13. yılda, yine gururla...

Sponsorlu Bağlantılar

Kdr05

Kdr05

Üye
    Konu Sahibi
13. yılda, yine gururla...
Tarih 17 Mayıs 2000... Tarihe yeni bir Türkiye bayramı olarak geçti. Görenler görmeyenlere, bugünü yaşayanlar çocuklarına, torunlarına anlatacak.Tarih 17 Mayıs 2000... Tarihe yeni bir Türkiye bayramı olarak geçti. Görenler görmeyenlere, bugünü yaşayanlar çocuklarına, torunlarına anlatacak. Dev Taffarel'i... Mehmetçik Bülent'i... Cengaver Hakan'ı... Tarih unutmayacak, efsaneleri Türkiye yıllar geçse de gururla anacak.

2000 yılında UEFA Kupası ve Avrupa Süper Kupası'nı müzesine götürerek tarih yazan Galatasaray, Türkiye'nin batıya açılan penceresi olduğunu bir kez daha kanıtladı... Aradan geçen 13 yılda çok üzüldük, kırıldık ama o tarihi başarının gururunu sadece biz değil tüm renklere yaşatmasını da bildik...

UEFA Kupası'nda sırayla Bologna, B. Dortmund, Real Mallorca ve Leeds United'ı eleyen Galatasaray, finalde de İngiltere'nin Arsenal takımıyla karşılaştı. Kopenhag (Danimarka) Parken Stadı'nda oynanan, normal süresi ve uzatma bölümü golsüz sona eren maçın ardından penaltı atışlarına geçildi. Rakibine 4-1 üstünlük sağlayan Galatasaray, UEFA Kupasını kazanan taraf oldu. Penaltı atışlarında Ergun Penbe, Hakan Şükür, Ümit Davala ve Giga Popescu Galatasaray adına topu ağlara gönderen isimler oldular.

Bu büyük başarı, bir Türk takımının ülke tarihinde ilk bir Avrupa kupasını Türkiye'ye getirmesi anlamını taşıyordu. Galatasaray'ın bu büyük başarısı, Türk futbolunda yepyeni bir ufuk açmış, o güne kadar yerel hedeflerle yetinen Türk kulüplerinin önüne uluslararası perspektif açmıştır. Galatasaray'ın, Avrupa'nın futbolda ileri gitmiş ülkeleri arasında kendi çabasıyla edindiği bu haklı yer, tüm dünyada da yankı bulmuştur.

Galatasaray adı, bu büyük başarıyla dünyanın birçok ülkesinde büyük bir sevgi ve sempatiyle bilinir olmuştur. Bugüne kadar geçilememiş olduğu gibi, aynı sezonun devamı niteliğinde olan UEFA Süper Kupa'sını da alınmasıyla daha perçinlenmiştir.

17 Mayıs'ın 13. yıldönümü vesilesiyle, şanlı tarihimize unutulmaz bir damga vuran 2000 UEFA Kupası şampiyonluğumuzu andığımız bugün, bize bu başarıyı getiren dönemde görev yapan futbolcularımıza, Teknik Direktörümüz Fatih Terim'e ve teknik ekibine, Kulübümüzün Başkanı Faruk Süren ve yönetim kurulu üyelerine; bu şampiyonlukta emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.

İŞTE EFSANE KADRO

Claudio Taffarel
Mehmet Bölükbaşı
Kerem İnan
Vedat İnceefe
Gica Popescu
Alper Tezcan
Emrah Eren
Fatih Akyel
Hakan Ünsal
Bülent Korkmaz
Capone
Ergün Penbe
Suat Kaya
Ümit Davala
Gheorge Hagi
Hasan Şaş
Okan Buruk
Ahmet Yıldırım
Hakan Şükür
Burak Akdiş
Arif Erdem
Marcio
Mehmet Yozgatlı
Fatih Terim
 
umitgul18

umitgul18

Üye
:'( duygulandım.
 


Üst Alt