3 yaşında buluğ çağına geldi ...

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
3 yaşında buluğ çağına geldi ...
Hormonlu gıdalar yüzünden 3 yaşında buluğa erdiler

İngiliz uzmanlar gıda maddeleri ve içme suyundaki hormonlar yüzünden bazı kız çocuklarının çok erken yaşta buluğa erdiği konusunda uyarıda bulundu.

İngiliz Daily Mail ve The Sun gazetelerinin haberine göre hekimler daha okul öncesi çağda adet görme ve göğüslerde büyüme vakaları tespit ettiler. Hormon uzmanı Peter Clayton abur cubur gıdaların da erken ádet görmeye yol açabileceğini ileri sürdü. Hormonlu gıda ve su yüzünden 1990'lardan bu yana artan bu vakalar nedeniyle hekimler buluğ çağını geciktirmek üzere hormon tedavisi uyguluyorlar. Şu anda sekiz yaşında olan Ellie-Mae'in annesi Hayley Holden şöyle anlattı:

"Kızım henüz üç yaşındayken sorunlu ergenler gibi davranmaya başladı kapıları çarpıyor bana vurmaya çalışıyordu. Göğüsleri gelişmeye başladı sanki regl olacak gibi görünüyordu. Hayal gördüğümü düşünüp kızımı doktora götürdüm. Doktor ádet görmesine altı aylık bir zaman kaldığını söyledi. Daha üç yaşındaydı. Kemik yaşının dokuz olduğu tespit edildi. Hekimler buluğ çağını geciktirmek için hormon iğnesi yapılması gerektiğini söyleyince şok geçirdim."

Tedavi sonucu Ellie Mae'in göğüsleri küçülmüş kemik yaşı ise şu andaki yaşından sadece bir yaş daha büyük. Böylece Ellie-Mae normal bir çocukluk yaşayabilmiş.

Bugün 10 yaşında olan Harley Tedds'e de daha beş yaşındayken hormon enjeksiyonları yapılmaya başlanmış. Annesi Bernie kızının o yaşta koltuk altı ve bacaklarını tıraş etmek zorunda kaldığını göğüsleri büyümeye başladığı için de okulda kendisiyle alay edildiğini anlatıyor.
Hem erken hem de hızlı ergenleşme
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji ve Adelosan Bilim Dalları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oya Ercan bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Ergenliğin alt yaş sınırı kızlarda 8 erkeklerde ise 9 yaşın bitirilmesi. 10 yıl kadar önce kız çocuklarının daha erken ergenliğe girmeye başladığını gördük. Nedeni henüz tam olarak anlaşılamasa da dış faktörlerin kız çocuklarda ergenlik sürecini daha erken uyardığını biliyoruz. Erken ergenlikten çevresel etkenler muhakkak ki sorumlu. Ancak besinlere karışmış hormonlar erken ergenliği izah etmek için yetmiyor. Tarım larından kozmetik ürünlere kadar hayatımızın her alanına giren kimyasalların da etkisi var. Biliyoruz ki birçok kimyasal östrojen gibi davranıyor. Dolasıyla bu süreci de başlatıyor. Örneğin ABD'de 1990'da yapılan bir araştırma Michigan Gölü'nden çıkan balıkları yiyen annelerin kızlarının erken adet görmeye başladığını ortaya koydu."

Yuh ...

EroL

EroL

Emekli Yönetici
resimdeki kız mı o 3 yaşında mı ?:blink:

ilivic

ilivic

Üye
3 yaşında böyle olursa 16-17 olduğunda napacak ki...

Pure Life

Pure Life

Üye
ilginç

RocK_FaTiH

RocK_FaTiH

Üye
bazıları 20 yaşında buluğa qelemio bunlar 3 yaşında maşallah :ehe:ehe:ehe

jackalx_06

jackalx_06

Üye
çok tuhaf.

aLone

aLone

Üye
:oha:

Feel It

Feel It

Üye
16-17 yaşında eminim ki dünyanın en genç kainat güzeli olur :D Şaka bi yana fotoğrafa inanmak bile güç. Doğrudur ama ben inanamıyorum halen :D Türkiye' de böyle bir olayın olduğunu düşünürsek sonuç çok vahim :D

catalfleg

catalfleg

Üye
resim 3 yaşındaki bi kıza pek benzemiyor ya

Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Çok şaşırtıcı

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
ilginç bir durum eğer doğruysa sonumuz felaket..

Candy

Candy

Üye
Zaten resim 3 yaşının resmi değildir. Kız şimdi 10 yaşında ama 3 yaşında buluğa eren işte bu kız diyerek bu resmi koymuşlar... Yazıda bugün 10 yaşında olduğu yazıyor...

Godfather

Godfather

Üye
15 16 yaşında gibi gösteriyor

kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
bunun neresi 3 yaşında yav?Bu Avrupalıların havasından mı suyundan mı bilinmez zaten yaşının çok üstünde gösteriyor ama bu kadarıda fazla 3 yaşında haa ilginç?

Candy

Candy

Üye
10 yaşında yaa...

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Söyle burcu abla ben ne yapayım şimdi :ehe

çeşnibahar

çeşnibahar

Üye
:hmmm

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Keşke :ehe

siego and bp

siego and bp

Üye
resim 3 yaşındaki kzı göstermiyo zaten arkadaşlar dikkatli okuyalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...