Anakartıma ve donanımıma uygun ekran kartı önerisi

Sponsorlu Bağlantılar

RealMorphine

RealMorphine

Üye
    Konu Sahibi
Anakartıma ve donanımıma uygun ekran kartı önerisi
Anakartımın modeli Asus P5KL SE bilgisayarımın özellikleri aşağıda resimde atmış olduğum gibidir.Sormak istediğim soru ekran kartını değiştirmek istiyorum uyumlu ekran kartını nasıl anlarım-belirlerim- windows 10 ile uyumlu olmadığı için ekran kartım windows temel görüntü bağdaştırıcısı olarak gözüküyor. Yanılmıyorsam nvidia g6 series olması lazım ekran kartımın eski bir model nvidia'nın sitesinden baktığımda windows 7 64 bit seçebileceğim son sistem yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

SARIDROD

SARIDROD

Üye
Uygun olan ve görülen ekran kartı Gforce GT 9500 ama
AMD R7 240 uygun mu bilmiyorum diğer ekran kartları ile dar boğaza düşebilirsin zaten sen gene bi araştırma yap uyumluluk konusunda ...

• Beğen
Tepkiler: RealMorphine
RealMorphine

RealMorphine

Üye
    Konu Sahibi
Uyumlu olup olmadığını nasıl anlarım

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Eski ekran kartları için Nvidia Windows 10 sürücüsü çıkarmıyor. Bende de GT 730 var ve güncel sürücü kurulmuyor. Bu ay çıkan sürücü kurulmuyor. Uyumsuz Windows hatası veriyor. Bu kadar eski bir bilgisayarda Windows 7 kullanmanı tavsiye ederim. Çünkü yeni ekran kartı da alsan Windows 10 ile uyumlu güncel sürücü bulma sıkıntısı yaşarsın. Ki son gelen Windows 10 güncellemesi de hatalarla dolu. AMD tarafından da yeni nesil kartta alsan o kadar güncel bir sürücü bulabilecegini sanmıyorum.

RealMorphine

RealMorphine

Üye
    Konu Sahibi
Eski ekran kartları için Nvidia Windows 10 sürücüsü çıkarmıyor. Bende de GT 730 var ve güncel sürücü kurulmuyor. Bu ay çıkan sürücü kurulmuyor. Uyumsuz Windows hatası veriyor. Bu kadar eski bir bilgisayarda Windows 7 kullanmanı tavsiye ederim. Çünkü yeni ekran kartı da alsan Windows 10 ile uyumlu güncel sürücü bulma sıkıntısı yaşarsın. Ki son gelen Windows 10 güncellemesi de hatalarla dolu. AMD tarafından da yeni nesil kartta alsan o kadar güncel bir sürücü bulabilecegini sanmıyorum.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Bu bilgisayarda normalde win7 64 bit pro yüklüydü abim win10 u denemek maksadıyla uygun ekran kartı sürücüsü olup olmadığına bakmadan yüklemiş keza ben de sevdim sık sık oyun filan oynamak niyetinde değilim zaten oynadığım oyunlar çok özellik istemiyor Cabal Online ve Knight Online oynarım ara sıra onlarıda en kötü laptopda oynarım. Benim asıl sıkıntım kullandığım programları kullanilmek -adıne premier after effects filan bunları laptopda verimli şekilde kullanamıyorum şimdi şöyle yapsam nasıl olur sizce win10 kalsa bir harddisk alıp win7 kurup halletsem?

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Bu tamamen sana bağlı birşey ama benim şahsi görüşüm tek bir işletim sistemi kullanman. Güncel bir ekran kartı kullanmayacaksn bu sistem için Windows 7 yeter. Çünkü Windows 10 tan bu donanımla tam verim alamazsınız. Benim bilgisayarım da oldukça eski ve 10 kurduğum zaman o istenilen performansı alamıyorum. Windows 7 hala kullanabiliyorken temiz bir 7 kur bak keyfine. Yine de sen bilirsin. Çift sistem olayıni ben pek tasvip etmiyorum. Çok birşey yapmayacaksan gerek yok yani. Zaten almak istediğin ekran kartı da eski olacak. En güncel sürücüsü ne olur bilemem.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
@RealMorphine bunun için 2 diske gerek yok. Hdd yi 3 parçaya bölersin C-D-E şeklinde birini depolama için kullanırsın, diğer 2 bölüme w7 ve w10 yüklersin. Yada D sürücüsünün sondan 50 gb lık kısmını bölersin oraya w7 yüklersin. Açılışta sana sistem soracaktır hangisini başlatmak istersen onu seçersin. Yada msconfing üzerinden başlatmak istediğin işletim sistemini seçersin her açılışta seçtiğin sistem açılır. Bu konu biraz karışık gelebilir iyice araştırman lazım. Mesela diski böleyim derken yanlışlıkla silersen kıymetli verilerinide kaybedebilirsin.
Sanırım w10 görsellik ve yenilik açısından hoşuna gitti. Ancak çok eski bazı sistemlerde sorun çıkabiliyor çözmekte oldukça vakit alabilir. Kullanılabilirlik açısından w7 home basic vb. tercih edilebilir. W7 64bit olan ekran kartı sürücüsünü w10 da yüklemeye çalıştığınızda ne tepki verdi :hmmm

• Beğen
RealMorphine

RealMorphine

Üye
    Konu Sahibi
Öncelikle teşekkür ediyorum, ancak şöyle ikinci bir harddiski almak isteyişimin nedeni mevcut hard diskimin içine iki işletim sistemi kurmak istemeyişim zaten diğerine linux-kali- kuracağım-veyahut bunu laptopuma virtualbox vasıtasıyla yapabilirim diye düşünmüyor değilim-win10 için ekran sürücüsünü ise kurmaya çalıştığımda yüklenemedi deyip geçti çok üstelemedim kaldı ki ben kullanımını daha çok sevdim örneğin Netflix izliyorum win10’da mağaza içinde uygulaması mevcut,benim sorunum belirttiğim gibi kullanmakta olduğum programların-Adobe Premier,after effects vs- ekran kartına ihtiyaç duyuyor olmaları yani bu sebepten dolayı win7 daha uygun olur gibi duruyor kafam karışık çerez gibi karmaşık

PALA.

PALA.

Üye
@RealMorphine w10 için dx9 ve üstü gerekli. Güncel sürücü üretilmiyorsa bu microsoftun kabahati değil nvidia bunu yapmalıdır. Malesef bilinçli - planlı eskitme dediğimiz mevzu amaç tüketimi arttırmak yeni sisteme teşvik...
2. Disk alıp istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Belki bir ihtimal eski w7 sürücüsü w10 nun ilk sürümlerinde çalışabilir. Oluyor böyle şeyler. Kalıp 1511 varsa onu yükleyip deneyebilirsiniz belki olur :hmmm

• Beğen
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Sonuç olarak senin PC ye Windows 10 uyumlu ekran kartı olmuyorsa yapabilecegin birşey de yok. Eski kart alacaksın sürücüsü olmadığı için Windows 10 kullanmanın da bir anlamı kalmayacaktır.