Arkadaşlar İşlemcime o/c denicem yardım edermisiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar İşlemcime o/c denicem yardım edermisiniz?
Arkadaşlar Pc de AMD Athlon 64 Processor 3000+ 1.8Ghz lik bir işlemci var. Bu işlemci o/c kaldırırmı yapabilirmiyim.

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
İşlemciniz kendinden otomatik olarak zaten Overclock yapar. Everest programın da İşlemci kısmına baktığınız zaman, İşlemcinizin %5 civarında Overclock yaptığını görürsünüz. 1800MHz İşlemci hızına bir İşlemciye Overclock yapmak, İşlemciye zarar vereceği gibi aşırı ısınmadan dolayı da yanabilir. Onun için düşük İşlemci hızına sahip İşlemciler de, hız aşırtma denemesi yapmayın. Eğer Overclock'u fazla kaçırırsanız, zararlı çıkan siz olursunuz. İşlemcinizin gücü ve soğutması yeterli olmadığı için denemeyin.

Overclock yüksek güç ve soğutma ister "Game_Over"...

Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
Sağol dostum peki bu everest ile sıcaklıklara felan bakılıyorya. Kesin doğru sonuçlar veriyormu?

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Sağol dostum peki bu everest ile sıcaklıklara felan bakılıyorya. Kesin doğru sonuçlar veriyormu?

Tabiki diğer programlara göre en doğru sonuçları veren bir yazılımdır. Doğru sonuçları vermese, o zaman bu programı geliştirmezlerdi.

Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
Yanlız ben bu dediğiniz yeri bulamadım everest 5.50 yi indirdim. Ne kadar oc yaptığına ve sıcaklıklara nerden bakabilirim?

----------Eklendi @ 13:58:19 ---------- Yazıldı @ 13:40:59 ----------

pc muhendisi ne olur yardim et az once pc ye reset atip biostan advaced chipset die biseyden ekran kartina ramdan boyut atirma bolumunden disabled secenegini sectim. monitore goruntu gelmio biosuda acamiyom goruntu yok. yardim edin nasil duzeltcem. telefondan girdim yardim lutfen

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Ekran kartına Ram'den boyut artırma gibi bir durum söz konusu olamaz zaten "Game_Over". Eğer Ekran kartı paylaşımlı ise zaten Ram otomatik olarak Ekran kartına takviye yapar. Neden BIOS'a girip bilmediğiniz ayarlar ile oynarsınız, çok merak ediyorum doğrusu :evet:

Bu sorun için öncelikle kasanızı açın ve BIOS pilini çıkarıp, 5 dakika bekleyin ve tekrar takın. Kablosu çıkan veya yerinden oynayan herhangi bir Donanım var mı? Buna bakın ve özellikle Ram Slotlarını ve HDD kablolarını kontrol edin. Gerekirse kabloları çıkarıp tekrar takın. Bunlar işe yaramaz ise BIOS'u sıfırlamanız gerekebilir. Anakart üzerinde BIOS'u sıfırlamak için gerekli olan, küçük plastik bir "Jumper" bulunur. BIOS'u sıfırladıktan sonra tekrar kontrol edin. Eğer görüntü yine gelmiyor ise o zaman donanımsal sorun var demektir.

Bu İşlemleri yaparken, bilgisayarla alakalı olan tüm fişleri çıkarın.

Ayrıca Everest'in İşlemci bölümüne gelin. Buradan CPU FSB'yi bulun. FSB hızının yanında %5 Overclock göreceksiniz. Örneğin İşlemcinizin gerçek FSB hızı 500MHz ise bu, %5 ile 510.2MHz gibi bir seviyeye aşırtılır. Aynı şekilde CPU saati değerlerine de baktığınız zaman; sizin İşlemcinin, İşlemci saat hızı 1800MHz'dır. Aynı şekilde bu da %5 Overclock ile 1890MHz'a kadar çıkabiliyor.

CPU FSB ve CPU Saati yanında, %5 Overclock yapıldığını görebilirsiniz. Ayrıca %5 Overclock ile İşlemcinizin saat hızı arttığı için, buna bağlı olarak da İşlemci çarpanı da artar "Game_Over"

Everest Ultimate'de sadece Overclock gösteriliyor. İşlemci ısısı, Everest Home Edition'da gösteriliyor.

• Beğen
Tepkiler: EroL
Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
tmm sağol çözdük olayı pili çıkartıp bekledim geri taktım düzeldi ama şimdi şöyle bi sorun var. Artık bu tür işlere kalkışmam ama bunu çözmeliyiz bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler dediğimde ram eskiden 1.93 tü suan sadece 960 mb olarak görünüyor. bu ne oluyor şimdi?

----------Eklendi @ 15:35:15 ---------- Yazıldı @ 15:23:35 ----------

tmm hallettim.

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
tmm sağol çözdük olayı pili çıkartıp bekledim geri taktım düzeldi ama şimdi şöyle bi sorun var. Artık bu tür işlere kalkışmam ama bunu çözmeliyiz bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler dediğimde ram eskiden 1.93 tü suan sadece 960 mb olarak görünüyor. bu ne oluyor şimdi?

----------Eklendi @ 15:35:15 ---------- Yazıldı @ 15:23:35 ----------

tmm hallettim.

BIOS Pilini çıkarıp tekrar taktığınız için buna bağlı olarak, ayarlar da sıfırlanıyor. Bundan dolayı BIOS kendini toplayıp, tekrar düzenli çalışacaktır ve değerleri değişen donanımlar var ise eski hâline geri dönecektir.

Sorunun çözülmesine sevindim :evet:

Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
Sağol.:evet: Sen ne meslek yapıyorsun? Bu konularda bilgin fazla da ondan soruyorum.(h)

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Sağol.:evet: Sen ne meslek yapıyorsun? Bu konularda bilgin fazla da ondan soruyorum.(h)

Kendi işim Turizm Rehberliği. Fakat Bilgisayar Mühendisliği de okudum. Onun için Donanımlara aşığım diyebiliriz :evet:

Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
Güzel. Bende bilg.müh. Okumak istiyorum. Hangi üniversitede okuduz mühendisliği?

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Güzel. Bende bilg.müh. Okumak istiyorum. Hangi üniversitede okuduz mühendisliği?

Ben yurtdışında okudum Bilgisayar Mühendisliğini. Aslında Oxford veya Harward düşünüyordum. Fakat puanlar inanılmaz derecede yüksek... Onun için The City College of New York'ta eğitim gördüm.

Eğer Türkiye'de Bilgisayar Mühendisliği okumak istiyorsanız, ODTÜ veya Bilkent Üniversitesin de okumanızı tavsiye ederim. Aynı şekilde puanınız yüksek ve özellikle Matematiği tam donanımlı geçmeniz gerekir "Game_Over". Bunun yanında İngilizceyi, ana diliniz gibi bilmeniz gerekiyor.

Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
Hmm. Biraz zorlicaz o zaman seviyemizi. İleride sevdiğim bir meslek yapmak istiyorum ben. Bunun içinde artık bundan sonraki zaman diliminde derslere ağırlık verme zamanı geldi. Sağol seninde başını ağrıttım. Kaç gündür bıkkınlık verdim ama kusura bakma. Tekrar sağol tüm bilgilendirmeler için.(h)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...