Duyuru Android N Ne zaman Çıkacak, Nasıl Kurulur ve Android 7 Yenilikleri Detaylı ANA KONU

Sponsorlu Bağlantılar

Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Android N Ne zaman Çıkacak, Nasıl Kurulur ve Android 7 Yenilikleri Detaylı ANA KONU
Google' in mobil işletim sistemi Android N kod adıyla çıkacak olan yeni işletim sistemi sürümü çok kısa zamanda bizlerle buluşacak. 18-20 Mayıs 2016 da yapılması beklenen Google IO 2016 konferansında tanıtılmasına kesin gözle bakılan yeni işletim sisteminin öncelikle tahminlere göre Ekim 2016' dan önce cihazlarda görülmesini beklemek yanlış olur. İlk etapta Nexus modellerininin alacağı güncellemeyi, mevcut cihazlarımızda beklemek ise bir hayli zaman alacağa benziyor.

Android N Developer Preview sürümü, Android Beta Programı 'na katılan kullanıcılar tarafından General Mobile 4G, Android One ve Nexus cihazlarda denenebilir durumda.

Kısa Kısa ...

Android N nedir?
Google'ın 6.0 Marshmallow işletim sisteminden sonra gelen sürümü; Android 7 olarak geçiyor.

Android N Ne zaman çıkacak?
18-20 Mayıs tarihlerinde GOOGLE IO 2016 Konferasında ortaya çıkabilir ve Nexus cihazlarla birlikte Ekim ayından sonra kullanılmaya başlanacağı düşünüyoruz.

Android N Ücretli mi?
Ücretsiz olacak.

Android N Güncellemesi Alacak Cihazlar Hangileri
İlk etapta Nexus lara Ekim ayında gelecek güncelleme sonrası, muhtemelen 2 yıldan eski olmayan tüm cihazlara zaman içerisinde güncellemenin gelmesini bekliyoruz.

ve işte diğer detaylar ...

Android 7.0 olarak da geçen yepyeni Android N işletim sisteminin getirdiği yenilikler ve ne zaman çıkacağı konusunda birçok meraklı göz sonuç ararken, bizler Android N in android cihazınıza nasıl şimdiden kurabileceğinizi de anlatıyor olacağız. Tabi en çok merak edilen ise yeni android 7 yenilikleri neler, hangi özellikleri ve uygulamaları değişmiş, hangi arabirimleri farklı göreceğiz ?

Android 6.0 Marshmallow versiyonu henüz tüm android cihazlara gelmezken, android 7.0 önizleme sürümü, Android Beta Programı'na katılanlar tarafından şimdilik sadece Google'in Nexus, Android One ile General Mobile 4G cihazlara yüklenebilir ve göz gezdirilebilir durumda.

Bu arada Google'ın, Android N'nin adı için anket düzenleyeceği biliniyor. Android Nutella gibi bir isim, "Android 7" veya "Android N" den daha başarılı olacaktır :)

Yani adının şimdilik Android N olduğunu unutmayalım.

Android N Yenilikleri

(Google' in Mayıs ayındaki I/O konferansında resmi olarak açıklanmadan önceki muhtemel ve gözlenen, bilinen, duyulan yenilikleri sizler için bir araya getiriyoruz. Resmi duyuruda bazı farklılıklar, eksilenler ile değiştirilen özellikler olabileceğini veya daha farklı özellikler dahil edilebileceğini unutmayın.)

1. Son uygulamalara çift dokunmak
  2. Dosya yöneticisi geliştirilmiş durumda
  3. Yenilenen bildirim merkezi
  4. Yeni bildirimleri kolay yönetebilme ve bildirim merkezinden cevap verme
  5. Sistem seviyesinde telefon numarası engelleme
  6. Çift taraflı sayfa tasarımı sayesinde birden fazla bildirim ikonuna müdahale edebilme
  7. Bildirimlerin ayarları zenginleştirildi. Artık her bildirimin gözükmesini engelleyebileceğiz.
  8. "Rahatsız etme" modunu alarmla birlikte otomatik kapatma
  9. Her güncelleme sonrasında "optimizasyon" yapılmıyor
  10. Bildirimdeki ikonlara uzun basarak, ayarların ilgili menüsüne gidebilme özelliği eklendi
  11. Batarya grafiği yenileniyor & Pil geliştirmeleri
  12. Gece modu
  13. Çoklu pencere / aynı ekranda iki uygulama çalıştırma
  14. Ekranı ikiye bölebilme ( Android ve Chrome UX direktörü Glen Murphy ve Tüketici donanımı direktörü Andrew Bowers doğruladı. )
  15. Ayarlar da ekranı sağ tarafa kaydırdıktan sonra sekme gelebiliyor. Böylece daha hızlı ve kullanım senaryosuna sahip oluyoruz.
  16. Gereksiz yazılımlardan kurtulunacak. Standartta gelen bazı kullanılmayan yazılımlar artık gelmeyecek.
  17. Daha hızlı güncellemeler ( Özellikle android işletim sisteminin güncellenmesi konusunda )

Android N'deki Ayarlar bölümündeki farklılıklar

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Kullanıcılar Ayarlar menüsünde bir düzey daha derine indikçe araya giren yeni bir menüyle karşılaşacaklar.

Android N ile birlikte gelecek olan yazılımlarda da düzenlemeler olacağı kesin. Örneğin, Hangouts'un yepyeni bir sürümü şimdiden kullanıma sunuldu. Yeni sürümde bildirimler ve hızlı cevap verme özellikleri gibi yeni destekler mevcut. Bu değişikliklerle artık bildirimler üzerinden düzenlemeler yapmak çok daha kolay olacak.

Hangouts'un yanında Gmail, Google Maps ve Google Photos gibi uygulamaların da benzer geliştirmeler almaları bekleniyor. Bununla birlikte üçüncü parti uygulama geliştiricileri de kendi kodlarına ayar vermekle meşgul olacaklar.

DPI Ayarlarından bir ekran;

Android N sürümü, Artık uyarıları sayfayı tamamen kaplayacak biçimde göstermiyor. Bunun yanında uyarılardaki uygulama simgeleri biraz daha küçük ve sol üstte yer alıyor. Son olarak uyarıların yanında renkli simgeler yer alıyor. Bu simgeler, uyarının önemini belirtmekte kullanılıyor olabilir.

Android N üzerinde çoklu görev yapabilme özelliğinden bahsetmiştik. dikkat çekiyor. Çoklu görev, Ekranı ikiye bölerek, aynı anda farklı iki uygulamayı çalıştırmaya yarayacak.

Tabletten başka bir örnek; Özellikle tabletlerde çok kullanışlı olacağa benziyor.

Mesajlarda, mesaj içine girmeden satır içi cevap mümkün olabilecek.

Android N kurulum anlatımı - Android N nasıl kurulur ?

Android beta program
, kurulumu oldukça basite indirgemiş durumda. Bilgisayarla veya USB kabloyla dahi ilgilenmenize gerek bırakmamış. Adım adım ve kısaca anlatmak gerekirse;

1. adresinden, Android Beta programına dahil olmalısınız.
  2. Kaydınızı tamamladıktan sonra, Android N İndirme Talebi butonuna yönlenmelisiniz.
  3. Güncelleme max. 24 saat içerisinde OTA ile telefonunuzda görünür oluyor. Şanslıysanız, dakikalar içerisinde de telefonunuzda güncellemeyi görebiliyorsunuz.

Kurulumla ilgili dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. Unutmayın ki bu sürüm geliştirici beta önizleme sürümü, yani günlük kullanım için kesinlikle tavsiye edilmez. Sadece merak edenler ve geliştiriciler için, işletim sisteminin önizlemesini görmek amacıyla kurulum yapılması tavsiye ediliyor. Geçişten sonra stabil sürüme geri dönmeniz zor olabilir. Ayrıca bu kurulumu General Mobile 4G, Nexus Android One cihazların yapılabildiğini tekrar hatırlatalım.

Android N ile ilgili yenilikler ve net bilgiler geldikçe sizinle paylaşacağız, sizler de konuda paylaşırsanız ilk mesaja eklenir ve android n ile ilgili güzel ve net bir kaynak oluşturmuş oluruz.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Muhammed CR7, ŞenolTÜRK, 'Şeref' ve 9 diğerleri

GodMode

GodMode

Üye
Bu ekranın ikiye bölünmesi özelliğinin kullanılabilmesi için cihazın uyumlu falan mı olması gerekiyor yoksa tüm Android Nutella alan cihazlarda kullanılabilecek mi?

Marco Laren

Marco Laren

Üye
iyi olacaga benziyor

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Bu ekranın ikiye bölünmesi özelliğinin kullanılabilmesi için cihazın uyumlu falan mı olması gerekiyor yoksa tüm Android Nutella alan cihazlarda kullanılabilecek mi?
Bu özelliğin kullanılması için hem telefon modelinin hem de uygulamanın özelliği desteklemesi gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: GodMode
Serkan1255

Serkan1255

Üye
adı : Newyork cheesecake olcak diyolar amanutella daha mantikli

papakudioflu

papakudioflu

Admin
adı : Newyork cheesecake olcak diyolar amanutella daha mantikli
New York Cheescake güncellemenin şirket içinde kullanılan adı. Ama dağıtım sürümünün adı ne olacak henüz belli değil.

Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Evet Nutella bir örnek, ciddiye almayın :) Ancak güzel olur düşüncesindeyiz.

ANIL

ANIL

Admin
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

• Beğen
Tepkiler: xxRadaR
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Daha Yeni Geldi 6.0 Ne Bu Acele

0MG90

0MG90

Üye
Umarım Z2'de alır bu güncellemeyi :)

• Beğen
Tepkiler: sado_27
Sarangni

Sarangni

Üye
İş iyice komediye döndü. Android 5.1.1 daha yeni zirveyi gördü, Android 6.0 kullanım oranları dipte iken Android 7.0 çıktı. Google de firmalar gibi olmaya başladı. Oysa ki Gingerbeard 2.3.6 dan 4.0 geçmek için ne beklemiştik. Artık güncellemeler cazibesini yitiriyor. Muhtemelen çoğu cihaz 6.0 yerine 7.0 Costum ROM ile yola devam edecek.

Bu güncelleme işine bir standart gelene kadar mesafeli durmakta gerek. İyice suyunu çıkardılar çünkü. Önceden bir heyecan oluyordu cihazım yeni güncelleme alacak mı diye o da gitti bitti. Android cazibesini silikleştiriyorlar.

• Beğen
Tepkiler: The Shadow
phasan

phasan

Üye
İş iyice komediye döndü. Android 5.1.1 daha yeni zirveyi gördü, Android 6.0 kullanım oranları dipte iken Android 7.0 çıktı. Google de firmalar gibi olmaya başladı. Oysa ki Gingerbeard 2.3.6 dan 4.0 geçmek için ne beklemiştik. Artık güncellemeler cazibesini yitiriyor. Muhtemelen çoğu cihaz 6.0 yerine 7.0 Costum ROM ile yola devam edecek.

Bu güncelleme işine bir standart gelene kadar mesafeli durmakta gerek. İyice suyunu çıkardılar çünkü. Önceden bir heyecan oluyordu cihazım yeni güncelleme alacak mı diye o da gitti bitti. Android cazibesini silikleştiriyorlar.
apple gıbı olsaydı barı adamlar senede 1 kere yenı yazılım cıkarıyor kucuk guncellemelerı saymıyorum ıos 8 ıos 9 gıbı guncelemeler

TERRORVISION

TERRORVISION

Üye
Marshmallow stabil ama skandal umarm bu oyle olmaz

reflex

reflex

Üye
Burda yazılanlar dışında bir sürü optimizasyon okumuştum ve vulkan api desteğide gelicek diye biliyorum bence 7-6 dan daha iyi bir güncelleme olucak sistem optimizasyonu kosununda. 6 iyi bir güncelleme mi? Hayır bu iyi olucak.

blackbird48

blackbird48

Üye
Beta yüklenince orijinal sürümü alcakmı

Üst Alt