Asus Netbook Eee Pc 900 Androidden Xp ye Nasıl Çevirebilirim ?

Sponsorlu Bağlantılar

atalay0534

atalay0534

Üye
    Konu Sahibi
Asus Netbook Eee Pc 900 Androidden Xp ye Nasıl Çevirebilirim ?
Arkadaşlar bende asus eee pc 900 netbook vardı bunu çok sevdiğim(!) bi arkadaşım androide çevirdi pc berbat oldu tekrar xp ye nasıl çevirebilirim ?
pc şuan biosa zarzor giriyor siyah ekranda _ çizgi yanıp sönüyor sadece
Lütfen birisi yardımcı olsun
uzun zamandır uğraşıyorum bulamadım

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Yeni çıkan bir program bu işlemi oldukça basitleştirmiş.

Win to Flash isimli programı indirip 10dakika bu işlemleri bitirebilirsiniz.
Programı şuradan indirebilirsiniz.

############################################################################

Neler gerekli;
a. Windows xp işletim sistemi. (İkinci usb belleğe kopyalanacak. ) Dilerseniz xp işletim sisteminin boyutunu nasıl küçülteceğinizi okuyabilirsiniz.
b. Physdiskwrite ve MS Windows XP System Setup Disk. iki dosyayı birden indirebilirsiniz.
c. En az 1 adet (tercihen 2 adet ) usb bellek ya da sd kart. (iki adet olursa, birini açılış için diğerini xp dosyaları için kullanabilirsiniz) Ben öyle yapacağım. Anlatımda açılış diski ve xp kurulum diski diye isim vereceğim

Yapılacak işlemler;
  1. Eğer c diskinde daha önce temp klasörü varsa silin. ikinci maddede verdiğimiz bağlatıdan indirdiğiniz dosyaları c diskinde temp klasörüne açın.

2. Açılış diski olarak kullanacağımız Usb belleği bilgisayarınıza takın.
  3. İşletim sisteminde komut istemine girin. İçinde olan bilgiler silineceği için önemli birşey varsa mutlaka başka yere kopyalayın.
    + Başlat > Programlar > Donatılar > Komut istemi'ne tıklayarak girebilirsiniz.
    + Başlat / Tüm Programlar / Donatılar / Komut İstemi yoluyla da girilebilir.

4. cd C:\tempyazıp entera basın.
  5. physdiskwrite -u wxpboot.imayazıp enter'a basın.
  6. Bu adım en önemli adım o sebeple çok ama çok dikkat etmelisiniz.
    Yukarıdaki komutları yazdıktan sonra bize hangi diskte işlem yapmak istediğimizi sormuş olmalı. Burada kullanacağımız usb belleği seçtiğimizden yüzde yüz emin olup onun numarasını girmeliyiz.

Eğer usb belleğinizin disk numarasından emin değilseniz aşağıdaki adımları izleyin.
    Bilgisayarım > denetim masası > yönetimsel araçlar > bilgisayar yönetimi menüsünü açın.
    Gelen pencerede depolama > disk yönetimi yerel yolunu açın. Buradan usb belleğin disk numarasını öğrenin.

Doğru disk numarasını girseniz bile eğer kullandığınız usb bellek 2gb den büyükse size eminmisiniz diye soracaktır. yyazıp enter diyerek ilerleyin. İşlemlerin bitmesini bekleyin.
    Son durumda komut istemi ekranı şu şekilde olmalı.

Bu şekilde açılış diskimizi oluşturmuş olduk.
  7. İşlem bittikten sonra açılış diskinizi bilgisayarınızdan çıkarın ve asus eee pc'ye takın.
  8. Asus eee pc'yi yeniden başlatın, açılırken birkaç kez aralıklarla esc tuşuna basın. Gelen ekrandan usb belleği seçin ve enter'a basın.

9. Bazı işlemler yapacak. Size bir harfe basmanızı söylecek. Enter'a basın ve geçin.
    Sonunda A:\> satırı geldiyse herşey yolunda demektir.
  10. Buraya fdisk yazıp entera basın. Gelen ekranda Y varken entera basın.
  11. Windows 98 ve önceki sürümleri kullananların aşina olduğu fdisk menüsü açılacak. Burada bütün disk bölümlerini sileceğiz. Ve sonra yeni bir bölüm oluşturacağız. Fdisk ekranını bilmeyenler için biraz açıklayalım.

Enter choice : [ ] kısmına 1 yazalım. Enterlayalım.

a. Gelen ekranda 3 yazıp enterlayalım.

b. Do you wish to continue diye sorarsa y harfine basın ve enterlayın.
    c. Esc ile ana menüye dönelim.
    Bütün bölümleri silene kadar benzer işlemleri tekrarlayalım.
  12. Silme işlemi bittikten sonra Fdisk options penceresinden Create Dos partition or logical Dos drive seçeneğini seçelim. 1 e basıp enterlayarak seçiliyor. Gelen ekranda gene 1 e basarak enterlayalım. Kısa bir işlemden sonra gelen ekranda Y harfi varken enterlayalım.
  13. Bu işlem bittikten sonra asus eee pc'yi yeniden başlatın. Gene açılırken esc ye basarak usb belleği seçin ve a:\> ekranına gelin. format c: /s yazın ve enterlayın. Y harfine basıp enterlayın. bu işlem c diskini biçimlendirecek.
    Sizden disk için bir isim seçmenizi ister (Volume label) asus eee pc yazabilirsiniz ya da ne isterseniz onu yazın
  14. Tekrar a:\ ekranına dönecek. fdisk /mbr yazıp enterlayın.
  15. Tekrar a:\ ekranına dönecek. C diskinde i386 isminde bir klasör oluşturalım. Bunun için md C:\i386 yazıp enterlayın.
  16. Bilgisayarınızdaki xp kurulum dosyalarını ikinci usb diskin içine kopyalayın. Bu diske xp kurulum diski diyeceğim.
  17. Daha sonra xp kurulum diskini asus eee pc ye takın. Ve Eee pcyi yeniden başlatın. Açılırken Esc tuşuna basarak açılış diskini seçin.
  18. Asus eee pc de A:\ ekranındayken xcopy D:\i386 C:\i386 /E yazarak kurulum dosyalarını c ye almış oluyoruz. Burada d harfi yerine başka bir harf gelebilir, eğer d olmazsa başka harf ile deneyin.
  19. Kopyalama İşlemi bitince c: yazın ve enterlayın.
    cd i386 yazın enterlayın.
    winnt.exe yazın enterlayın.
Daha sonra yapacağınız işlem tıpkı klasik bir Windows işletim sistemi kuruluşu olacak.