 1955:
Taurus Hatti sinirinda iki parlak isik görüidu. bu yer yillar sonra Apollo 17'nin indigi yerdi.
21 Haziran 1964:
iki saat süreyle gözlemci floss D. tarafindan haraket eden büyük siyah bir gölge izlendi.
3 Temmuz 1965:
Bir saat on dakika süreyle Aristarchus Bölgesi'nde nabiz gibi yanip sönen bir isik gözlendi.
25 Eylül 1966:
Yine Plato Krateri yakininda yanip sönen isiklar gözlendi; bazilarim göre kirmizimsi bir yama gibiydiler; ayni gün Gassendi Bölgesi'nde 30 dakika süreyle kirmizi büyük bir isik belirdi. Bir ay sonra ise ayni yerde yine yanip sönen kirmizi isiklar vardi.
11 Eylül 1967:
insanligin ilk ayak bastigi yer olan Sessizlikler Denizi'nde görülen kara bir bulut sonradan mor renge dönüstü;
olayin Montreal'i? bir astronomi grubu tarafindan gözlendigi NASA tarafindan açiklandi.
 

Anıl Umut

Emekli Yönetici
Uydusu veya değil bi zararı yok sonuçta:ehe
Ama gayet çelişkili bilgiler var biraz okudum da
 
Bora

Bora

Üye
Tüm yazıyı tamamen okudum ve bunlar gözüme çarptı.

Apollo 12 misyonunda iseAy Sadece Bir Uydu Mu...? astronotlar garip sesler duydular.

10. Ay dev bir gong sesi çikarmaktadir ve yörüngede dönerken titresmektedir.

Uzayda ses yoktur..!!
 
Odysseus

Odysseus

Üye
Konu Bilim ve Teknoloji bölümünde .
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt