Duyuru 2. El Forum Kuralları

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
2. El Forum Kuralları
1- 2. El forumumuz kullanıcıların elindeki ''sıfır veya 2. el'' ürünü satmasına veya almasına yönelik bir bölümdür.

2- 2. Elde açık artırma yasaktır. Açık artırma yapan üyelerin ilanları silinecektir.

3- Satış yapabilmeniz ve ilanınızın aktif olabilmesi için ilanınızı bu maddelere göre oluşturmalısınız;
  • Bir ilanın geçerli olup yayınlanabilmesi için: Ürününüzün marka ve model ismi, Fiyatı, Garanti bilgisi, Mutlak suretle cihazınızın görseli, Teslimat ve Ödeme bilgisi (Kapıda ödemeli kargo - Aracı siteler - Elden teslimat), Donanım ve yazılımınızın kozmetik durumu bilgileri bulunmalıdır. Bu maddelerin olmadığı ilanlar moderator kontrolu ve uyarısından itibaren 24 saat içerisinde tamamlanmazsa kaldırılacaktır.

4- Takas ve Alış ilanlarında işleyiş kuralları Satış Kuralları'yla paralel olup küçük farklılıklar vardır;
  • Takas: Ürünün marka ve model ismi, Takas düşündüğünüz cihazın marka ve model ismi, Belirli bir cihaz değilde cihazınızın değerinde bir ürünle takas düşünüyorsanız cihazınızın fiyatı, Mutlak suretle cihazınızın görseli, Takas teslimat yöntemi (Karşılıklı kargo - Aracı siteler - Elden teslimat), Cihaz donanım ve yazılımınızın kozmetik durumu. Alış: Aradığınız ürünün marka ve model ismi, Verebileceğiniz maksimum fiyat, Teslimat ve Ödeme bilgisi (Kapıda ödemeli kargo - Aracı siteler - Elden teslimat).
5- İlanlar moderator kontrolünden geçtikten itibaren en fazla 1 ay kadar açık kalabilecektir. Bu süre zarfında satış gerçekleşmemişse ilan kapatılacaktır. Bu kuralın amacı; İlan güncelliklerini korumaktır. Bir ilanınız ömrünü tamamlayıp kilitlendiğinde siz satışa devam etmek isterseniz aynı ilanı yeniden açabilirsiniz.

6- Üyeler dilediği fiyatları istemekte özgürdür ancak bu fiyat mantıklı ve piyasa fiyatları çerçevesinde olmak zorundadır. Fiyatı anormal ürünler için arkadaşların ilanına yapılabilecek tek şey kibarca tekliftir, ürünün sıfırının linki verilip piyasa fiyatı örnek gösterilebilir.

7- İlanda gereksiz yorum, fiyata müdahele, almayacak olmasına rağmen laf atma gibi girişimler ilan sahibinin isteği doğrultusunda açılan ilanda engellenebilir yada ilan sahibi bu yorumlara izin verebilir . Burada ilan sahibinin yaklaşımı çok önemlidir. Polemik yaparak laf yetiştirmeye çalışmak yerine şikayet etmeleri en kolay yöntemdir. Polemiğe giren üyelerin de mesajları silinmektedir, ilanları kilitlenebilmektedir.

8- 2.el bölümündeki mesajlarınızda, alıcı ile satıcı arasında "hangi şehir" diyaloğu hem gereksiz, hemde vakit kaybıdır. Lütfen Profillerinizde foruma nereden katıldığınızı belirtiniz.
9- 2. el forumumuzda kesinlikle ve kesinlikle bilgi almak için konun açmak yasaktır. Şu telefon ne kadar eder alayım mı vs gibi soruları forumumuzun ilgili kategorilerinde sorunuz. 2. el forumunun özelliği satış ve alış işlemlerini yapmaktır.

10- Maxicep.com'un, yapılan alışverişlerde herhangi bir sorumluluğu yoktur, alışveriş, şartları ve sonucunda doğabilecek sorunlar alıcı ve satıcıyı ilgilendirmektedir.

İlgili maddelerden birinin ihlalinde üye öncelikle 4 (dört) uyarı puanı alacaktır, 3 defa 2. el bölümü kurallarını ihlal ettiğinde ise forumumuzdan 1 hafta uzaklaştırılacaktır.

Bilginize...2.EL FORUMUMLARIMIZDA İŞLEYİŞ TAVSİYELERİ

1. 2.El forumunda herkes dilediği fiyatları vermekte özgürdür.Fiyatta uçan arkadaşların ilanına yapılabilcek en büyük şey kibarca tekliftir Veya Ürünün sıfırının linki verilip sıfırı gösterilebilir.Saçma bir ilan görenler mesela kendi malını satarken diğerini karalama mevzusu gibi v.b bunu topice yorum yapmadan yine bize bildirmeleri gerekir.Bu durumun önüne geçebilmemiz için yapılması gerekenler;
Topic sahibinin uslubu yerinde bir ilan açması ve ilanında saçmalayan ilk kişiyi cevap vermeden topic linki ve şahsın nickiyle birlikte pm atılmasıdır.Aynı şekilde alıcı içinde geçerli.

2. İlan sahibinin vermiş olduğu fiyatı eleştirmek, yorumda bulunmak 1. maddede belirttiğimiz şekilde mümkün olabilir. 2. El forumunu takip eden üyeler zaten hangi malın ne kadar edeceğini tahminen bilir. İşine gelmiyorsa almaz. Pazarlık etmek istiyorsanız;
-Satıcı:Satılık xx marka ve xx model telefon : 200 ytl
-Alıcı: Telefonunuza 170 ytl verebilirim.
-Satıcı: 190 YTL verirseniz anlaşabiliriz, 190 ytl den aşağı satmayı düşünmüyorum.
-Alıcı:Tamam anlaştık. /veya/ Fiyatınız benim için fazla hayırlı satışlar.

Bu diyalog içine forumca girebilirsek alıcı-satıcı kavgasının kesinlikle yaşanmayacağını temin edebilirim. Burda yine en önemli iş siz üyelerimize düşüyor.

3. Alışveriş yapacağınız kişi hakkında gerekli bilgilere ikna olmadan,Sağlam referenslar almadan iş yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Hatta mümkünse ürünleri deneyerek alınız. Farklı şehirlerde iseniz bir tanıdığınızdan rica ederek ürünleri denettirerek almanızı tavsiye ederiz. Alışveriş yapıp yapmamak kişinin hür iradesine kalmıştır.Bu gibi durumlarda MaxiCep'in size en büyük yardımı 1-2 hafta sticky topic yaparak dolandırıcının bulunmasına yönelik önünüzü açmaktan ileri gidemez. Bu yüzden tekrar ve tekrar söylüyorumki alışveriş etmek tamamen kendi hür iradenize kalmıştır.

4. MaxiCep'in, yapılan alışverişde herhangi bir sorumluluğu yoktur, alışveriş, şartları ve sonucunda doğabilecek sorunlar alıcı ve satıcıyı ilgilendirir..

5. İkinci el bölümünde gereksiz "hayırlı işler" ,"kolay gelsin" vs. muhabbetlerinden kaçınınız. Unutmayınız ki burası konu dışı-gereksiz mesajlar bölümü değildir. İllaki muhabbet edecekseniz "pm" yolunu tercih ediniz.

6. Forumumuz 2.el bölümündeki mesajlarınızda, alıcının sizin nerde oldugunuzu sormasına , yada size birinin nerde oldugunuzu sormasına gerek kalmaması kaydı ile Lütfen Profillerimize "Bulunduğunuz Yer" kısmına, açık olarak il ve hatta ilçemizi yazalım ..

Böylece alışverişler;
-"nerden?" ,
-"şu şehirdeysen alırım"

gibi konusmalara sebebiyet vermeden, daha hızlı ve daha ciddi bir şekilde yürüyecektir ..

Sona Eren İlanlarınızın İçeriğini Silmeyiniz!
Tastamam ve dört dörtlük şekilde yayında olan ilanınızın satışının gerçekleşmesi veya sizin satıştan vazgeçmenizden sonra ilan içeriğini ''Satış gerçekleşmiştir - İlanı kaldırın - Vazgeçtim silinsin'' şeklinde düzenlemeyiniz lütfen..
Şikayet butonunu kullanarak ilanınızın kapatılması için istek bırakırsanız biz ilanı kapatırız..Bu isteğimizin nedeni MaxiCep ilan arşivi içindir. Çünkü siz mevcut ilanı silip boş bıraktığınızda kurallara uygunluğunu yitirdiği için o ilan kapatılmaz, tamamen kaldırılır. Bu yüzdendir ki hem MaxiCep ilan arşivinin kalitesi adına hemde kurallara uygun ilanınızın yeni ilan açacaklara örnek olması adına lütfen ilk ilan mesajınızın içeriğini kaldırmayınız.. Özveriniz için teşekkür eder hayırlı alım-satımlar dileriz.


Bilginize...
 
  • Beğen
Tepkiler: SCaRy_NighTmaR, Cezzbedici3 ve mürteza16
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer KonularÜst Alt