Arkadaşlar 3.sınıf matematik sorusu var bitane çözümünü yaparsanız ii olur. Cevabı yarına lazım.

Sponsorlu Bağlantılar

Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar 3.sınıf matematik sorusu var bitane çözümünü yaparsanız ii olur. Cevabı yarına lazım.
XYZ üç basamaklı bir doğal sayıdır. Z rakamının sayı değeri 3 azaltılıp X Y rakamlarının sayı değerleri ikişer arttırılıyor.Bu sayının basamak değeri ne kadar değişir.:nono:

Utku

Utku

Üye
kendin çözmeyi denesen

Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
ya kafa yordum ama çözemedim biraz saçma bi soru zaten

SpeciaL@

SpeciaL@

Üye
X=yüzler basamağı
Y=onlar basamağı
Z=birler basamağı.

X 2 sayı artırılıyor.2x100=200
Y 2 sayı artırılıyor.2x10=20
Z 3 sayı azaltılıyor.3x1=3

200+20=220
220-3=217

Sonuç:Sayının değeri 217 artar..

:)

anl_tr

anl_tr

Emekli Yönetici
X=yüzler basamağı
Y=onlar basamağı
Z=birler basamağı.

200+20=220
220-3=217

aynen :oke:

Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
teşekkür ederiz
Allah razı olsun ben böyle düşünmemiştim. Çok sağolun

ebuş...

ebuş...

Üye
X=yüzler basamağı
Y=onlar basamağı
Z=birler basamağı.

200+20=220
220-3=217

Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
Bi soru daha . KOntrol amaçlı.

XYZ üç basamaklı bir doğal sayıdır. XY rakamlarının sayı değerleri birer artar. Z rakamının sayı değeri 3 azaltılırsa bu sayı kaç büyür.

--------------- Ekleme ---------------

Bi soru daha

Üç basamaklı bir doğal sayının yüzler ve onlar basamağındaki rakamlarınınn sayı değerleri beşer arttırılıp ve birler basamağındaki rakamının sayı değeri 3 azaltılıyor. Bu sayının basamak değeri ne kadar artar.

Catty

Catty

Emekli Yönetici
Bu sorular 3. Sınıf çocuklarına mı soruluyor?
Ne kadar ilginç...

Flo Rida

Flo Rida

Üye
    Konu Sahibi
ya ben 3. sınıfı geçeli 7 sene olduğu için bu konuları hiç hatırlamıyorum bize hep denklemler sorulduğu için bunları unuttuk. O yüzden soruyorum. Bu konulara dair hiç bişey hatırlamıyorum

lasvetorus

lasvetorus

Üye
Bi soru daha . KOntrol amaçlı.

XYZ üç basamaklı bir doğal sayıdır. XY rakamlarının sayı değerleri birer artar. Z rakamının sayı değeri 3 azaltılırsa bu sayı kaç büyür.

--------------- Ekleme ---------------

Bi soru daha

Üç basamaklı bir doğal sayının yüzler ve onlar basamağındaki rakamlarınınn sayı değerleri beşer arttırılıp ve birler basamağındaki rakamının sayı değeri 3 azaltılıyor. Bu sayının basamak değeri ne kadar artar.

Cevap - 1

X ve Y rakamlarının sayı değerleri 1 er artarsa bu sayı 100+10=110 değer kazanır.Z rakamı 3 azaltılırsa Z yerinde hangi rakam olursa olsun 3 azalacağı için sayı 3 azalır.Yani 110-3=107 olur.,

Cevap - 2

Sayının yüzler ve onlar basamağını 5 er artırmak demek bu sayının büyüyerek yüzler basamağından 500 onlar basamağından 50 artması demektir.Birler basamağındaki sayının 3 azaltılması ise sayının yeni değerinin 3 azalması demektir.Yani 500+50-3 olur.Sayının basamak değeri 500+50-3=547 artar.

Bu çözümlerde basamak değerleri kullanılıyor.Yani soru bize "200" sayısının yüzler basamağının 1 artırılmasıyla oluşan sayının basamak değerinin önceki sayıdan ne kadar fazla olduğunu soruyorsa yüzler basamağındaki "2" rakamının 1 artırılarak "3" yapılması sayıyı 300 yapar.yani adı üzerinde yüzler basamağı 1 artırıldığı zaman sayı basamak değeri olarak "100" değer kazanır.Bu arada onlar basamağındaki artışlar 10 ar 10 ar yüzler basamağındaki artışlar 100er 100er 1000ler basamağındaki artışlarda 1000er 1000er gerçekleşir.

Umarım anlaşılır olmuştur.

khancerous

khancerous

Üye
canım sen sıkı bi matemetik çalışmalısın yoksa bu konular ilerde başına bela olur bide bunlar bi kere öğrenilir bi daha unutulmaz bisiklete binmek gibi...

Captain

Üye
işin zor valla kardeş bunları unutacak kadar da olmasın yani :D kaç sene geçerse geçsin

Üst Alt