Uygulama Antivirüs programı kullanılmalı mı?

Sponsorlu Bağlantılar

heathrow

heathrow

Üye
Google Play'de geliştirici uygulamayı ilk yükleyecegi zaman virüs kontrolü yapılıyor, sonraki güncellemeler kontrol edilmiyor diye biliyorum.

Bahadir_fb

Bahadir_fb

Üye
Google Play'de geliştirici uygulamayı ilk yükleyecegi zaman virüs kontrolü yapılıyor, sonraki güncellemeler kontrol edilmiyor diye biliyorum.

Guncelleme dosyası google gönderilir uyumluluk vs test edilir ondan sonra siteye eklenir.

heathrow

heathrow

Üye
Bir kaç örnek verebilir misin?
Geçenlerde forumda bir konu vardı. İşletim sistemlerinin magazalarının kaç adet zararlı içerdiğini karşılaştırıyordu. Hatta windows phone mağazada zararlı icerik bulunmuyordu yanlış hatırlamıyorsam. Link bulamadım.

Bahadir_fb

Bahadir_fb

Üye
Geçenlerde forumda bir konu vardı. İşletim sistemlerinin magazalarının kaç adet zararlı içerdiğini karşılaştırıyordu. Hatta windows phone mağazada zararlı icerik bulunmuyordu yanlış hatırlamıyorsam. Link bulamadım.

Uygulamalarda reklam harici birsey bulunacağını sanmiyorum.
Yani boşuna virus uygulamalarını cihaziniza yuklemeyin.
Herkes virus diyor ornek ver deyince kimsede veremiyor.

heathrow

heathrow

Üye
Uygulamalarda reklam harici birsey bulunacağını sanmiyorum.
Yani boşuna virus uygulamalarını cihaziniza yuklemeyin.
Herkes virus diyor ornek ver deyince kimsede veremiyor.
Bence de anti virüs gereksiz.
Sadece dikkat edilmesi gereken uygulamalar var. Az sayıda kişi tarafından indirilmiş. Mesela 500 kişi indirmiş. Yorumlarda virüs olduğu yazıyor. Bilindik uygulamalar indirmek daha mantıklı ve güvenli.

Bahadir_fb

Bahadir_fb

Üye
Virüs diye yazanlar uygulamayı calistiramayan ergenler yani uygulamalarda sorun olmuyor.

heathrow

heathrow

Üye

Son düzenleme:
Bahadir_fb

Bahadir_fb

Üye

Hangi uygulamalarda virüs olduğu yazmiyor ve google dan resmi açıklama gelmemiş bana inandırıcı gelmedi.
Bazı uygulamalar virüsle demekten basit birşey yok. bunu bizde söyleyebiliriz
Neyse zaten bizi ilgilendirmiyor nasılsa kredi kartı kullanmiyoruz

heathrow

heathrow

Üye
Hangi uygulamalarda virüs olduğu yazmiyor ve google dan resmi açıklama gelmemiş bana inandırıcı gelmedi.
Bazı uygulamalar virüsle demekten basit birşey yok. bunu bizde söyleyebiliriz
Neyse zaten bizi ilgilendirmiyor nasılsa kredi kartı kullanmiyoruz

Ben bilimsel konuşuyorum, afaki konuşmuyorum.

Sen de Google Play'de zararlı yazılım olmadığına dair kaynak paylaşır mısın?

Uygulamanın adı: Cámara Visión Nocturna

Bu Uygulamayı Yükleyenler Dikkat !

Google Play'de yer alan bu uygulamayı kurduysanız, başınız ciddi dertte demektir!

Google Play’deki bir gece görüş kamerası uygulamasının, kullanıcıların telefon hatlarını ve hatta kontak listesindeki insanların telefon numaralarını kullanarak bu insanları ücretli SMS hatlarına abone yaptığı ve telefon faturalarını şişirerek insanların ceplerinden yüklü miktarda para çektiği anlaşıldı.

Güvenlik firması AVAST’ın yaptığı tespite göre Cámara Visión Nocturna isimli uygulama telefonun kamerası ile gece görüşlü fotoğraflar çekmenin mümkün olduğunu iddia ederek telefonlara yerleşiyor. Bu aşamadan sonra ise kullanıcıları ve kontak listesindeki telefon numaralarını istekleri dışında ücretli SMS servislerine abone ediyor. Elbette bu servisler, hacker’ların kurmuş olduğu ve dünyanın farklı ülkelerindeki servisler.

Son zamanlarda zaten çok sık sorulan “Android uygulamaları ne kadar güvenli?” sorusu, bu uygulamayla bir kez daha gündeme gelmiş durumda.

Google’ın Play mağazasındaki uygulamaları daha sıkı kontrol etmesi gerektiği bir gerçek.

Kaynak: Hürriyet ( )

Bahadir_fb

Bahadir_fb

Üye
Ben bilimsel konuşuyorum, afaki konuşmuyorum.

Sen de Google Play'de zararlı yazılım olmadığına dair kaynak paylaşır mısın?

Uygulamanın adı: Cámara Visión Nocturna

Bu Uygulamayı Yükleyenler Dikkat !

Google Play'de yer alan bu uygulamayı kurduysanız, başınız ciddi dertte demektir!

Google Play’deki bir gece görüş kamerası uygulamasının, kullanıcıların telefon hatlarını ve hatta kontak listesindeki insanların telefon numaralarını kullanarak bu insanları ücretli SMS hatlarına abone yaptığı ve telefon faturalarını şişirerek insanların ceplerinden yüklü miktarda para çektiği anlaşıldı.

Güvenlik firması AVAST’ın yaptığı tespite göre Cámara Visión Nocturna isimli uygulama telefonun kamerası ile gece görüşlü fotoğraflar çekmenin mümkün olduğunu iddia ederek telefonlara yerleşiyor. Bu aşamadan sonra ise kullanıcıları ve kontak listesindeki telefon numaralarını istekleri dışında ücretli SMS servislerine abone ediyor. Elbette bu servisler, hacker’ların kurmuş olduğu ve dünyanın farklı ülkelerindeki servisler.

Son zamanlarda zaten çok sık sorulan “Android uygulamaları ne kadar güvenli?” sorusu, bu uygulamayla bir kez daha gündeme gelmiş durumda.

Google’ın Play mağazasındaki uygulamaları daha sıkı kontrol etmesi gerektiği bir gerçek.

Kaynak: Hürriyet ( )

Bunun icin viruse gerek yokki sadece kotu niyetli Bir yapimci burada verilen izinleri kullanmis, zaten çoğu uygulamaya bu izinleri veriyoruz kotu niyetli kişiler istedigi zaman burada bahsedilen virüsün yaptigi seyi yapabilir.
Yani virus virus diye kendinizi yiyip bitirmenize gerek yok.

Hic launcher, sms yada dialer uygulaması yuklerken verdiğin izinlere baktinmi?
Arama yapma sms gonderme, rehber, sms okuma, kamera kullanma, galeriyi kontrol etme, interneti kontrol etme, vs… Klavyelere verilen izinleride unutmayalım "bütün şifre vs bilgileri kaydedebilir ;)"
Yani bu isler icin viruse gerek yok, bu izinleri isteyen uygulamaları yuklememek yeterli olacaktır.

heathrow

heathrow

Üye
Android'deki Virüslerden Korunma Yolları
Bu rehberimizde Android Market'teki virüslü uygulamalardan korunma yollarını sizlere anlatıyoruz. Daha güvenli bir Android deneyimi için detaylar yazımızda.

Android, açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için zararlı yazılımlar da rahatlıkla yazılabiliyor. Dünyanın en güzel hissi olan özgürlüğü kötüye yoran, kötü niyetli kişiler sayesinde türlü türlü trojan, Android yazılımlarına bulaşabiliyor.

Gelişmekte olan lafından artık gelişmiş ve büyümeye inanılmaz hızlarla devam eden bir işletim sistemi noktasına gelen Android'in önündeki en büyük engel ise güvenlik sorunu.

Google'ın en başta Market'e yüklenen uygulamaları denetlememesi sonucunda ortaya çıkan ve gevşek politikalarla gittikçe vahimleşen durumda biz kullanıcılar ne yapmalıyız?

Kaynak: SDN