Android: Linux Kurulumu ( bilgiler )

Sponsorlu Bağlantılar

Victor_Crane

Üye
    Konu Sahibi
Android: Linux Kurulumu ( bilgiler )
Merhaba Arkadaşlar içinizde android tablet yada telefonuna internet üzerinden ubuntu indirip kurmayı deneyen olmuştur..denemeyen arkadaşlar içinde altını çizerek söylüyorum boşuna zaman kaybetmeyin verilen ubuntu ( ubuntu karmic ) için artık destek verilmiyor yani siz konsolda local hosta düşseniz bile apt-get update komutu asla iş görmeyecek ( çünki desteği ve dosyaları internet üzerinde yok ) ve çalışmayacaktırşu an elimde olan Dell Streak 5 e debian kuruyorum yakında size burada resimli incikli boncuklu açıklama yazarım..birde bir yönetici arkadaş şu başlığı düzeltirse çok sevinirim elim sürçmüş. r ile o nun yeri değşmesi gerekiyorAdım adım Anlatıyorum dikkatle okuyun sorumluluk tamamiyle size aitöncelikle kendi cihazımdaki android sürümü 2.2.2 froyoçekirdek 2.6.32.9-perfderleme : 15609şimdi aşşağıda yazdıklarımı yaptığınızdan emin olun1) telefon root edilmiş olmalı2) telefonun yedeğini hafıza kartına ve hafıa kartınınkini de bilgisayara aldığınızdan emin olun3) şu adresi ziyaret edin ve kayıt olun şayet kayıt olmazsanız Extralar açılmıyor konsolda kod yazacağım diye uğraşıp durursunuz bu yazdığım yazıda hiç bir kod yazmadan Debian Squeeze kurulumu gerçekleştirecek ve ardından masa üstüne ulaşacaksınızyani şu şekil

4) kablosuz ayarlarından kablosuz uyku politikasını ayarlayın asla kablosuz insternet kesilmesin
5) ayarlar / uygulamalar / geliştirme / uyanık kal işaretleyip telefonunuzu kablo ile bilgisayara bağladıktan sonra USB depolama birimi ile ilgili uyarıyı yok sayın çünki hafıza kartınız bilgisayara bağlı iken işlem yapamazsnız
6) telefonu uçak moduna alın ve wireless açınöncelikle şu dosyayı marketden indirin Kurulum tamamlandıktan sonra uygulamayı çalıştırın ve Setup Kısmına gelerek ayarların ayenen aşağıdaki gibi olduğuna emin olun
Kod:
install in a block device : ok
use loop file : ok
server : gerek yok elleşmeyin
Prefered distribution : burada yüklemeke istediğiniz linux sürümünü soruyor Debian seçin
distribution version : debian'ın hangi versiyonunu kullanacaksınız ? Squeeze seçin
Hostname : ellemeşmeyin bunu
chroot point : linux nereye kurulacak : /data/local/mnt/Linux olduğunu kontrol edin değilse bu yolu yazın
Name of chroot launcher script : buraya bir isim yazabilir yada olduğu gbi bırakabilirsiniz konsoldan bu seçtiğiniz ismi yazınca local hosta düşeceksiniz varsayılan linuxchroot dur türkçe karekter [B][COLOR=#ff0000]kullanmamak [/COLOR][/B]kaydı ile istediğiniz ismi verebilirsiniz
loop file : loop dosyasını nereye kaydedeğim yada oluşturayım diye soruyor ben sdcard da oluşturdum yerim çok telefonun hafızası debian için gerekli varsayılan yolun /mnt/sdcard/Linux.loop olduğundan emin olun
file size : burada file size dediği loop dosyasının boyutu 500 yeterli ama hafıza kartınız büyükse sistem şimesin diye 1024 mb yapabilirsiniz
ext version : burası 2 olacak ( ext2 )
consle refresh latency : olduğu gibi bırakın 10 olmalı kontrol edin
bind android : elleşmeyin boş kalsın kutusu
send debug logs : elleşmeyin boş kalsın kutusu
screen always on : ekran srekli açık kalsın kapatmasın işaretleyin kutusunu
use embeded busybox : android kullanan bir çok arkadaşımız busybox u hatırlayacaklar linux komutlarını kullanmamızı sağlıyor bu şaretli olsun kkendi içerisinde gelen bussybox u kullanması daha kararlı....
allow write the system : kutusunu işaretlleyin kurulum sırasında size hata vermesin
allow remount with dev/exec : kutusunu işaretleyin kurulumda hata vermesin
evet dikkat ederseniz yazının başında size bir yere kayıt olmanızı söylemiştim olduysanız
i am registered : kutusunu işaretleyip aşşağıdaki yerlere kullanıcı adınızı ve şifrenizi girinaccount validition kısmını da işaretlemeyi unutmayın
Evet ayarları yaptıktan sonra ana ekranda karşınıza şöyle bir buton çıkacak 
Create Target Loop = tıklayın biraz bekledikten sonra 2 butn daha eklenecek buna 
Format Target loop = tıklayın 
Mount Target loop  = tıklayın biraz bekleyin karşınıza 2 seçenek daha çıktı 
ilki 
stop loop env ( will kill runing service ) sistemi durduruyor
ikincisi bizim debian ı telefona indirip kuracak olan buton
install distribution in loop = tıklayın bu işlem internet bağlantınız ile doğru orantılı olarak biraz uzun sürebilir gidin kahve alın film izleyin 8 mbt internet ile 40 dakika sürdü indirip kurması
şimdi geldik Extralarakullanıcı adınızı ve şifrenizi girdiğiniz için Extra bir menu daha açılmı olması gerekiyor
Distributation management = tıklayın
karşınıza extra yeni bir sayfa gelecek tekrar menuden setup a basın
işte pencere yöneticimizi buradan seçeceğiz ben xfce4 seçtim diğer yöneticiler çok büyük dosya boyutuna sahip oldukları için telefonu şişiriyor bu basit ve kullanışlı
x ve y çözünürlüklerine dokunmayın o zaten sizin telefonunuzun çözünürlüğü
auto start a tıklayın ki otomatik olarak başlasın :)
şimdi bir defa geri gelin yine extralar sayfasındasınız
VNC & WM ( windows manager yani pencere yöneticisi ) butonuna tıklayın biraz zaman alacak ama VNC uygulamasını ve xfce4 ü telefonumuz kuracakdaha sonrasında yukarıda SSH göreceksiniz bunuda kurun SSH auto yu seçin ssh ve VNC butonlarına bir defa daha basın ki yeşil olsunlar
şimdi yukarıdan başlıyoruz
Change root password kısmına bir şifre yazın unutmayın
Change VNC password kısmına bir şifre yazın unutmayın 
update apt 1 defa tıklayın
dist-upgrade 1 defa tıklayın az kaldı :)
şimdi markete gitme zamanı
[URL]https://market.android.com/developer?pub=androidVNC+team+%2B+antlersoft[/URL]
bu uygulamayı indirip telefonunuza kurun ve 
nickname : root
password : vnc şifreniz
adress : 127.0.0.1
port: 5900
username : root 
color fotmat 24-bit (4bpp) seçin
yukardan connect deyin bukadar gerisi size kalmış istediğiniz herhangi bir uygulama varsa linux installer içerisinden extra menusu diye tabir ettiğim menuyu bir kurcalayın
saygılar
VictorCrane

Şehriyar

Şehriyar

Üye
başlığı siz de düzeltebilirsiniz mesajınızın alt kısmında mesaj düzenleme paneli var oraya tıklayın sonra gelişmiş e tıklayın ve düzeltin..

• Beğen
Tepkiler: Victor_Crane

Victor_Crane

Üye
    Konu Sahibi
teşekkürler görmemiştim bunu..... bir zaman sonra kafa duruyor :)

Victor_Crane

Üye
    Konu Sahibi
merhabalar dün ki araştırmalarım sonucunda tek yol Linux installer uygulaması gibi görünüyor fakat elinizde bir de telefonunuzun yedeği olsun kurulum sırasında aksi bir durumda sistem çökebiliyor ve yeniden rom yüklemek zorunda kalabiliyorsunuz saygılar
ingilizce bilenler için geniş açıklama

err00r

Üye
bilgi için teşekürler, bana göre Android Windows'tan bile güzel:) koltuğunu ilerki yıllarda sallayacak..

Victor_Crane

Üye
    Konu Sahibi
bilgi için teşekürler, bana göre Android Windows'tan bile güzel:) koltuğunu ilerki yıllarda sallayacak..

bunu aslında şöyle değerlendirebilirsin windows xp den buyana windows şletim sistemleri çok gelişti peki neden ?
bidiğiniz gibi genelde dışarda anketörler para karşılığında yolda tuttuklarını ANKETERLER :D ne aldılar ? istatistik
işte microsoft da burada uyanık davrandı ve ev kullanıcılarının işletim sistemini illegal bile olsa kullanmalarına izin verdi* ( binlerce mühendis var inanın bana hemen keserler korsanın önünü ) işte topladıkları istatistikler sayesinde şimdi windows 7 ve 8 var ilerleyen yıllarda ne olur bilinmez fakat bunun çilesi ile uğraşılmaz şu an 3 işletim sistemi var Linux ( kendi içerisinde bir dünya kola ayrılıyor suse mandrake debian ubuntu fedora slax vsvsvvs aklıma gelenler hah brde pardus ) diğeri MacOS ve diğeri Microsoft tabanlı olanlar fakat şu varki micrsoftda her güncelleme sizleri arka arkaya çıldırtırken mac s da güncellemeler ücretli ve linux tabanlı işletim sistemlerinde hem yenilikçi hem ücretsiz :D şimdilik saygılar birazdan yukarıdaki yazıma kaldığım yerden devam edeceğim

err00r

Üye
Gelişti, zaten teknolojiye ayak uydurmazsan gelişemezsin. İşletim sistemlerini bırakalım Nokia'dan ele alalım sence Nokia eski gibi satış rakamlarına ulaşabiliyormudur? Tabikide hayır neden teknolojiye ayak uyduramadı her şey salamlık veya kaliye olmaktan çıktı zaten kalitenin belirli bir tanımı yoktur, yani kalite kişiseldir. Windows'a gelirsek hala korsan windowslar dolu ortalık bugün Google'ya yazsan bile istediğin krosanı indirebilirsin Android içinde aynısı örneğin bir oyunu kolayca bulabilirsin. Bunların zaten önüne geçemezsiniz. Linux'un başarısı genelde Çin tarafları zaten onların nüfusu çok olduğu için otomatik olarak yükseltiyor. Başarını kesin kez takdir ediyorum oldukça güzel bir paylaşım yapmışsın benim söylediğimi sadece bir bakış açısı olarak kabul et tercih meselesi olarak yani. Teşekürler

Victor_Crane

Üye
    Konu Sahibi
ilk mesaj düzenlendi kazasız belasız Debian ı kurdum saygılar arkadaşlar

Victor_Crane

Üye
    Konu Sahibi
google chrome sorunsuz bir şekilde kuruldu şayet sizde kurmk istiyorsanız
terminali açın
öncelikle indirdiğimiz kurulan paketlerin kalıntılarından kurtulalım
Kod:
apt-get autoclean

şimdi bakalım güncellemeler ne durumda
Kod:
[COLOR=#000000]aptitude[/COLOR] update

şimdi hadi chrom kuralım :) size sorduğu cevaba Y harfine basıp onaylayın sonunu karıştırmayın diye büyük harfle yazıyorum L 1 0 N
Kod:
[COLOR=black]aptitude install chromium-browser chromium-browser-l10n[/COLOR]

işlem bitince Network başlığı altında chrome a ulaşabilirsiniz :)
saygılar