İndeks Android Kernel Nedir | Nasıl Kernel Atılır | Kernel Faydaları Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Android Kernel Nedir | Nasıl Kernel Atılır | Kernel Faydaları Nelerdir
Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Android Kernel ile ilgili bazı temel bilgileri ve kullanıcıların en çok merak ettiği kernel sorularının cevabını vereceğim.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

- Android Kernel Nedir ?
- Android Kernel Atmamız Gerekiyor Mu ?
- Android Kernel Nasıl Atılır ?
- Stock Kernel Nedir ?
- Custom Kernel Nedir ?
- Kernel Kullanmanın Faydaları Nelerdir ?
- Kernel Kullanmanın Zararları Nelerdir ?
- Kernel Kullanmak Cihazı Garanti Dışı Bırakır Mı ?
- Kernel Yükledikten Sonra Ne Yapılmalı ?
- Kernel İle Ne Gibi Özellikler Eklenir ?

ANDROİD KERNEL NEDİR ?

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Kernel bilgisayar biliminde kelime olarak İşletim Sistemi Çekirdeği anlamına gelmektedir. Yani Kernel cihazınızda yer alan yazılımı ve çekirdeğin görevlerini yönetir. Kernel herkesin anlayacağı şekilde bir cihazın beyni demektir. Kernel olmadan cihazlar çalışmaz. Sistemi yöneten ve görevleri kontrol edip zamanlayan kerneldir. Android Linux tabanlı bir açık kaynak kodlu işletim sistemi olduğu için içerisinde Linux kerneli ( çekirdekleri ) kullanır.

ANDROİD KERNEL ATMAMIZ GEREKİYOR MU ?

Android cihazlar fabrikadan çıktığı anda üretici firma tarafından derlenen ve düzenlenen bir linux kerneli ile yani stock kernel ile gelmektedir. Cihazınız üzerinde daha fazla yetkiye sahip olarak çeşitli özelleştirmeleri aktif etmek için ( ekran renk profili, ses yüksekliği, sistem hızlandırma, işlemci hızı arttırma ) Custom Kernel yüklemeniz gerekmektedir. Ama onun haricinde cihazınızı normal olarak kullanabilmeniz için herhangi bir kernel yüklemesi yapmanıza gerek yoktur.

ANDROİD KERNEL NASIL ATILIR ?

Her android cihazı için farklı kerneller geliştirilmektedir. Xda gibi dünyaca ünlü geliştiricilerin bulunduğu forumda cihazınız için bir çok farklı kaliteli ve güzel kernel bulabilirsiniz. Genellikle kernel dosyalarını cihazınıza daha önceden yüklemiş olduğunuz CWM ( Clockworkmod ) veya TWRP ( Team Win Recovery Project ) recovery menüsü üzerinden İnstall butonuna basarak cihazınızın hafızasında yer alan kernel ( zip ) dosyasını yükleyebilirsiniz.

STOCK KERNEL NEDİR ?

Stock kernel android cihazınızın fabrikadan çıktıktan sonra üretici firma tarafından derlenen ve düzenlenen en stabil ve güvenli ham kerneldir. Stock kernel üzerinde herhangi bir özelleştirme yapmanıza imkan vermez. Sadece cihazınıza güncelleme veren firma yeniden kernel derlerse ve özellik eklerse o zaman yeni özelliklere sahip olabilirsiniz.

CUSTOM KERNEL NEDİR ?

Custom kernel ise üretici firma tarafından değil kodlama bilgisi olan ve telefonu kullanan geliştiriciler tarafından derlenen ve sunulan kernellere verilen genel isimdir. Custom kernel ile cihazınız üzerinde çok daha fazla özelliği aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Custom kerneller her ne kadar çok özellik aktif hale getirse de tam stabil olmadığı için kullanırken cihazda bazı yazılımsal hatalar meydana gelebiliyor.

KERNEL KULLANMANIN FAYDALARI NELERDİR ?

Android cihazınıza eğer stock kernel haricinde kullandığınız cihazınıza yönelik olarak geliştirilen bir Custom Kernel ( cihazınız ile uyumlu olacak ) yüklerseniz cihazınız üzerinde tam yetkiye sahip olursunuz. Dilediğiniz gibi cihazınızın ekran renk profillerini değiştirebilir ve eğer kernel geliştiren kişi eklemiş ise işlemci hızını arttırarak performans artışı sağlayabilirsiniz. Geliştirici governor eklemesi yaptıysa farklı governor deneyerek cihazınızın pil ve performans dengesini değiştirebilirsiniz..

KERNEL KULLANMANIN ZARARLARI NELERDİR ?

Android cihazlarda kernel kullanmanın her ne kadar çok faydası olsa da elbette bazı zararları da vardır. Öncelikle custom kernel dosyaları başka geliştiriciler tarafından geliştirildiği için cihazınızda tam randımanlı olarak çalışmayabilir ve zaman zaman çeşitli yazılımsal hatalar verebilir. Özellikle henüz beta aşamasında olan kernel dosyalarını yüklemenizi pek tavsiye etmiyorum. Aksi halde cihazınızda kalıcı hasarlar doğurabilir. Kernel yükledikten sonra hız aşırtma yaparken dikkat etmeniz gerekmektedir aksi halde cihazınızın anakartını yakabilirsiniz.

KERNEL KULLANMAK CİHAZI GARANTİ DIŞI BIRAKIR MI ?

Cihazınızda stock kernel haricinde custom kernel kullanmak cihazınızı garanti çok büyük ihtimalle garanti dışı bırakacaktır. Çünkü custom kerneller genellikle rootlu olarak gelmektedir. Rootlu olarak gelmese bile bir çok özelliği aktif olarak kullanabilmeniz için cihazınızda root yetkisi bulunması gerekmektedir. Bu sebeple cihazınızı garantiye göndermeden önce mutlaka stock rom ve stock kernel yükleyerek göndermeniz gerekmektedir.

KERNEL YÜKLEDİKTEN SONRA NE YAPILMALI ?

Kernel Yükledikten sonra android cihazınıza Google Play üzerinden Kernel Adiutor uygulamasını indirerek kullandığınız custom kernelin izin verdiği ölçüde bir çok farklı ayarı ( ekran renk profili, işlemci hızı arttırma, çekirdek yönetimi, ram yönetimi ) değiştirebilirsiniz. Fakat daha öncede dediğim gibi işlemci hız Overclock özelliği eğer kernelde mevcut ise çok fazla işlemci hızı arttırmayın aksi halde cihazınıza kalıcı donanımsal hasar verebilirsiniz.

KERNEL İLE NE GİBİ ÖZELLİKLER EKLENİR ?

Aslında her kernelde farklı özellik vardır. Çünkü o kerneli geliştiren geliştirici kernele hangi özellikleri eklemiş ise sizde o özellikleri kullanabilirsiniz. Ama genellikle bütün geliştiriciler aşağıda yer alan özellikleri standart olarak kernellere eklemektedir.

- Underclock ( İşlemci hızı düşürme )
- Overclock ( İşlemci hızı arttırma )
- İmkan var ise çift tıklayarak ekran uyandırma
- Ekran renk profili değiştirme
- Daha iyi bir ram yönetimi
- Daha iyi pil yönetimi
- Daha iyi işlemci yönetimi
- Ses ayarlarını değiştirme

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Tek Bilgin, one_useR_0007, PALA. ve 3 diğerleri

Darqos

Darqos

Üye
Abi Dolby yükledim uygun olanını , 1 kez çalıştı sonra hiç çalıştığını görmedim ,acaba ROM dan mı kaynaklanıyor yoksa Kernel mi kurmalıyım ?

• Beğen
Tepkiler: Buğra
Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Abi Dolby yükledim uygun olanını , 1 kez çalıştı sonra hiç çalıştığını görmedim ,acaba ROM dan mı kaynaklanıyor yoksa Kernel mi kurmalıyım ?
Dolby genelde kernel gerektirmiyor. Aosp romların çoğuyla uyumludur. Aosp hariç romlarda sıkıntı çıkarır.

• Beğen
Tepkiler: Darqos
Darqos

Darqos

Üye
Dolby genelde kernel gerektirmiyor. Aosp romların çoğuyla uyumludur. Aosp hariç romlarda sıkıntı çıkarır.

ROM bu abi Aos olup olmadığını bilmiyorum

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi

ROM bu abi Aos olup olmadığını bilmiyorum
Bu rom olmaz. Aosp demek saf android tarzında romlar demek. Bu romda geliştirici kendisi ses dosyalarını ( libleri ) düzenlemiş o yüzden dolby ile uyum sorunu çıkarıyordur.

• Beğen
Tepkiler: Darqos
kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Anlatım için teşekkürler ,burda konusu olmasına sevindim müsaadenizle aklımdakini anlatayım
Cihazda custom kernel var
-Belli saatlerde (mesela 00:00- 08:00) arası işlemci frekansı minumum taban frekansa insin
-Yük altındayken performans moduna otomatik geçip-saat hızlarını maksimuma çıkartsın
- 2 tip profil oluşturup(batarya ve performans) aralarda kendim seçeyim.
Kernel Adiutor kullanarak birtek profil oluşturabildim, onda da profiller arası geçiş yapmak için reset gerekli.
Bunları yapmak için tweak kod yad akomut satırı var mı? böyle bir kaynak var ise kodlaması sorun değil.

Ekleme: Zaman aralığını seçip bu işi otomatikleştiremesemde specrtrum denen müthiş bir icat ile tanıştım.
destekleyen kernel'lerde 4 profil var "batttery- balance-performance- gaming"
üst bara bir düğme atıyor , ve siz profillerde kolaylıkla geçiş yapabiliyorsunuz

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Buğra
Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Anlatım için teşekkürler ,burda konusu olmasına sevindim müsaadenizle aklımdakini anlatayım
Cihazda custom kernel var
-Belli saatlerde (mesela 00:00- 08:00) arası işlemci frekansı minumum taban frekansa insin
-Yük altındayken performans moduna otomatik geçip-saat hızlarını maksimuma çıkartsın
- 2 tip profil oluşturup(batarya ve performans) aralarda kendim seçeyim.
Kernel Adiutor kullanarak birtek profil oluşturabildim, onda da profiller arası geçiş yapmak için reset gerekli.
Bunları yapmak için tweak kod yad akomut satırı var mı? böyle bir kaynak var ise kodlaması sorun değil.
Olayı anladım fakat kendim de rom geliştirme işleriyle uğraşıyorum hiç denk gelmedim.

Tasker programi vardı onunla zamanlayıcı işler yapilabiliyordu fakat işlemci hızı için ise yarar mı bilemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: kacaksevgilim
kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Teşekkürler, evet tasker'den yapılabiliyormuş, hatta ekran kapalı ve açık durumuan göre cpu frekans tanımlaması da yapılabiliyormuş.
Tasker'i duymuştum ama bu denli işlevsel oldugunu bilmiyordum.Teşekkürler

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Hımm kernel olayı hoşuma gitti. Bir telefonu canına okumadan kullanmayan biri olarak ( yanlış anlamayın sınırlarını zorlamayı kast ediyorum) android cihaz aldığımda deneyeceğim

• Beğen
v30xy

v30xy

Üye
Benim Tlf Rootlu Olsa Bende Yapacam .bi turlu atamadim .

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

alabama74

Üye
Arkadaşlar bir sorunum var ve buna bağlı bir sorum olacak.bende leeco pro3 telefon var,custom omni 7.1 rom kullanıyordum.bu roma kernel son sürüm yüklemiştim 2-3 saat kadar sorunsuz kullandım.Antutu benchmark yaparken birden cihaz kapandı ve bir daha açamadım.cihazıma EDL modda fabrika romu attım,xda da işe yarayacağı yazıyordu.Aslında cihazım için bütün unbrick yöntemlerini denedim cihaz kabul etti fakat cihaz titreşim veriyor ama açılmıyor boot olmuyor.sorum şu arkadaşlar kerneller cihazın piline yada ekranına zarar verirmi yani donanımsal bir arızaya yol açarmı.cvp için şimdiden teşekkir ederim,saygılar.

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Arkadaşlar bir sorunum var ve buna bağlı bir sorum olacak.bende leeco pro3 telefon var,custom omni 7.1 rom kullanıyordum.bu roma kernel son sürüm yüklemiştim 2-3 saat kadar sorunsuz kullandım.Antutu benchmark yaparken birden cihaz kapandı ve bir daha açamadım.cihazıma EDL modda fabrika romu attım,xda da işe yarayacağı yazıyordu.Aslında cihazım için bütün unbrick yöntemlerini denedim cihaz kabul etti fakat cihaz titreşim veriyor ama açılmıyor boot olmuyor.sorum şu arkadaşlar kerneller cihazın piline yada ekranına zarar verirmi yani donanımsal bir arızaya yol açarmı.cvp için şimdiden teşekkir ederim,saygılar.
Evet o tarz sorunlara yol açar. Kernelin cihazınızı için uygun olduğuna emin misiniz ? İkinci olarak yüklediğiniz kernel deneysel olabilir. Yani gelistirilme aşamasında olan çeşitli sorunlara sahip bir kernel olabilir

alabama74

Üye
hocam cvp için teşekkür ederim, kernelin uygun olup olmadığından emin değilim.ama 2-3 saat sorun yoktu... kerneli ilk attığım an benchmark yapmıştım kendi kendime "oo 167.000,süper dedim" 2-3 saat sonrası cihazı restart yaptım,birkez daha benchmark yapayım dedim,gpu yu sınarken birden kapandı.cihaz güç düğmesine basarken titreşim şeklinde tepki veriyor.EDL,Fastboot modlara giriyor.PC cihazı qualcoom ...9008 olarak görüyor.qfil fabrika romu yükledikten sonra cihaz acılmıyor bir belirsizliğe giriyor gibi.titreşim yapıyor ama ekran gelmiyor.

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
hocam cvp için teşekkür ederim, kernelin uygun olup olmadığından emin değilim.ama 2-3 saat sorun yoktu... kerneli ilk attığım an benchmark yapmıştım kendi kendime "oo 167.000,süper dedim" 2-3 saat sonrası cihazı restart yaptım,birkez daha benchmark yapayım dedim,gpu yu sınarken birden kapandı.cihaz güç düğmesine basarken titreşim şeklinde tepki veriyor.EDL,Fastboot modlara giriyor.PC cihazı qualcoom ...9008 olarak görüyor.qfil fabrika romu yükledikten sonra cihaz acılmıyor bir belirsizliğe giriyor gibi.titreşim yapıyor ama ekran gelmiyor.
9008 görüyorsa edl rom ile açılması lazım aslında. edl rom attıktan sonra pcde baktınız mı fastboot vs görüyor mu

alabama74

Üye
hocam PC'de sanırım,edl mod qualcoom...9800 - fastboot mod qualcoom ...900E - twrp mod qualcoom ...9025 larak görünüyor ....edl rom'u flashone 2.0 ile atıyorum ama ilerleme cubuğu %1 de kalıyor dediklerine göre 15 dk bekle kabloyu çek tamamdır diyorlar.bu konuda şüpheliyim ...kısaca cihaz açılış yapamıyor...hocam ekranın bozuk emareleri nedir.yani telefonu pc ye bağlantı yaptığımızda,atıyorum ismiyle görünür cihazın hafızasına erişilebilinir ama sadece ekran açılmaz şeklindemi yoksa ekran gidince benimki gibi altüstmü olur cihaz.

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
hocam PC'de sanırım,edl mod qualcoom...9800 - fastboot mod qualcoom ...900E - twrp mod qualcoom ...9025 larak görünüyor ....edl rom'u flashone 2.0 ile atıyorum ama ilerleme cubuğu %1 de kalıyor dediklerine göre 15 dk bekle kabloyu çek tamamdır diyorlar.bu konuda şüpheliyim ...kısaca cihaz açılış yapamıyor...hocam ekranın bozuk emareleri nedir.yani telefonu pc ye bağlantı yaptığımızda,atıyorum ismiyle görünür cihazın hafızasına erişilebilinir ama sadece ekran açılmaz şeklindemi yoksa ekran gidince benimki gibi altüstmü olur cihaz.
cihazda yazılımsal sıkıntı olduğu için 9008 edl olarak görünmesi gayet normal. Bu noktada cihaza edl rom tam yüklenmiyor o sebeple cihaz açılmıyor. Aksi halde edl rom yüklendiğinde cihaz direkt olarak açılır. QFIL uygulaması ile edl romu atmayı deneyin. internette anlatımlar var QFIL

alabama74

Üye
hocam o programı bir türlü anlayamadım..çnk programı açtığım zaman hangi dosyayı göstereceğimi (vereceğimi) bilmiyorum yani anlayamadım pacth diyor htlm diyor ama nereden bulacağım bunları bir türlü çıkaramadım.