Android Telefonlarda Performans Arttırma ve Batarya Uzatma

Sponsorlu Bağlantılar

The Shadow

The Shadow

Üye
    Konu Sahibi
Android Telefonlarda Performans Arttırma ve Batarya Uzatma
GEREKENLER:

-Root

-Flashlanmış custom kernel(önerilir çünkü daha fazla seçenek var)

-SetCPU :

Evet arkadaşlar oncelikle setcpu programına giriyoruz ve altta governor ve i/o scheduler seçenekleri mevcut bu ayarları ordan işaretleyerek yapıyoruz.
Çoğunuz bunları bilmiyodur o yuzden uzun bir açıklama :D
---------------------------------
GOVERNORLAR:

Ondemand ve türleri (ondemandX,lazy,lagfree,intellidemand) :

Stock kernellerin varsayılan profilidir. İhtiyaç halinde mümkün olan en kısa sürede işlemciyi maksimum seviyelerine çıkartır.

Conservative ve türleri (lionheart,lionheartX) :

Yavaş ondemand denilebilir. Bataryayı korumak adına hız arttırımı daha yavaştır. Birden arttırmak yerine yavaş yavaş hızlandırır. Hızı kademe kademe arttırdığı gibi beklemede birden en düşük frekansa geçirir.

Interactive ve türleri (interactiveX,lulzactive,smartass,smartassV2,brazillianwax,savagedZen) :

Hızlı ondemand denilebilir. Ondemand a göre daha stabil bir kullanım sağlar.

Performance :

Maksimum performans verir. Fakat overclock lu bi telefonda kullanılırsa işlemci yanabilir. Tam bir batarya düşmanıdır.

Userspace :

İşlemci frekansları otomatik değil kullanıcı tarafından belirlenir. İyi seçimler yapılırsa batarya suresini uzatır.

Pegasusq :

Çift çekirdekli işlemcilerde, işlem yaparken çekirdekleri daha iyi kullanmanızı sağlar.

Powersave :

Minimum performans verir. Telefonun ekranını açınca hızlanmaya başlar. Arka planda bi uygulama bırakırsanız telefon çökebilir.
(bi keresinde arka planda nfs mw bıraktım telefonu zar zor açabildim) Batarya dostudur.

Size onerim pegasusq. diğerlerine gore stabil ve işlemciyi yakmaz :)
----------------------------------
I/O SCHEDULERLER :

Noop :

Gelen bütün I/O isteklerini önce giren önce çıkar prensibi ile işler.

Deadline :

Gelen bütün I/O isteklerini rastgele sıralar. Bu I/O scheduleri kullanırken telefon uzun süre kapalı kalırsa half brick olabilir.

SIO:

En az ısıda çalışır. Yeniden sıralama yapılmaz.

CFQ:

Stock kernellerde varsayılan olarak seçilmiştir. Adil bir sıralama yapar.

BFQ:

İşlemler zaman dilimlerine ayrılırlar.

VR:

Antutu testleri için iyi bir seçimdir. Fakat stabil değildirler.

Anticipatory:

Bunun ne işe yaradığını bilmiyorum fakat stabil değil. İsteyenler yabancı forumlardan araştırabilirler.

I/O scheduler ler için size bir onerim yok. Bende noop iyi çalışıyor arkadaşımda sio. Denemek lazım.
----------------------------------
NOT: Tüm Governorlar ve I/O scheduler ler her kernelde bulunmaz. Bu yüzden custom kernelleri deneyin.

Ex-kernel,black ve abbys de baya seçenek mevcut.

NOT 2: Yaptığınız performans ve batarya denemelerinin kendini gostermesi 3-4 gün alıyor. Çabucak değiştirip fark yok demeyin.

NOT 3: O daha çıkmadı çıkınca haber veririm :D

• Beğen
Tepkiler: byAndroid, dogukan- ve yavuz14

kerem28yuksel

Üye
hic bole islere gerek yok... bole programlar kisa vadede zarar vermeyebilir ama uzun vadede sıkıntılar yasayabilirsiniz...

The Shadow

The Shadow

Üye
    Konu Sahibi
hic bole islere gerek yok... bole programlar kisa vadede zarar vermeyebilir ama uzun vadede sıkıntılar yasayabilirsiniz...
Telefonu alalı 1 yıl oluyor ve şimdiye kadar hiç bir zarar gormedim milleti korkutmaya gerek yok

AHKE

AHKE

Üye
bilmedigim baya terim vardı saol bilgiler için

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Overclockla işim yokta note 3 esprisi iyi olmuş :D

Invoke

Invoke

Üye
Aynen güzel olmuş :D

- - - Eklendi - - -

Fazla zorlamazsak sorun olmaz diye düşünüyorum. 1ghzlik işlemciyi 1.9 çektiğini iddaa edenler var ama sürekli kullanamazlar o şekilde yanacaktır, bir an 1.9u görmüş geri düzeltmiş sonra internet köşelerinde 1.9 yaptım diye anlatırlar :D Bunlara bakıp gaza gelmezsek sorun olmaz.

1ghzi 1.2ye filan çekebiliriz, performansta cidden fark oluyor ama bataryada daha çabuk bitiyor.

- - - Eklendi - - -

Ha bataryanın ömrünün daha çabuk bitmesine neden olur.

The Shadow

The Shadow

Üye
    Konu Sahibi
Aynen güzel olmuş :D

- - - Eklendi - - -

Fazla zorlamazsak sorun olmaz diye düşünüyorum. 1ghzlik işlemciyi 1.9 çektiğini iddaa edenler var ama sürekli kullanamazlar o şekilde yanacaktır, bir an 1.9u görmüş geri düzeltmiş sonra internet köşelerinde 1.9 yaptım diye anlatırlar :D Bunlara bakıp gaza gelmezsek sorun olmaz.

1ghzi 1.2ye filan çekebiliriz, performansta cidden fark oluyor ama bataryada daha çabuk bitiyor.

- - - Eklendi - - -

Ha bataryanın ömrünün daha çabuk bitmesine neden olur.
:tşk:

u_cosar

u_cosar

Üye
güzel konu olmuş eline sağlık

dogukan-

dogukan-

Üye
Teşekkür ederim iyi konu

TheMadness

TheMadness

Üye