AİKİDO EN İYİ SPORLARDAN BİRİ


kralberk13

kralberk13

Üye
  Konu Sahibi
Arkadaşlar bazı kişiler ben hangi spora gitmeliyim gibi sorular soruyolar hangisi daha iyi gibilerinden ve ben bu konuya açıklık getirmek istiyorum ben uzak doğu sporu olan AİKİDO'yu tavsiye ediyorum çünkü Aikido'da müsabaka güç kas kendini kasma yok Aikido'da müsaba kurucusu tarafından kaldırılmıştır daha iyi bir şeklini vikipedia-dan vercem daha açıklayıcı.
Aikidō ([aikidoː], Japonca: 合気道) bir "modern Japon savaş sanatı" (Japonca: 現代武道 gendai budō) dır.

Japonya'daki diğer savaş sanatları gibi aikido sadece kendini korumak için değil, aynı zamanda ruhsal gelişim için de bir öğretidir.

Aikido adı üç kanjiden oluşmaktadır:  • 合 ai (birleşme, uyum)
  • 気 ki (veya çi)(yaşam gücü, ruh)
  • 道 dō (yol)
   Bir bütün olarak da anlamı "yaşam gücüyle bütünleşme yolu"dur. Aikidonun felsefesi insanın kendi yaşam gücünü geliştirmekten ibarettir. Yaşam gücünü geliştirmek, ama kazanım ile veya yenilgi ile bağlanmamaktır. Aikido öğrencilerine aikidoka denir. Aikidonun savaş sanatı olarak ortaya çıkışı 1930-1960 yıllarına rastlar. Aikidonun kurucusu ve ilk hocası (bilindiği adıyla Ōsensei) Morihei Ueshiba (1883-1969)'dır. Teknik anlamda aikidonun temelinde yatan savaş sanatları daitō-ryū aiki-jūjutsu ve kenjutsudur.

   Aikido eğitimlerinde üç tip silahın eğitimi temeldir. Bunlar jo, bokken, tantodur. Aikido, belirli teorik ve pratik bilgileri içinde barındırır. Teorinin ve pratiğin iç içe geçtiği yer ise antrenman yeri, yani dojodur.

   Genelde aikido bir saldırı sanatı değil, bir savunma sanatı olarak anılır. Ancak bu yetersiz bir tanımlamadır. Aikido geleneksel Japon budosunun bir örneğidir. Budo, kelime anlamıyla mızrağı durdurmak anlamına gelirken içeriği savaşçının yolunu kapsar. Budo kelimesinin karşılığı olarak savaş sanatı (martial arts) kullanılabilir. Savaş sanatı, "budo"yu en yakın ifade eden kavram olabilir. Savunma ve saldırı kavramları, savaş sanatının stratejileridir. Savaşçı savunmayı, saldırıya karşı bir tepki olarak değil, bir strateji olarak kullanır ve bir stratejinin diğerine önceliği yoktur. Önemli olan doğru zamanda doğru stratejiyi kullanabilmektir. Aikido, bu stratejileri ve kullanımlarını öğretir. Aikido farkındalık, zamanlama ve tekniksel bütünlüğü içerir. Çalışan kişiye kazandırdıklarının en başında farkındalık ve duruma uyum sağlayıp ona uygun olan reaksiyonu verme yetisidir.

   Bununla birlikte Aikido modern ve geleneksel olarak ikiye ayrılmıştır. Modern aikido daha çok Avrupa'ya uygun hâle getirilmiş hâli olmakla birlikte geleneksel aikido (iwama ryu) hâlâ köklerini korumakta ve kaynağından ilk çıktığı gibi devam etmektedir.
BEN 3 YIL AİKİDO YAPTIM ÖNERİM HERZAMAN AİKİDO'DUR DENEYİN FARKI GÖRECEKSİNİZ BIRAKALI 10 AY OLDU SAYGILARIMLA
 
Son düzenleme:
 • Beğen
Tepkiler: yusuf1998x

yusuf1998x

Üye
Bu sporun sizin için manevi bir değeri olabilir ancak sokakta kullanılması açısından diğer dövüş sanatlarına göre etkisiz kalıyor. Milli ata sporumuz güreş bile bu spordan çok daha etkili.
 
 • Beğen
Tepkiler: kralberk13
kralberk13

kralberk13

Üye
  Konu Sahibi
Aikido japon savunma sanatı olarak bilinen ve öyle zaten Aikido sokak dövüşü zaten müsabakası yasak en ufak bir teknik sakat ve ölümle sonuçlanıyor benim branşım bu.
 

yusuf1998x

Üye
müsabakası var diye biliyorum ama türkiyede yok sanırsam
 
kralberk13

kralberk13

Üye
  Konu Sahibi
türkiyede yok değil japonyada bile yok kurucusu yasaklamış en ufak teknik sakatlıklara ölümlere kadar gidiyor
 

yusuf1998x

Üye
doğrudur
 


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt