açılışta f1 istiyor. lütfen yardım(sorun çözüldü)

Sponsorlu Bağlantılar

xkadir61

xkadir61

Üye
    Konu Sahibi
açılışta f1 istiyor. lütfen yardım(sorun çözüldü)
arkadaşlar bilgisayar uzun zamandır açılışta f1'e basmadan başlamıyor.:(
bios ayarlarından pek anlamıyorum.:allalla:
bana yardımcı olabilecek olanınız varsa, çok makbule geçecek bu sorunumun çözümü.:)
buda açılışta çektiğim bir fotoğraf;

Anıl Umut

Emekli Yönetici
abi banada oluyodu bi kaç satt bilgisayarı kendi halinde bırakıyodum kapatıyodum sorun kalkıyodu ama sen de olur mu bilmem

xkadir61

xkadir61

Üye
    Konu Sahibi
abi banada oluyodu bi kaç satt bilgisayarı kendi halinde bırakıyodum kapatıyodum sorun kalkıyodu ama sen de olur mu bilmem
hiç zannetmiyorum. 5-6 aydır böyle. enaz 10 kere format yemiştir vede windows yüklemişimdir ama bir türlü düzelmedi.
nazy' sağolsun msn'den bayağı uğraştı. ama yinede olmadı.

ruh hastası

ruh hastası

Üye
biosun pili bitebilir onu kontrol et yada yeni yükleğin donanımdanda kaynaklana bilir

xbetterx

xbetterx

Üye
Arkadaşım bu tür sorunlar genelde ilk olarak seçilen boot'un okunamaması yada olmayışından kaynaklanır. Önce Bios'unu sıfırlamayı deneyebilirsin, ya bios pilini çıkar biraz bekle yada biosa girip load optimize default bunları yap. Eğer yine aynı sorunu veriyorsa Amibios'larda hatırladığım kadarıyla Advanced Chipset Features yada Standart CMOS Features ikisinide dene oraya gir ve menülerde Boot yazan seçeneği bul. Oradan First Device olarak hard diskini seç diğer seçenekler sana kalmış.
Umarım sorununu halledersin.

xkadir61

xkadir61

Üye
    Konu Sahibi
biosun pili bitebilir onu kontrol et yada yeni yükleğin donanımdanda kaynaklana bilir
bütün donanımları çıkartıp açıyorum yinede f1'e basmadan açamıyorum. pc 20 aylık ve sıfır aldım bukadar kısa sürede bitmemesi lazım.

--------------- Ekleme ---------------

Arkadaşım bu tür sorunlar genelde ilk olarak seçilen boot'un okunamaması yada olmayışından kaynaklanır. Önce Bios'unu sıfırlamayı deneyebilirsin, ya bios pilini çıkar biraz bekle yada biosa girip load optimize default bunları yap. Eğer yine aynı sorunu veriyorsa Amibios'larda hatırladığım kadarıyla Advanced Chipset Features yada Standart CMOS Features ikisinide dene oraya gir ve menülerde Boot yazan seçeneği bul. Oradan First Device olarak hard diskini seç diğer seçenekler sana kalmış.
Umarım sorununu halledersin.
teşekkürler:) ama bios'tan pek çakmıyorum ne zaman girsem oraya bir sorun çıkıyor pc'de. zaten bu sorunda orayı kurcalarken doğdu sanırım. bios pilinide cıkarttım 1dk bekledim taktım . yine olmadı.

xbetterx

xbetterx

Üye
Pil olayını hallettiysen sorun device seçimine kalıyor. Orda anlattıklarımı denemeni tavsiye ederim, ondan başka sorun olursa yine pili çıkarıp takarsın çünkü pil çıkarıp takma işlemi biosu sıfırlar başkada bir zarar vermez. Menüde Boot yazılı seçeneği bulduktan sonra halledersin devamını yazdım zaten. Eğer yine olmazsa daha detaylı bilgi vermeye çalışırım.
Kolay gelsin.

xkadir61

xkadir61

Üye
    Konu Sahibi
bios'a f1'in ardından hemen f8'e basınca girebiliyorum. del, yada delete ile pasword falan diyor. enter'e bas diyor. ve sonunda yine f1 ile açılıyor.
f8'ile çıkan 4 seçenek var. hangisine girarsem pc açılıyor bios ayarları yapmak için bir giriş bulamadım.
bahsettiğim 4 secenek fotoğraftaki:

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Ben de bir sene yaşadım bununla. :) Biraz profesyonelce bilgiler gerektiriyor, PC teknikerine götürürsen iki dakikada halledecektir.

xkadir61

xkadir61

Üye
    Konu Sahibi
zannedersem bios'la ilgili bir sorunum var.
umarım buradan halletmemi sağlayacak birisi çıkar.

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Aaah ah, yıllar önceki sorunlarım geldi aklıma :)

Bilgisayara taktığın bazı parçaları (hard disc-cd-rom,dvd-rom vs...) öncelikle biosun tanıması gereklidir. Fi tarihinde sata kelimesinin hiçbir çağrışımda bulunmadığı zamanlarda hard discleri bilgisayara tanıtmak için jumper ayarlarıyla uğraşır dururduk.

Neyse efendim sözün özü bilgisayarına takılı donanımlardan bilgisayara "primary slave" olarak tanıtılmış olanında bir problem var. Bu problemi aşmak için önce ilgili donanımı bulmak gerek. Cd-rom olsa çıkartırsın geçer ama Atapi ne onu bilmiyorum açıkçası :)

Bir yol tahmin ediyorum ki biosa girmen ve primary slaveyi kapatman.
Umarım bir arkadaş çıkar da aydınlatır bizi...

(Bu arada alalı 20 ay olduysa ve eğer çalmadıysan garanti kapsamında olmalı! :gul:)

Mr.Crunch

Mr.Crunch

Üye
Selamlar,

Yanlış anlamadıysam bütün IDE portların dolu anakartında. Normal şekilde BIOS kendi testlerini yaptıktan (daha doğrusu yapamadıktan) sonra sonuçları gösteriyor.
LG marka DVD/CD-RW optik sürücünle aynı kabloya takılmış ve kablonun ortasındaki (yukarıda DVD sürücü var, aşağıda anakart var) bağlantı noktasına taktığın cihaz ATAPI modu'nı desteklemiyor. BIOS'a girip biraz kurcalamayı göze alacaksınız.

BIOS'ta yaklaşık olarak şunları aramanız lazım: ATAPI MODE ENABLED, PIO MODE ENABLED, DMA MODE ENABLED vs.
Primary Slave'in bir özelliğinde belirtilmiş bir seçenek olabilir özellikle bu cihazın seçeneklerini arayın ve ATAPI MODE olmamasına dikkat edin.

Ve şu andaki halini değiştirin kablonun. Yani diskleri CD'nin takılı olduğu kablolara takın, işletim sisteminin yüklü olduğu diski tam olarak CD sürücünün olduğu yere takıp arkada bulunan küçük jumperları düzgünce ayarlayın (uçtaki cihaz MaSter, ortadaki SLave olacak şekilde).

Eğer farklı bir hata alırsanız ve yine siyah ekranda kalırsa tekrar BIOS'a girip Load Fail-Safe Options veya Load Factory Settings veya Reset Settings to Default gibi seçeneği seçip yeniden başlatın eski haline gelecektir.

Umarım çözülür sorun.

xkadir61

xkadir61

Üye
    Konu Sahibi
çok güzel ve detaylı anlatıyorsunda. ben bios'a nasıl girmem lazım. o dediğin yolları bulamıyorum orada burada belirttiğim gibi işte.:

bios'a f1'in ardından hemen f8'e basınca girebiliyorum. del, yada delete ile pasword falan diyor. enter'e bas diyor. ve sonunda yine f1 ile açılıyor.
f8'ile çıkan 4 seçenek var. hangisine girarsem pc açılıyor bios ayarları yapmak için bir giriş bulamadım.
bahsettiğim 4 secenek fotoğraftaki:

kabloların çogu biryerler takılı durumda. onları çıkartsamda aynı hatayı yine veriyor.
2 adet hard disk çalışır durumda. ve 2side faklı kablolardan güç alıyor.
ama birisi direkt harddiske giriyor. diğeri cd rom lara verilen kablolardan birisiyle uçları harddiske uygun bir aparatla takılıyor.

Mr.Crunch

Mr.Crunch

Üye
BIOS menüsüne girmek için DEL tuşuna basılması lazım anakartınızda. Resmini yolladığınız hangi cihazdan boot edileceğini seçtiren menü ve orayla işimiz yok.

Eğer DEL'e basınca parola soruyorsa biliniyorsa parola girilmeli, bilinmiyorsa bilgisayarı toplayan/kuran kişiye sorulmalı, ulaşılamıyorsa, elektrik kablosunu söküp, kasayı açıp, kasa üzerinde bulunan saat pilini çıkartıp yaklaşık 1 dk bekledikten sonra pili takmadan elektriği bağlayıp 10 sn kadar kasaya güç verip tekrar söküyorsun elektriği, pili takmadan 1 dk daha bekleyip pili takılmalı. BIOS fabrika ayarlarına (parolasız olarak) dönüyor.

Hata veren yerde ne takılı olduğunu ve anakartının modelini söyler misin?

xkadir61

xkadir61

Üye
    Konu Sahibi
Hata veren yerde ne takılı olduğunu ve anakartının modelini söyler misin?
P4M800PRO-M (V2.0)

hata veren yerde ne takılı olduğunu bilmiyorum.
bilgisayar açılacak kadar donanım çıkartsamda aynı hata hep var.:(

Mr.Crunch

Mr.Crunch

Üye
Ata'nın da dediği gibi o cihazı çıkartırsan bu hatayı vermemesi lazım.
Ve yine söylüyorum. Bu cihaz LG marka DVD/CD-RW ile aynı kabloda ve kablonun ortasındaki yerde takılı onu çıkartman lazım. Samsung ve Seagate marka HDD'lere dokunma.

Çıkarttığın zaman en azından bu hatayı vermemeli.

Artık buradan yapabileceklerim bu kadar. Sorunu çözme ihtimali olacak bütün şeyleri söyledim. Gerisi sana kalıyor dostum.

xkadir61

xkadir61

Üye
    Konu Sahibi
tamam bağlantıları değiştirip tetrar deneyeceğim. pc yi kapatmam lazım.

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
:) Teşekkürler aydınlatan bilgiler için Mr.Crunch :oke:

xkadir61

xkadir61

Üye
    Konu Sahibi
son olarak çektiğim fotoğraf bu, bilmem eskisinden bir farkı yok sanırım. bağlantıları değiştirdim,ama hata değişmedi:(

yuppi sorunum çözüldü. bios'tan hallettim aynen dediğin gibi. bilgilerin için çok teşekkürler. sizi allah gönderddi Mr.Crunch ve praetor tekrar hoşgeldin foruma.

Mr.Crunch

Mr.Crunch

Üye
Geçmiş olsun sevindim :)

Üst Alt