AB’ye uyum yasaları yumurtayı da vurdu


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
AB’ye uyum kapsamında yumurtayı soğuk hava depolarında saklaması istenen bakkallar ’O zaman satmam’ demeye başlarken, üretici temsilcileri "Yumurta pazarda satılmazsa küçük pazarlamacılar ortadan kalkacak. Üreticinin bunu yapması mümkün değil, tüketici de fiyat yükselmesiyle olumsuz etkilenecek" dedi.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, yumurtacılık sektörünün sorunlarını Borsa’nın kurumsal dergisinde değerlendirdi. Pala, 2012 yılında bir önceki yıla göre üretim ve ihracatını artıran, ancak yem fiyatlarındaki artışla maliyetleri de artan sektörde piyasa ve fiyat istikrarsızlığının ciddi bir sorun olduğuna işaret etti. Şu anda en güncel sorunlardan birinin perakende satışlardaki sorunlar olduğunu ifade eden Pala, "Pazarları çok sıkıştırmaya başladılar. Depolar ve dükkanların soğuk depoya sahip olması isteniyor. Yumurta, pazar satış yerlerinde, dükkanlarda dolaba girecek dediniz mi imkansız. Bakkallar da ’O zaman satmam, çeşit olsun diye koyuyorum’ diyor" bilgilerini verdi.

TÜKETİCİ DE OLUMSUZ ETKİLENECEK

Bu uygulamaların AB’ye uyum kriterleriyle gelen değişiklikler olduğunu da anımsatan Pala, şunları söyledi: "Fakat Avrupa’ya baktığımızda değil yumurta, etleri çengele asıp satıyorlar. Avrupa’da pazar yapısını ayırıyor. Yumurta pazarda satılmazsa küçük pazarlamacılar ortadan kalkacak. Üreticinin bunu yapması mümkün değil. Tüketici de fiyat yükselmesiyle olumsuz etkilenecek. Yumurta Kodeksi aslında 2008’de çıktı. Ama denetimleri şimdi sıkılaştırdılar. Ruhsatların yenilenmesi 2011 yılında çıktı, 2012 sonuna kadar süre verildi. Bal bile açıkta satılıyor. Oysa yumurtanın ambalajı kendinde. Küçük üretici için koşullar zorlaşacak."

Mevzuatın ’pazar, market, bakkal’ diye bir ayrım yapmadığını da kaydeden Pala, "Pazarı kesinlikle ayırması gerekiyor. Çiftlikten, kapıdan satışlar diye bir şey konulmuş. Oysa Avrupa’da üzerine işletme numarası vesaire yazmak bile zorunlu değil" dedi.

GÜLER: KRALDAN ÇOK KRALCILIK VAR

İTB Yumurtacılık Meslek Komitesi Üyesi Ferit Güler ise, "Denetimde kırık, kirli yumurta görmeyeceğiz’ demişler. Bu mümkün değil. Avrupa Birliği’ne uyum yasasında kraldan çok kralcılık var. Yunan adalarına yaptığım bir gezide pazarına denk geldim, bizimle aynı. İtalya’da, Almanya’da da böyle. En azından taze yumurta pazarda satılır. Satıcılar da 4-5 günlük yumurtayı almazlar" diye konuştu.
 
paradox07

paradox07

Üye
Tavuk kara s.çarsa ABye girebilirsiniz,yeşil s.çarsa giremezsiniz.yakında bu kural da gelir :kop2:
 
zombaka

zombaka

Üye
iyi olmuş ben kaç defa bozulmuş yumurta aldım
 
Gokcenyrc

Gokcenyrc

Üye
Allah bilir daha neler neler çıkaracaklar.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt