Astım İlacı Orucu Bozar Mı ?

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Astım İlacı Orucu Bozar Mı ?
Çağımızın hastalıklarından biri olan astım birçok vatandaşın ne yazık ki yakasından düşmüyor. Astım hastaları bildiğiniz üzere nefes açan spreylerden kullanıyorlar. İleri derece astım hastalarının veya herhangi bir krize girmiş astım hastasının kriz anında veya günlük düzenli olarak bu spreyleri kullanmaları gerekiyor.

Bu hastalığa yakalanmış kişilerin merak ettiği sorulardan biri olan astım ilacı orucu bozar mı ? Sorusunun yanıtı kesin olarak bilinmemekle beraber diyanet tarafından astım hastalarının oruç tutmaması gerektiği söyleniyor. Astım ilacı orucu bozmaz deniyor. Bunun nedeni ağıza püskürtülen sprey soluk borusu tarafından emiliyor ve bu ilacın çok az bir kısmı mideye ulaşıyor. Bu miktarın abdest alırken mideye ulaşan su miktarından çok daha az olduğu düşünüldüğünden dolayı astım ilacı orucu bozmaz denilse de bu hastaların oruç tutmayarak iyileştikten sonra kaza yapmaları önerilmektedir.

• Beğen
Tepkiler: bilisimler, Baydırman ve PALA.

Misafir - 784395

eywallah

• Beğen
Tepkiler: Baydırman
Baydırman

Baydırman

Moderator
Yine de garantiye almakta fayda var dediğiniz gibi. Oruçluyken abdest alırken ağzıma su kaçar diye korktuğumdan sünneti değil de farzı uyguluyorum.

• Beğen
Tepkiler: Buğra
fatihmenteş

fatihmenteş

Üye
Astım ömür boyu süren bir hastalık ve tedavisi henüz mümkün değil. Nasıl iyileştikten sonra imiş

• Beğen
Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Astım ömür boyu süren bir hastalık ve tedavisi henüz mümkün değil. Nasıl iyileştikten sonra imiş
Bende bir astım alerji hastasıyım. Astım ilacını yakalandığım ilk 1-2 yıl çok sıkıştığım zaman kullandım. Sonra hayatımda bir daha kullanmadım :)

• Beğen
  • Şaşırdım
Tepkiler: fatihmenteş, PALA. ve Baydırman
PALA.

PALA.

Üye
Bende bir astım alerji hastasıyım. Astım ilacını yakalandığım ilk 1-2 yıl çok sıkıştığım zaman kullandım. Sonra hayatımda bir daha kullanmadım :)
Dediğiniz gibi bu hastalara belli alerjenlerde kriz geliyor, Allah şifa versin.

• Beğen
Tepkiler: fatihmenteş, Baydırman ve Buğra
fatihmenteş

fatihmenteş

Üye
  • Beğen