AdGuard DNS ile Eklentisiz ve Programsız Reklam Engelleme (Tüm İşletim Sistemlerinde)

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
AdGuard DNS ile Eklentisiz ve Programsız Reklam Engelleme (Tüm İşletim Sistemlerinde)
Değerli maxicep üyeleri, sizlere tüm işletim sistemleri için geçerli reklam engelleme yöntemini tanıtacağım.
Adguard uzun zamandır reklam engelleme eklentileri ve programları yapmaktaydı. Buna bir yenisi olarak geçen yıl DNS hizmetinide ekledi.

Standart DNS; reklam ve zararlı yazılım bulunan siteleri engellerken gizliliğinizide korur.
176.103.130.130
176.103.130.131

Aile korumalı DNS; standart korumaya ek olarak google üzerinde güvenli aramayı sağlar ve müstehcen içerikleri engeller.
176.103.130.132
176.103.130.134

Kullanımı;
*Reklamlar diskde, tarayıcı önbelleğinde olduğundan geçmişi ve çerezlerinizi tamamen silin. Bunun için ccleaner tarzı programları kullanabilirsiniz...
*Tüm reklam engelleyici eklentileri kaldırın adblock, ublock...vb.
*Son olarak DNS adresinizi değiştirin işlem tamamdır.

Standart ve aile korumalı olarak sunulan 2 seçeneğin artı ve eksi yönlerini sizler için inceledim...

Öncelikle birkaç tane eksi yönü var bunları açıklayıp neler yapabileceğimize bakalım,
-Tüm sitelerdeki reklamları engelliyor bu sebeple reklamlardan gelir sağlayan sitelerde bu gelirinden mahrum kalıyor yani dışlama listesi yok.
-Aile koruması, yandex arama motoru üzerinden yapılan bazı müstehcen içerikleri engellemeyebiliyor.
-Google ve Youtube ana sayfa, reklamlarını kısmen engelliyor çünkü bunlar büyük şirketler.
Google ana sayfa üzerindeki sponsorlu reklamlar, genelde ürün satın almak için (ör: cep telefonu) arama yaptığınızda karşınıza çıkar.
Mozilla dışındaki tarayıcılarda reklamın sadece bağlantısını kesiyor. Güvenlik ve gizlilik ayarlarından yapılandırın...

Youtube reklamları için ise sade basit bir reklam engelleme eklentisi kullanacağız. Şimdi kafanızdan geçiyordur adblock, ublock gibi eklentileri kaldırtıp neden bunu kurdurdun diye... Normal reklam engelleyiciler gibi sistem kaynaklarınız sömürmüyor sadece 3-5 mb ram kullanıyor.
Firefox için:
Chrome için:
Opera için:

Artı yönlerine bakalım,
+Tüm tarayıcılarda (mozilla, chrome, opera, internet explorer, edge, ...vb.) ayrı ayrı reklam engelleyici kullanmıyorsunuz.
+Ram ve cpu kullanımınız minimum seviyede oluyor, sadece 3-5 mb onu da youtube için kullanılan eklenti tüketiyor.
Ram kullanımını incelediğimde; standart adblock eklentisi 100-250 mb civarında ram kullanırken, ublock origin de 50-150 mb civarında ram kullanımı oldu. Bu değerlerin tarayıcılara yeni eklenen multi process(çoklu işlem) desteği ile 2 katına kadar çıkabildiğini söylemeliyim...Reklam engelleyicilerin cpu üzerindeki etkisine gelecek olursak işlemci modeline göre değişmekle beraber genel olarak % 20-30 civarında.
Sonuç olarak, reklam engelleyiciler ram ve cpu üzerinde %25 civarında performans kaybına sebep oluyor. Özellikle düşük donanımlı tablet, laptop, desktop kullanıcıları için tarayıcı üzerindeki yük büyük ölçüde azalacak ve tarayıcınız daha hızlı açılacak, internette daha hızlı gezebileceksiniz...
+Eğer isterseniz Adguard DNS adresini modem ayarlarından yapılandırabilirsiniz.
Böylece ağı kullanan tüm cihazlarda reklamları filtrelemiş olursunuz... Örneğin;
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
+Bazı sayfalarda reklam engelleyiciyi kapatın uyarısından kurtulacaksınız.Güle güle kullanın :)

Geçerli işletim sistemleri; Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, Xp, Ubuntu, MacOs, İos, Android.
Kaynak:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: DeV/AsA, MAERKEK ve ibrahim 42

BaltazarTurk

Üye
Eline sağlık güzel bir bilgi. Benim asıl aradığım şu. Wifi kullanan tüm cihazların reklam engelleme hizmetinden faydalanması. Tvyi modeme bağladım YouTube uygulamasından video izliyorum. Ama şu YouTube videolarında artık 5 dkde bir teklam çıkıyor. Kumanda elimizde sürekli tetikte bekliyoruz, reklam çıkınca da 3 dkye varan sürelerde oluyor. YouTube artık işi abartmış peş peşe 2 reklam vermeye başlamış. Bazen uyurken bir video açıyorum, tam uykuya dalıcam pat reklam, bangır bangır, bitmiyoda.

Son düzenleme:
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Eline sağlık güzel bir bilgi. Benim asıl aradığım şu. Wifi kullanan tüm cihazların reklam engelleme hizmetinden faydalanması. Tvyi modeme bağladım YouTube uygulamasından video izliyorum. Ama şu YouTube videolarında artık 5 dkde bir teklam çıkıyor. Kumanda elimizde sürekli tetikte bekliyoruz, reklam çıkınca da 3 dkye varan sürelerde oluyor. YouTube artık işi abartmış peş peşe 2 reklam vermeye başlamış. Bazen uyurken bir video açıyorum, tam uykuya dalıcam pat reklam, bangır bangır, bitmiyoda.
Televizyonlar için kurcalanmış youtube uygulaması yok sanırsam . Android için youtube vanced var çok iyi.

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Youtube reklamlarının haddinden fazla olması, tartışmasız bir gerçek...
Konuya dönersek DNS ile reklam engelleme şuan malesef geçerli değil çünkü ülkemizdeki DNS lerin geneli çalışmıyor.
Eğer çalışmış olsa, modeminize adguard DNS adresini girip tü kullanıcılarda belirli oranda reklam engelleme yapabilirsiniz...

Bilgisayardan TV ye yansıtarak izleme yapabilirsiniz.
Bu reklam engelleme konusunda tekrar bir araştırma yapmayı düşünüyorum...
Yazımızı okuduğunuz için ben teşekkürederim.

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Açılın bakayım, başkan konuşuyor.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

bilal72

bilal72

Üye
Telefondan mobil veri kullanınca sadece dns değiştirmenin bi yolu var mı?
Rootsuz programsız falan.
Şimdi ben wifi'nin dns lerini değiştirdim 10 numara 5 yıldız oldu ama mobil veride nasıl olur bilmiyorum

Üst Alt