Abdi İpekçi Arena

Salihyet

Salihyet

Üye
    Konu Sahibi
Abdi İpekçi Arena (eski adıyla Abdi İpekçi Spor Salonu), İstanbul Zeytinburnu'da bulunan şu anda kapasite itibariyle Türkiye'nin en büyük salonudur.

Yapımına 1979'da başlandı. Uzun süren tartışmalar ve duraklamalardan sonra tam 10 yıl sonra 1989'da ABD'den gelen Harlem takımının gösterisiyle açıldı. 1989-90 sezonunda ilk kez Türkiye Basketbol Ligi maçlarına evsahipliği yaptı. Ertesi yıl kış aylarında Türk ve yabancı takımların katıldığı bir halı saha futbol turnuvası düzenlendi. 1991'in son aylarında Türk Milli Takımı'nın Avrupa Basketbol Şampiyonası elemesindeki Belçika maçını, yapılan özel organizasyon sayesinde 20 bine yakın seyirci bilet parası ödemeden izledi.
İstanbul Atatürk Havalimanı'na 12 km. uzaklıktaki Abdi İpekçi Spor Salonu basketbolun yanı sıra pek çok branşın Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına ev sahipliği yaptı. Bu salon 2001'deki, 32. Avrupa Basketbol Şampiyonası için yapılan düzenlemeler sonucunda dünyanın her yerinden gelen insanların büyük bir keyifle maç seyredebileceği bir mekan haline gelmiştir.
11.500 seyirci kapasitesi vardır. Ancak özellikle Fenerbahçe Ülkerspor'un Avrupa Kupası'ndaki maçları ve Türk Milli Basketbol Takımı'nın pek çok maçında bu kapasite oldukça aşılmıştır. Ancak diğer maçlarda salonun seyirci kapasitesinin bu kadar büyük olması sorun yaratmış ve taraftarların tribünde dağılması sebebiyle yeterli baskıyı kuramaması nedeniyle 2005'te tribüne perdeleme sistemi yapılmıştır. Böylece seyirci sayısı az olan maçlarda perdeler indirilerek tribünler küçültülmektedir. Salonda 1500 araçlık bir otopark da mevcuttur.
Dört yönlü ve ekranlı skor göstergesi, altı adet çevrim içi sisteme açık gişe, dört ayrı bölümde seyirci tuvaletleri, dört adet çağdaş şekilde tasarlanmış soyunma odaları, iki adet genel ağ odası ve basın merkezi, iki adet çok amaçlı kullanılabilen büyük salon, dört adet hakem ve gözlemci odası, ofisler, modern VIP salonları salonu zenginleştiren diğer unsurlardır. Türkiye Basketbol Federasyonu'nun ofisleri de salonun altında yer almaktadır.
Salonda spor müsabaklarının dışında pek çok parti kongresi ve konserler düzenlenmektedir. Ayrıca Türkiye'de yapılan 2004 Eurovision Şarkı Yarışması'da Abdi İpekçi Arena'da düzenlenmiştir.
Beko Basketbol Ligi'nde Efes Pilsen ve Fenerbahçe Ülker bu salonu kullanmaktadır. Ayrıca Galatasaray Cafe Crown'da büyük maçlarını yine bu salonda yapmaktadır.
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt