Duyuruyu Kapat

Açıklanamayan Doğa Olayları

 • 17 Haziran 2009
 • 10729 Okunma
 • 25 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. Bunlar yıllardan beri oluyor ama bilim dünyası bile bu doğa olaylarını haryetle izliyor. Bazı açıklamalar getirilse de çözümlenemeyen yönleriyle bu doğa olayları görenleri şaşırtmaya devam ediyor.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  HAREKET EDEN TAŞLAR:
  ABD'nin Kaliforniya ile Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Death Valley (Ölüm Vadisi), "hareket eden taşları" ile yıllardan beri bilim adamlarını çekiyor. Günlerce gözlemlenen taşların yer değiştirmesi ise tüm araştırmalara rağmen açıklanamıyor. Bir teze göre, rüzgar, taşların kum üzerinde kaymalarını sağlıyor. Ancak yüzlerce kiloluk taşları hareket ettirecek kadar şiddetli rüzgarlar kaydedilmiyor. Ayrıca aynı noktadan hareket etmeye başlayan taşların nasıl olup da farklı yönlere yöneldiklerini kimse açıklayamıyor. Rüzgar teorisine karşı çıkanlar "Rüzgar, aynı noktadan hareket etmeye başlayan iki taşı aynı yöne kaydırır. Ama burada durum farklı" diyor. Büyük muamma sürüyor.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  KARA GÜNEŞ:
  Danimarka'da her ilkbaharda, gün batımına yaklaşık yarım saat kala, milyonlarca kuş biraraya gelip, gökyüzünde inanılmaz şekiller oluşturarak uçuyor. Danimarka'nın en batı bölgesinde Mart ayından Nisan'ın ortalarına kadar, her akşm gün batımına yarım saat kala biraraya gelen bu milyonlarca kuşun neden böyle davrandığını bilim adamları tam olarak açıklayamıyor.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  DİNMEYEN FIRTINA:
  Ya da diğer adıyla 'Catatumbo şimşekleri' dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa olayı. Catatumbo Nehri ile Marakaibo Gölü'nün buluştuğu yer üzerinde oluşan bulutların çarpışması sonucu şimşek fırtınası meydana geliyor. 5 kilometre yüksekte oluşan yüksek voltaj nedeniyle yılda 140-160 gece boyunca, her gece 10 saat süreyle şimsekler çakıyor. Şimşekler bazen saatte 280 kez tekrarlanıyor. Bölgede, Şiddeti 400 bin amper olmak üzere yılda ortalama 1 milyon 176 bin elektik boşalma meydana geliyor. Bu nedenle bölge dünyada ozon oluşturan tek yer olarak geçiyor. İnanılmaz 'şimşek fırtınası' ise 400 kilometre mesafeden izlenebiliyor. Gemiler bile yön tayin etmekte şimşekleri kullanıyor.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  YANAN GÖKKUŞAĞI:
  Dünyanın her yerinde zaman zaman gökkuşağı oluşuyor. Ama ABD'nin Idaho Eyaleti'nde (Washington eyalet sınırında) oluşan gökkuşakları bir başka. Görenleri hem şaşrıtan hem de büyüleyen cinsten. Çünkü bu gökkuşakları bildiğimiz gökkuşaklarından çok farklı. Dağılmış gibi görünen ve bir alevi andıran gökkuşağını inceleyen bilim adamları burada meydana gelen fenomeni şöyle açıklıyorlar: Güneş ufuktan 58 derece tepede olduğu sırada, yüksek seviyede cirus tipi bulutlar oluştuğunda ve de bu bulutlar heksagonal (altıgen) su kritallerinden oluştuğunda, güneş ışınları bu bulutlardan geçerken gökkuşağı renkleri oluşuyor. Bu fotoğraf 3 Haziran 2006'da çekildi.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  KIZIL YAĞMURLAR:
  2001 yılında, 25 Temmuz'dan, 23 Eylül'e kadar Hindistan'ın Kerala bölgesine yağan her yağmur kızıl renkte oldu. Bölge halkının geleneksel olarak giydiği beyaz renkteki elbiselerde ise yağmur kan kırmızısına yakın bir kırmızıya dönüştü. Hindistan Hükümeti olaya el koyu ve 'kızıl yağmurun' nedeni araştırıldı. Tahminlere göre Hint Okyanusu'nda oluşan mikroskopik kızıl yosunlar buna neden oldu. Ancak 2006 yılında olayla ilgili araştımalarını sürdüren Mahatma Gandhi Universitesi'nden 2 bilim adamı Godfrey Louis ve Santhosh Kumar, aslında dünya dışı hücrelerin atmosferde yarattığı izotopik reaksiyornların bu yağmurları kızıla boyadığını söyleyince bu garip olay yeniden gündeme geldi.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  MAMMATUS BULUTLARI:
  Meteorolojide mammatokumulus bulutları olarak da geçiyor. Bulutların altında sarkıtların oluşması son derece ilginç görünüyor. Çok geniş alanları kaplayabilen bu tip bulutlar hareketsiz gibi görünse de ekstrem bir hava durumunun işareti sayılıyor. Ancak bilim, oluşmaları için gerekli faktörleri hala tam olarak belirleyemedi.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  PENİTENTES:
  Bazı dağ tepelerinde görülebiliyor. Güneş ışınlarının buzullara yansıması sonucunda oluştukları belirtiliyor. Beyaz sivri başlıklar takmış, kortej halinde yürüyen rahibelerin uzaktan görüntüsünü andırdığından "penitenes" adı verilen bu garip doğal oluşumun neden sadece bazı yerlerde meydana geldiği bilinmiyor.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  SÜPERHÜCRELER:
  Genellikle izole ama çok şiddetli fırtınalar doğururlar ve saatlerce sürebilir. Ayrıca bazıları ikiye bölünüp, iki ayrı yöne hareket edebilirler. Bazen hortumlara dönüşebilir. Genellikle çok büyük miktarda dolu ve yağmur bırakırlar. Bu süper-hücreler en büyük dolu taşlarını taşırlar.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  ŞEYTAN ATEŞİ:
  Ya da ateş hortumları. Birkaç metre yüksekliğe kadar ulaşabilen alevlerden oluşan bir hortum. Birkaç dakika sürüyor. Bilim adamlarına göre sıcak hava akımları sonucunda oluşuyor ancak hangi faktörlerin biraraya gelmesinin sonucunda oluştuğu kesin olarak bilinmiyor. Daha çok çalılıklarda çıkan yangınlarda meydana geliyor ama çok ender görülüyor.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  BUZ HALKALARI:
  Sibirya gibi çok soğuk bölgelerde ortaya çıkıyor. Bazen debisi çok düşük akar sularda da meydana geliyor. Bilim adamları, tam olarak hangi şartlarda oluştuklarını araştırıyor.


  < Resmi açmak için tıklayın >

  MAVİ GÜNEŞ:
  Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki piramitlerin güvenlik kameraları, 14 Aralık 2006'da saat 16.47'ten başlayan garip bir olayı kaydetti. Güneşin rengi, yaklaşık 15 dakika boyunca maviye döndü. Görüntüler daha sonra bir grup fizikçi tarafından incelendi. "Mavi güneş olayı" ile ilgili hazırladıkları raporda şu ifadeler yer aldı: "Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen ve ilk kez belgelenmiş olan 'mavi güneş olayı', bugüne kadar sadece 5 kez yaşanmıştır. En son 'mavi güneş olayı' 1950'de İskoçya'nın Edinburg kentinde meydana geldi." Ancak bilim adamları yazılı raporlarında, olaya neden olan etkenlere yer vermediler. Bugün de süren araştırmalarla ilgili bazı bilim adamları "mavi güneş olayının" havadaki kirliliğe bağlı olduğunu savunuyor. Ancak bir başka grup bilim adamı, da bu tezi "1950'lerde bu denli bir hava kirliliği yoktu. Aynı oranda kirlilik yoksa, olay nasıl aynı şekilde gerçekleşebilir?" diyerek tartışmayı sürdürüyor.
   


  Yazan: PhyscoDevil
  silop_kms, SucX, Marchegiani ve 9 kişi daha bunu beğendi.
 2. İlginç doğrusu.
   
 3. Kızıl yağmurlar ülkemiz için artık yabancı bi olgu değil.Özellikle doğuda mevcut bu sıralar.Toporak yağıyor gökten çamurlu yağmur :)
   
 4. TuHaF GeRÇeKTeN De..
   
 5. Cidden cok ilginc seyler var, ilgimi cekti.
  Paylasim icin tesekkurler. :oke:
   
 6. Kurbağa da yağıyor :ehe 2001 ilkbahar mevsiminde yağmıştı İzmir'e. 2. sınıfa giderken su matarama 2 tane iribaş (kurbağa yavrusu) koymuştum ve sınıfa götürmüştüm. Öğretmenim bi yandan kızmış bi yandan da hayretler içinde bakakalmıştı... :)
   
 7. süper yaaa
   
 8. Belgesel bölümüne taşındı.......
   
 9. güzel konu saolun
   
 10. Gerçektende ilginç durumlar :)
   
 11. ilginççç
   
 12. çok ilginç olaylar :hmmm
   
 13. çok ilginç..o taşların hareketine çok şaşırdım ....
   
 14. çok ilginç
   
 15. ilginç. teşkler
   
 16. cok ilginc ve güzel öretici şeyler teşekür
   
 17. Konu için teşekkürler.
   
 18. gerçekten ilginç. paylaşım için sağolun.
   
 19. Açıklanması güç durumlar :)
  teşekkürler
   
 20. Ilginç . Teşekkürler
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Açıklanamayan Doğa Olayları
  2014 05 11 08 35 11 00 Arası Gün Doğumu ve Bulutlar Belgesel 26 Mayıs 2014
  Lepistes Doğum Belirtileri Belgesel 8 Şubat 2013
  Lepistes Doğum Öncesi Belgesel 8 Şubat 2013
  Lepistes Doğum Süresi Belgesel 8 Şubat 2013
  Lepistes Doğum Zamanı Belgesel 8 Şubat 2013
Yüklüyor...
20/09/2017 - 01:18