0,4 Mbps Download - 2,4 Mbps Upload ?!

Sponsorlu Bağlantılar

N72_Black

N72_Black

Üye
    Konu Sahibi
0,4 Mbps Download - 2,4 Mbps Upload ?!
Merhabalar, son çare olarak yazmak istedim belki biri daha tecrübelidir.

Evde 24 Mbps hızlı internet bağlı. (Efektif hız 22 Mbps)
Modem Zyxel marka wmg3312-b10b model (TTNet kampanya modemi)
Ağda ethernet ile 1 smart TV, wi-fi ile 1 laptop, 4 telefon, 2 tablet bağlı. (Toplam 8)

Laptop ile telefonlardan biri üzerinde hız testleri maksimum 0,4 Mbps çıkıyor. (Tarayıcılar sayfa açamıyor)
Diğer cihazlardan test yaptığımda ise 21 - 22 Mbps arası hızında. (Normal)
Fakat tüm cihazlarda upload hızı 2,0 ila 2,4 Mbps arasında çıkıyor. (Tamamı normal)

Modem firmware güncelledim, silbaştan kurulum yaptım.
Modem resetleyip, firmware güncelledikten sonra sadece laptopu bağladım kablo ile. Sonuç aynıydı.
Çakışma olabilir diye tüm cihazlara network mapten statik DHCP ekledim. Çakışma yok.
Laptop üzerinde tam sürüm Panda Antivirüs ile tarama yaptım, temiz.
Hızı düşük olan diğer telefon android, hard format attım.
DNS, VPN, proxy vs hiç bir şey kullanmıyorum.

Bu iki cihaz hâlâ çok düşük hızda download alıyor fakat upload hızı normal, -tüm bu bilgiler ışığında- neden olabilir?

Son düzenleme:

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Modemin interneti paylaştırmasından kaynaklı olabilir . Bir iki cihazı ağdan çıkarıp , hızı yavaş olan laptop ve telefondan bir daha deneyin. Bir de diğer cihazların ne kadar kullandığı da mühim. Diğer bir mevzu ise modemin kaç cihaza kadar verimli çalıştığı eğer 6 ise diğer 2 cihazda yavaşlama normaldir. Bir de kullanılan wifi alıcı acaba hangi model? hani şu 812..bbg gibi bir ifade yazan olay .
Bağlı cihazlar ne kadar verimli internet alıyorlar oldukları yerden . Modem bizim evde ön cepheye dağıtıyor. Dışarda kamelya da otururken bağlan . Arka cepheye geçince direkt çekim seviyesi düşüyor öyle ki 5m daha gitsen arkaya doğru bağlantı yok .

N72_Black

N72_Black

Üye
    Konu Sahibi
Modemin interneti paylaştırmasından kaynaklı olabilir . Bir iki cihazı ağdan çıkarıp , hızı yavaş olan laptop ve telefondan bir daha deneyin. Bir de diğer cihazların ne kadar kullandığı da mühim. Diğer bir mevzu ise modemin kaç cihaza kadar verimli çalıştığı eğer 6 ise diğer 2 cihazda yavaşlama normaldir. Bir de kullanılan wifi alıcı acaba hangi model? hani şu 812..bbg gibi bir ifade yazan olay .
Bağlı cihazlar ne kadar verimli internet alıyorlar oldukları yerden . Modem bizim evde ön cepheye dağıtıyor. Dışarda kamelya da otururken bağlan . Arka cepheye geçince direkt çekim seviyesi düşüyor öyle ki 5m daha gitsen arkaya doğru bağlantı yok .

Modem resetleyip, firmware güncelledikten sonra sadece laptopu bağladım kablo ile. Sonuç aynıydı.
Çekim seviyesinde sıkıntı yok.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Symbianist

Symbianist

Üye
Birisi sürekli interneti sömürüyor desem değildir. Bir sürü guncelleme firmware vs denemissiniz. Yine de fing ile aga bir bakin yabancı var mi?
Modem arizali olabilir mi acaba?

N72_Black

N72_Black

Üye
    Konu Sahibi
Birisi sürekli interneti sömürüyor desem değildir. Bir sürü guncelleme firmware vs denemissiniz. Yine de fing ile aga bir bakin yabancı var mi?
Modem arizali olabilir mi acaba?
İhtimali yok, reset atınca gider olsa bile. Benim de aklıma son çare modem geldi. Sanmıyorum ama.. Modemde olsa diğer 6 cihaz yüksek hızda çalışamaz. Yavaş cihazlarda da upload maksimum hızda olmaz. Sanmamakla birlikte akşam başka bir modemler deneyip cevap atacağım.

Symbianist

Symbianist

Üye
İhtimali yok, reset atınca gider olsa bile. Benim de aklıma son çare modem geldi. Sanmıyorum ama.. Modemde olsa diğer 6 cihaz yüksek hızda çalışamaz. Sanmamakla birlikte akşam başka bir modemle deneyip cevap atacağım.
Pardon ben tüm cihazlarda ayni sorun var diye anladım. Kaçırmışım o noktayı. O zaman modemden değildir.

Symbianist

Symbianist

Üye
Öncelikle laptop aygit yöneticisinde ağ bagdastiricilarda farklı bir şey var mi bakar mısınız? Mesela kaspersky ağı da kontrol ettiğinden oraya bir modül ekliyor. Bağlantı sorunu yaşayınca onu silmiştim geçenlerde.

Wireless ve ethernet driverlarini silip yeniden yükleyebilir eskiyse guncelleyebilirsiniz.

Hiz testini farklı tarayicilardan yapabilirsiniz. Ben Firefox kullanıyorum bazen anlamsız yavaslamalar olabiliyor. Arayüzünü sevmesem chrome kullanırdım.

Telefon icin de Googleplayde wifi fix uygulamaları var. Onlara bir bakılabilir. Gerçi telefona format da atmışsınız ama düşünelim neden olabilir bakalım

N72_Black

N72_Black

Üye
    Konu Sahibi
Öncelikle laptop aygit yöneticisinde ağ bagdastiricilarda farklı bir şey var mi bakar mısınız? Mesela kaspersky ağı da kontrol ettiğinden oraya bir modül ekliyor. Bağlantı sorunu yaşayınca onu silmiştim geçenlerde.

Wireless ve ethernet driverlarini silip yeniden yükleyebilir eskiyse guncelleyebilirsiniz.

Hiz testini farklı tarayicilardan yapabilirsiniz. Ben Firefox kullanıyorum bazen anlamsız yavaslamalar olabiliyor. Arayüzünü sevmesem chrome kullanırdım.

Telefon icin de Googleplayde wifi fix uygulamaları var. Onlara bir bakılabilir. Gerçi telefona format da atmışsınız ama düşünelim neden olabilir bakalım

Ben Panda kullanıyorum bir kaç aydır yavaşlatmıyor diye ama bakarım. Driver update yapayım, o da olur.

Telefon için wifi fix uygulamaları rootlu cihazlarda çalışır. Benim kullandığım telefon standart android 6.0 sürüm. Root yapılmadı. Yazılımsal olsa hard format sonrası düzelirdi. Neyse akşam olsun da bi bakalım. Farklı modemle deneyeceğim.

N72_Black

N72_Black

Üye
    Konu Sahibi
Değerlere baktım, normal gayet SNR vs.
Telefon başka modemler ile de sorun yaşamakta.
İkinci defa hard format attım, yine aynı.
Bu durumda anlaşılmakta ki bağlantı veya modemde sorun yok.
Diğer 6 cihaz 21 mbps download almakta.
En son firmware silip den yükleyeceğim.
Ama virüs olsa hard formatta gider.
Laptopa ise dokunamıyorum.