Haber 4.5G ihalesi iptal edilebilir

Sponsorlu Bağlantılar

ANIL

ANIL

Admin
    Konu Sahibi
4.5G ihalesi iptal edilebilir
Mobil internet hızı arttıracak olan 4.5G ihalesinde iptal olayı yaşanabilir.

Kısa bir süre önce tüm Türkiye’nin merakla beklediği 4.5G ihalesi yapıldı. İhaleye Türkiye’nin en büyük 3 GSM operatörü olarak Turkcell, Avea ve Vodafone yanı sıra Netgsm adındaki bir firma da katıldı.

İhale sonrasında büyük cep telefonu operatörleri arasında Turkcell 8 paket ile dikkat çekerken, Avea ve Vodafone ise 5’er paket satın aldılar. Netgsm firması ise teklif vermediğinden herhangi bir paket satın almış değil.

Bu satın almalar sonrasında devletin kasasına 3 milyar 960 milyon Euro para gireceğini söyleyebiliriz. Bu da yaklaşık 13 milyar TL civarında bir paraya karşılık gelirken, gelen yeni bilgilere göre ihalenin iptal edilebileceği yönünde uzmanlardan açıklamalar gelmekte.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) söz konusu olan 4.5G ihalesi şartnamesini halihazırda bulunan 3 büyük cep telefonu operatörü Turkcell, Avea ve Vodafone’a göre düzenlediği ve bu şekilde diğer firmaların ihaleye girmesinin önünün kesildiği iddia edilirken, bu da devletin kazanacağı paranın daha az olmasına neden olmuş olabilir.

İddialara göre ihalede bir çok pakette, rekabet yaşanmazken, 3 büyük operatör belirlenen bedeller üzerinden paketleri satın aldılar. Gerçekten cep telefonu operatörleri arasında rekabet yaşanmış olsaydı, devletin bu ihaleden en az 20 milyar dolar kazanabileceği de ifade edilmekte.

Bakalım önümüzdeki günlerde bu konuda ne gibi gelişmeleri karşımıza getirecek…

4.5G ihalesi iptal edilebilir

0MG90

0MG90

Üye
İyice saçmaladılar, şimdi de az para geldi diye mi itiraz ediyorlar?

paxera

paxera

Üye
Öyle bişey olmaz

Devlet bedavadan milyarlarca lira kazandı
Türkiyede sanki onlarca operatör var da kıyasıya rakabet ortamı olsun.

Cümle alem hangi operatör kazıkçı hangisi öğrencei dostu hangi fiyat performans abidesi bunları çok iyi biliyor.
Her operatörün de mali kapasitesi belli.Alan memnun satan memnun.
Devlet bunu iptal ederse karşısına Turkcell i TTNET i ve İngiliz yatırımcıları almış olacak.Hem de hiç yoktan almış olacak.Hani atıyorum ihaleden Avea memnun olmamış olsa yada Vodafone memnun kalmamış olsa hadi ihale iptal edilebilir derdim.

Devlet bu ihaleden 2,5 milyar euro civarı gelir bekliyordu fazlasını aldı.
5 yıldır avrupada kullanılan 4G bize yeni geldi

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Yapacakları İşin

Rygebin

Rygebin

Üye
Daha da bu mevzu uzarsa anca 5G'YLE ALIRIZ 4.5G'yi . Gerçekten uyanıklığın bu kadarını görüyorum. Milletinide operatörünü de memnun edemeyen bir devlet. Daha fazlası daha fazlasını istiyor . Yazık :(

hikmet366

hikmet366

Üye
Yurt dışındaki operatör ler yardım etsin :)

Marco Laren

Marco Laren

Üye
iptal edilmez o kaddar reklam cektiler :ehe

H0lligan

Üye
bizim sokakda sebeke yok arkadas adamlarin olaylara bak :ehe guluyorum suan şu duruma ya

• Beğen
Tepkiler: kaankulahli
avast

avast

Üye
Yahu 5 kanal deniyorda o 5 kanal hadi bizim cihazda yoksa :D turkcelldeki kanal varsa simdi verseydin hepsine tum kanallari zormuydu be

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Devlet bu ihaleden 2,5 milyar euro civarı gelir bekliyordu fazlasını aldı.
devlet bu ihaleden 2.5 milyar dolar gelir beklemiyordu. O rakam ihalede kapalı zarf usulü tekliflerde verilecek en düşük rakam olarak açıklandı.

ihale kapalı zarf usulü teklif açık artırma yöntemi ile düzenlendi. Fakat satılan bantların çoğunda açık artırmada hiç bir firma teklif yükseltmedi. Sanki aralarında anlaşıp ihaleyi bölüşmüş gibiydi firmalar. Bu yüzden de rakamlar alt sınırda kaldı. Örnek vermek gerekirse Turkcell 2G lisansı için yaklaşık 20 yıl önce 500 milyon dolar + KDV vermişti.

• Beğen
Tepkiler: man20, teknolojibaronu ve kaankulahli
Rygebin

Rygebin

Üye
devlet bu ihaleden 2.5 milyar dolar gelir beklemiyordu. O rakam ihalede kapalı zarf usulü tekliflerde verilecek en düşük rakam olarak açıklandı.

ihale kapalı zarf usulü teklif açık artırma yöntemi ile düzenlendi. Fakat satılan bantların çoğunda açık artırmada hiç bir firma teklif yükseltmedi. Sanki aralarında anlaşıp ihaleyi bölüşmüş gibiydi firmalar. Bu yüzden de rakamlar alt sınırda kaldı. Örnek vermek gerekirse Turkcell 2G lisansı için yaklaşık 20 yıl önce 500 milyon dolar + KDV vermişti.
Böyle bir mantıkla işlemişse eğer ki hocam doğru söylüyorsunuz. Ama şu açidan bakarsak ihale ne olursa olsun bence iptal edilmemeli. Ne kadar iptal olursa süre o kadar uzayacak. Devletin millete olanak sunması mı önemli ne kadar çoğu yerde 3G bile doğru çalışmasa da devletin para kazanması mı önemli . Bana bu konuda hizmet daha önemli geliyor. Ne kadsr anlaşmalar yapılsa da bir sonuç var ortada ve bu sonuç en kısa sūrede değerlendirilmeli. Nisan 2016'da hizmete sunulması şart.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Daha da bu mevzu uzarsa anca 5G'YLE ALIRIZ 4.5G'yi . Gerçekten uyanıklığın bu kadarını görüyorum. Milletinide operatörünü de memnun edemeyen bir devlet. Daha fazlası daha fazlasını istiyor . Yazık :(
Ne Demek İstiyorsun Tam Anlayamadım ?

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
İptal olacağını düşünmüyorum.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Devlet Bedava Lira Kazandı Diyorsunuz Farklı Memlekette Mi Yaşiyorsunuz ANlamadım? Görende Başka Memleket Kazandı Parayı Aldı Sanır :ah

Rygebin

Rygebin

Üye
Ne Demek İstiyorsun Tam Anlayamadım ?
Şunu demek istiyorum. Devlet 4.5 G den karlı çıkmadığını düşünüyor. Tabiki kazansın ama daha fazlası için 4.5 G yi iptal etmek doğru değildir. İcraat olmadıkça devletin para kazanması hiçbir önem arz etmediğini düşünüyorum

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Şunu demek istiyorum. Devlet 4.5 G den karlı çıkmadığını düşünüyor. Tabiki kazansın ama daha fazlası için 4.5 G yi iptal etmek doğru değildir. İcraat olmadıkça devletin para kazanması hiçbir önem arz etmediğini düşünüyorum
Milletini Neden Dedin O Zaman? Karar Ver Sende Milletinimi Oparatörünümü ? Bu Tür Şeyleri Ben Yazsam Yorumlarım Siliniyor Yada Ceza Alıyorum Ne Hikmetse

KAYIP-ADAM

Üye
neden hiç şaşırmadım ?

Rygebin

Rygebin

Üye
Milletini Neden Dedin O Zaman? Karar Ver Sende Milletinimi Oparatörünümü ? Bu Tür Şeyleri Ben Yazsam Yorumlarım Siliniyor Yada Ceza Alıyorum Ne Hikmetse
Yani neden büyütüldü anlamış değilim. Lafımı bir yere çekmek istemiyorum. Hem bize hizmeti sunan hem de alan için geçerli . Sadece bu tip teknolojik sıkıntıların yaşanmaması arzum. Hiç bir siyasi anlama çekmem çekilmesi de doğru bulmam. Yanlış birşey yazdıysam ve böyle düşünüyorsan kendi adıma özür diliyorum. Bir sıkıntı varsa mesajımda silinir. Hiçbir türlü tartışma yaşamak istemem bu konu da .

paxera

paxera

Üye

evet haklısınız kapalı zarflarda bulunan minimun tutar buydu
ama şöyle düşünün ki b1 paketine ihale şartları gereği sadece avea teklif verebildi.
sanırım 2100 Mhz de ilk iki paketi turkcel aldı diye 3. paket direkt zarftaki teklifi veren turkcelin oldu(aklımda kaldığı ile)
yani zaten ihale bile başlı başına anlaşmalı
burda hedeflenen şey olabildiğince adil dağıtımın olmasıydı
34 milyonu aşkın kullanıcısı olan türkcell ile 16 milyon civarı kullanıcısı olan aveanın eşit bölüşmesi yada en iyi frekansı alması için kapışmasına gerek yoktu.
dolayısıyla kendi aralarında anlaşmamış olsalar bile herkes biliyordu ki ilk paketleri ne olursa olsun turkcel alacak ardından gelenleri avea en son vodafone bu böyle oldu.

ülkemizde sadece 3 operatör varken 100 ihale yapılsa daha farklı bir sonuç beklenemez zaten

2g ihalesi hakkında yorum yapamayacağım.tek frekansa mı o kadar verdiler tümünü aldılar bilemiyorum
ama bu ihalede benim tarafım iletişim şirketleri zira onlar ne kadar çok para verirse bize giren kazık o kadar fazla olacak

• Beğen
Tepkiler: hikmet366
ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
Kendinizi boş yere yormayın, elbette konuşmak tartışmak güzel birsey fakat burada ne yazsanız boş ;)

Bugün türkcell mesaj attı 4G kullanabilmek icin micro sim degiştirin!
Bayiye gidip 19lira karşılıgında sim kartı degiştirdim

Demekki ihaleyi % kac oranıyla faliyete koydu ki 4G destekli cihazlar mesajı aldı
en fazla iki ay icinde türkcell 4G yi kullanan ilk operatör olacak hayırlı olsun

• Beğen
Tepkiler: RetaXter

Üst Alt