Apple OLED ekran fiyatının düşmesi için Samsung'la masaya oturdu

Sponsorlu Bağlantılar

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
    Konu Sahibi
Apple OLED ekran fiyatının düşmesi için Samsung'la masaya oturdu


Yeni nesil iPhone modellerinde OLED ekran kullanmaya devam edecek olan Cupertino merkezli Apple firması, geçen yıl imzaladığı anlaşma ile birlikte ekran üretimi konusunda bu yıl ağırlığını LG Display'e vermeyi hedefliyordu. Ancak firmanın belirtilen düzeyde üretim gerçekleştiremeyeceği gerekçesiyle yüzünü yeniden Samsung Display'e çeviren Apple, daha fazla kâr etmek adına firmayla masaya oturdu.

Bu yıl geçtiğimiz yıla göre çok daha fazla ekran talebinde bulunmaya hazırlanan Apple firması, sipariş miktarını 100 milyon seviyesine çıkartacak. Bu bağlamda Güney Kore merkezli firma ile masaya oturup geçen yıl olan 50 milyon OLED panel siparişinin iki katına çıkartıldığını ve bu nedenle üretilecek ekranların fiyatlarında indirim istediğini belirtti.

Talep edilecek olan 100 milyon OLED ekranın 25 milyonu iPhone X için talep edilecekken, geriye kalan 75 milyonluk kısmı ise yeni iPhone modellerinde kullanılacak.

Samsung Display tarafından iPhone X için üretilen her OLED ekran için 110 dolar talep edilirken, bu rakamın yeni yıl itibariyle 100 dolara indirilmesi adına Apple tarafından baskı yapılıyor. iPhone X'in toplam üretim maliyetinin üçte birini oluşturan OLED ekran konusunda Apple'ın Samsung Display'le anlaşma sağlayabileceği düşünülse de, gerçekleştirilecek 10 dolarlık indirimin cihaz fiyatlarına yansıyıp yansımayacağı ise önemli bir merak konusu.

Sektörle ilgili oldukça önemli tahminleri bulunan analistlerden elde edilen bilgilere göre 2018 iPhone modelleri 1.000 doların üzerinde bir ücretle satışa çıkartılacak. Yani Apple bu bilgiler gerçek olursa masaya daha uygun fiyatlı bir iPhone geliştirmek yerine, daha fazla kâr etmek adına oturmuş gibi duruyor.
 


Üst Alt