ARı Sokması Sonucunda Ölümler.!!!!!!!!!

Sponsorlu Bağlantılar

bberkan

bberkan

Üye
    Konu Sahibi
ARı Sokması Sonucunda Ölümler.!!!!!!!!!
1----(normal bal arısı)

Rize'nin İkizdere ilçesinde gırtlağını arı sokan kadın öldü.
Alınan bilgiye göre, ilçenin Ihlamur köyünde çay toplayan Ayşe Yazıcı'yı (41) bahçede arı soktu. Fenalaşan Yazıcı, hastaneye götürülürken hayatını kaybetti.
Yazıcı'nın arı sokmasına alerjisi olduğu öğrenildi. kaynak : Star gazetesi

2----(eşşek arısı)

Çaykur Pazar Melyat Çay Fabrikası’nda gece yaşanan olayda 32 yaşındaki İsmail Şahin, kavun yerken eşek arısının sokması sonucu hayatını kaybetti.Edinilen bilgiye göre bu akşam saat 22.30 sıralarında meydana gelen olayda, Çaykur’a ait Pazar Melyat Çay Fabrikası’nda işçi olarak çalışan İsmail Şahin’i, fabrikada kavun yerken boğazından eşek arısı ısırdı. Acil olarak Pazar Devlet Hastanesi’ne kaldırılan İsmail Şahin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. 32 yaşındaki İsmail Şahin’in aslen Trabzon Sürmeneli olduğu ve Pazar ilçesi Subaşı köyünde yarıcılık yaptığı öğrenildi.
kaynak: çaytv

daha bilmediğimiz bir sürü ölüm....

ARI SOKMASI SONUCUNDA ÖLÜM SEBEBİ

Tarihteki en eski kayıtlar MÖ 2641`de Mısır Firavunu Menes`in arı sokması sonucu `alerjik şok`tan öldüğünü gösteriyor. Uzmanlar, arı sokmasına bağlı olarak gelişen ölümcül alerjik reaksiyonların ölüme sebep olabileceğine dikkat çekiyor. Özel Vatan Tı
Tarihteki en eski kayıtlar MÖ 2641`de Mısır Firavunu Menes`in arı sokması sonucu `alerjik şok`tan öldüğünü gösteriyor. Uzmanlar, arı sokmasına bağlı olarak gelişen ölümcül alerjik reaksiyonların ölüme sebep olabileceğine dikkat çekiyor. Özel Vatan Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı . Ahmet , `de arı sokma vakalarının yüzde 4.2`sinde ağır alerjik reaksiyon bulunduğunu belirtiyor. , arının sokma riskinin yaşla birlikte arttığını ve özellikle baş, boyun bölgesi sokulmalarının ani şokun etkisiyle ölüme yol açabileceğine işaret ediyor. Arıların açık tenli, renkli gözlü ve sarışınları daha çok soktuğunu hatırlatan Özcan, `Bu tip insanlar ile alerjik astımı olan hastalar sürekli yanlarında adranalin, kortizon (pretnizonol) ve antihistaminik bulundurmalı.` diyor. Özcan, arı sokması sonrası görülecek ağrı, yanma, kızarıklık ve şişmenin birkaç saat içinde geçeceğini, çok sayıda arının sokması halinde toksik reaksiyonların olabileceğini söylüyor. Arı sokmasında görülen anaflaktik şokun yaygın kurdeşen, deri altı ödemi, kaşıntı, solunum yolu tıkanıklığı, nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü, dolaşım yetersizliği, kalp ritm bozukluğu, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıktığını belirten Özcan, `Bu belirtilerin erken ortaya çıktığı kişiler ile baş ve boyundan olan sokmalarda anaflaksi ihtimali fazladır. Şişme ve kabarmalar boğazda olduğu zaman, gırtlak tamamen kapanır, bu da kişinin nefessiz kalarak ani ölümüne yol açar. Alerjik olmayan bir insanda da arı sokmasıyla şok yaşanabilir. Arı soktuğunda sıkıntı hissi, huzursuzluk, sıcak basması, çarpıntı ve kaşıntı gibi belirtiler şokun öncü habercisidir ve kişi hemen bir sağlık kurumuna götürülmelidir. Eğer ilk birkaç dakika içinde adrenalin tedavisi yapılmazsa ölüme yol açabilir.` dedi. Bal arılarının sokma ihtimalinin daha fazla olduğunu kaydeden Özcan, iğnelerinde çok sayıda kanca olan bal arılarının iğne ile birlikte iç organlarının bir kısmını da soktukları yerde bıraktıklarını kaydetti. / K. 01.08.2005

benimde arya alerjim var :((((((((((

• Beğen
Tepkiler: buskut

e1b1

e1b1

Üye
wal be !

kol@j

kol@j

Üye
arı iki şekilde sokar

1.peteğine uzanılırsa
2.tutulursa veya sıkışırsa...

bunun haricinde isterseniz okşayarak sevebilirsiniz...
sokula sokula bunları öğrendim...
şimdi hiç çekinmiyorum

konyarapp

Üye
Evet bogazdan soktugu zaman genelde öldürüyor zaten :( bizim bahçeyede arı ordusu dadanmış nasıl uzaklaştıracagız onları bilmiyorum :( kovan yapmışlar galiba eşek arıları bir ton eşek arısı var :( Hergün bir komşuyu sokuyormuş :(

gaffarson

gaffarson

Üye
arı iki şekilde sokar

1.peteğine uzanılırsa
2.tutulursa veya sıkışırsa...

bunun haricinde isterseniz okşayarak sevebilirsiniz...
sokula sokula bunları öğrendim...
şimdi hiç çekinmiyorum

malesef dediğiniz kadar kolay değil bu durum :)

şimdi öncelikle kısa ve öz arı türlerini anlayalım.

Bal arısı kamikaze terörist gibidir. Soktuğunda iğnesini bırakır ve kendi de ölür. Eşek arısına zaten sözüm bile yok en tehlikeli arıdır ve büyüktür. Öyle bütyüklükte olanları vardır ki bu arı değil bile dersiniz. Bir de yukarıda bahsi geçmeyen sarıca arı bilirim. Onlar ise en psikopat olanlarıdır. Çünkü iğneleri kırılmaz ve bal arısı gibi soktuktan sonra ölmez. Direkt saldırıp geçerken dokundurur döner bi tur gelip bi daha sokar. Kevgire bile çevirebilirler yüzünüzü :ehe

Beni küçüklüğümden beri bir çok kez arı sokmuştur hem de hepsi birbirinden farklı sebeplerden ve inanın hiç birinde ne saldırdım, ne gidip kovanıyla uşraştım ne rahatsız ettim. Uysal olanlar daha çok bal arılarıdır. Ancak sarıca arılara belli olmaz biraz yaklaşmanız dahi yeterli olabilir :)

Bana yıllar önce sarıca arı ailece saldırmıştı :kop: bir kaç saniye içinde boynumdan burnuma kadar gayet profesyonelce bir ekip çalışması sergilemişlerdi :ehe

diğer bir taraftan arıların sokması alerjiniz varsa evet çok ciddi ve riskli bir durumdur ama alerjiniz yoksa aynı zamanda bünyeyi de güçlendirdiği söylenir. Araştırmadım ama ne yalan söyleyeyim bu duruma inanıyorum çünkü o ailenin saldırısından bu yana aşağı yukarı 15 yıldır inanın en sert koşullarda bile hasta olamıyorum :) arılara karşı da zaten bağışıklık kazandım gelen "abi geçiyordum uğradım " deyip gömülüp gidiyor :ehe

arıları sevmem ama bir o kadar da dünyanın en önemli hayvanlarındandır. duymuşsunuzdur Einstein'in ünlü sözünü dünyada arı nesli tükenirse dünyanın 4 yıl ömrü kalmış demektir. Doğada gerçekten o kadar önemli yerleri yani bir arı deyip geçmemek lazım. Onları sevelim, koruyalım, elele kırlarda oynayalım :ehe

tabi ki benim bahsettiğim durumlar daha nadir olan olaylar iklim etkisinden vs. Ancak genel olarak yuvalrına zarar vermediğiniz sürece sinek kovalar gibi el kol hareketi yapmadığınız sürece üzerinize konsalar dahi sokmazlar kolay kolay ama yaparsanız "abi ayıp oluyo ama el kol hareketi" der saldırıya geçerler :ehe

ayrıca parfüm kokuları da çok önemlidir ve köy vb çiçeğin bol olduğu dolayısıyla arıların da olduğu yerlere giderken parfüm deodorant kullanmazsanız ya da minimum düzeyde tutarsanız sokulma riskiniz o kadar azalır.

loss_pain

loss_pain

Üye
alerjisi olan için çok kötü.. abim az çekmedi

gaffarson

gaffarson

Üye
alerjisi olan için çok kötü.. abim az çekmedi

Benim ağabeyimde de var malesef bir böcek ısırsa kolunu kolu 2 kol kadar şişiyor :allalla:

Hani Allah korusun 3-4 eşek arısı aynı anda saldırsa komaya girebilir :S

bberkan

bberkan

Üye
    Konu Sahibi
Benim ağabeyimde de var malesef bir böcek ısırsa kolunu kolu 2 kol kadar şişiyor :allalla:

Hani Allah korusun 3-4 eşek arısı aynı anda saldırsa komaya girebilir :S

aynı sorun bendede var...
:ağlarım:geçen ay arı kolumdan ısırdı ve hala kolumada hafif şişlik ve yanma var (acıyor hff) :ağlarım: :megafon:arılardan nefret ediorum ...

One907

One907

Üye
Benimde 7-8 yaşındayken yüzük parmağımı ısırmıştı 2 katına kadar şişti parmağım ondan sonra 1 hafta boyunca kıçımdan iğne olmuştum :D:D

gstaco

gstaco

Üye
Benim alerjim yok allahtan..

minoo

minoo

Üye
Çok korkuyorum ben arıdan ya :s