Alkol, eroinden daha zararlı

 • 2 Kasım 2010
 • 383 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Alkol tüketiminde limiti aşan İngiltere'de bilim adamları, içkiyle uyuşturucuyu karşılaştırdı. İki maddenin, kullanıcıya ve topluma verdiği zararların incelendiği araştırmada alkol, 72 puanla ilk sırada yer aldı. Alkolü, 55 puanla eroin, 27 puanla kokain ve 20 puanla esrar takip etti.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada her yıl 2,5 milyon insanın hayatını kaybettiği alkollü içeceklerle ilgili araştırma yapan bilim adamları çarpıcı sonuçlara ulaştı. İngiltere Bağımsız Bilimsel Uyuşturucu Komitesi ile Avrupa Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nden bir grup bilim adamı, alkolün kullanıcıya ve diğerlerine verdiği zararlar göz önünde tutulduğunda, uyuşturucudan daha tehlikeli olduğunu saptadı. Elde ettikleri verileri 100 üzerinden değerlendiren araştırmacılar, en zararlı maddenin 72 puanla alkol olduğunu belirledi. Alkolü, 55 puanla eroin, 27 puanla kokain ve 26 puanla da tütün ürünleri takip etti.
  Ülkedeki aşırı alkol tüketimine karşı hükümetin yılbaşından bu yana tedbirleri sıkılaştırdığı İngiltere'de bilim adamları, yeni bir 'uyuşturucu zarar ölçeği' belirledi. Ölçeğe göre alkol, esrar ve tütünden üç kat daha zararlı. Çoklu Karar Verme Analizi (MCDA) diye adlandırılan bir teknik yardımıyla yapılan araştırmada bu tür maddeler, 9 kriter açısından kullanıcıya, 7 kriter açısından da diğerlerine verdiği zararlar göz önüne alınarak incelendi. Tehlikeler arasında, uyuşturucuya bağlı ölüm oranları, sağlığa ve sosyal ilişkilere etkileri gibi kriterlere yer verildi. Topluma verdiği zararlar ise suç, aile içi çatışma, ekonomik bedel, çevresel hasar gibi ölçütler açısından değerlendirildi. Verileri 100 üstünden sıralanan araştırmada alkol, 72 puanla en zararlı madde olarak ilk sırayı aldı. 55 puanla ikinci olan eroini, 54 puanla bir sentetik uyuşturucu türü olan 'cra ck', 33 puanla kristal metamfetamin, 27 puanla kokain ve 26 puanla tütün ürünleri izledi. Liste, esrar (20), valium antidepresan (15) ve ecstasy (9) ile devam etti. Sonuçları 'Lancet Medical'da yayımlanan araştırmayı yürüten ekibin başındaki Profesör David Nutt, bu verilerin alkolün zararlarını hedef alan bir genel sağlık stratejisi oluşturmanın gerekli bir adım olduğunu gösterdiğini kaydetti.
  LONDRA CİHAN
   


  Yazan: HeiLmasTer®
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/02/2019 - 02:27