Android Governor Nedir | Governor Nasıl Kullanılır | Governor Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

 • 21 Ocak 2017
 • 3072 Okunma
 • 5 Cevap

 1. 21 Ocak 2017 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Merhaba arkadaşlar bu yazımda siz değerli takipçilerimiz için en çok merak edilen android terimlerinden bir tanesi olan Governor kelimesinin ne anlama geldiğini, governor çeşitlerinin özelliklerini ve nasıl kullanıldığını anlatacağım.

  - Android Governor Nedir ?
  - Android Governor Nasıl Kullanılır ?
  - Governor Çeşitleri Nelerdir ?
  - Governor Özellikleri Nelerdir ?

  ANDROİD GOVERNOR NEDİR ?

  Governor aslında bir düzenleyicidir. Kernel üzerinden android işletim sistemine sahip cihazınızın işlemci kullanımı, disk yönetimi, ram yönetimi gibi bazı konularda düzenlemesini sağlar. Governor değiştirerek cihazınızın pil ve performans dengesini değiştirebilirsiniz. Genellikle günümüzde ki cihazların bir çoğunda İnteractive governor varsayılan olarak aktif gelmektedir.

  ANDROİD GOVERNOR NASIL KULLANILIR ?

  Android governor kullanabilmeniz için öncelikle cihazınızın root yetkisine sahip olması gerekmektedir. Daha sonra No Frill Cpu veya Setcpu uygulamalarına benzer işlemci düzenleyen uygulamalardan bir tanesini kurarak cihazınız üzerinde yer alan kernelin izin verdiği mevcut governor çeşitlerini deneyebilirsiniz. Custom kernel yükleyerek daha fazla ve farklı özelliklere sahip governor çeşitlerine sahip olabilirsiniz.

  GOVERNOR ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

  OnDemand
  OndemandX
  Performance
  Powersave
  Conservative
  Userspace
  Min Max
  Interactive
  InteractiveX
  Smartass
  SmartassV2
  Scary
  SavagedZen
  Lagfree
  Smoothass
  Brazilianwax
  Lazy
  Lionheart

  Gibi bir çok farklı türde governor çeşidi bulunmaktadır. Bunlar sadece aralarından popüler olan bazı governor çeşitleridir. Ama genellikle bir çok governor çeşidi birbirinden türemiş benzer özelliklere sahiptir. Aşağıda bazı önemli ve popüler governor çeşitlerinin özelliklerinden bahsedeceğim.  < Resmi açmak için tıklayın >

  GOVERNOR ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

  Ondemand

  Eski android cihazlarda genellikle varsayılan olarak gelen bir governor çeşididir. Cihazın yük durumuna göre işlemcinin hızını arttırır veya azaltır. Fakat işlemci hızını arttırma ve azaltma eylemini gerçekleştirirken yavaş davranmaktadır bu sebeple cihazlarda performans kaybı yapabilir.

  OndemandX

  Ondemand tabanlı bir governor çeşididir. Bir çok özelliği neredeyse ondemand governor ile aynıdır. Ekran kapandığı zaman işlemci hızını daha fazla düşürerek daha fazla pil tasarrufu sağlamaktadır.

  Intellidemand

  GPU performansına bağlı olarak çalışan bir governor çeşididir. GPU boşta olduğu zaman daha fazla pil tasarrufu sağlar aksi halde ondemand ile benzer kontrol mekanizması sergiler.

  Lazy

  İşlemcinin hangi frekans hızında ne kadar süre kalacağı ile ilgili düzenleme yapan bir governor çeşididir. Fakat ekran kapalı iken işlemciyi yüksek hıza ayarladığı için bazen sorun çıkarabilmektedir.

  Lagfree

  En düşükten en yükseğe bütün frekans değerlerini kullanan ve geçişler sırasında frekans atlaması yapmayan bir tür governor çeşididir. Ondemand ile benzer özellikler sergiler fakat daha fazla pil ömrü sunar.

  Conservative

  Ondemand governor ile benzer özelliklere sahip fakat daha yavaş davranan bir governor çeşididir. İşlemci hızını daha yavaş bir şekilde arttırır veya azaltır buda cihazınızın daha ağır çalışmasına ve ani tepki verememesine neden olabilir.

  Lionheart

  İleri düzey kullanıcılar için geliştirilen bir çeşit performans governor türüdür. Diğer governor çeşitlerine göre daha agresif bir işlemci yönetimi sergiler.

  LionheartX

  Lionheart ile temelde aynı özellikleri gösterir. Daha düzenli ve özelleştirilebilir bir governor türüdür.

  Interactive

  Günümüzde bir çok üst düzey akıllı telefon bu governor türü ile gelmektedir. İşlemcinin yük durumuna göre işlemci hızını daha çabuk bir şekilde arttırabilir ve azaltabilir. Bu sayede geçişler daha yumuşak olur ve pil performans dengesi sağlanır.

  InteractıveX

  Ekran kapandığı zaman işlemci hızını limitler ve bu sayede daha fazla pil ömrü sunmayı amaçlar

  Lulzactive

  Bir çok ayarı kullanıcılar tarafından belirlenebilen bir gelişmiş detaylı governor türüdür. İşlemci hız arttırma ve azaltma aralıkları kullanıcılar tarafından belirlenir.

  Smartass

  Pil performansı üzerine yoğunlaşan ve performanstan ödün vererek daha iyi batarya tasarrufu amaçlayan bir governor türüdür.

  SmartassV2

  Eski android cihazlarda yoğun olarak kullanılan oldukça popüler olan bir governor türüdür. Pil ve performans dengesinin oldukça iyi bir şekilde sağlandığı en kaliteli governor türlerinden birisidir. Fakat günümüz cihazları ile uyumlu olarak çalışmayabilir.

  Brazilianwax

  SmartassV2 ile benzer özelliklere sahiptir fakat daha agresif işlemci yönetimi sayesinde performans kazancı olsa da pilden kayıp vermektedir.

  Savagedzen

  Pil ve performansın dengeli olduğu bir sıradan governor türüdür. Çok fazla popüler değildir.

  Userspace

  Kullanıcı tarafından işlemci hızı aralıkları belirlenir.

  Powersave

  Cihazınızın maksimum işlemci hızını mevcut minimum hıza kilitler ve cihazınız çok yavaşlar. Fakat pil performansında büyük artış sağlarsınız.

  Performance

  Android cihazınızın işlemci hızını maksimum hıza getirir ve sürekli en yüksek hızda çalışmasını sağlar. Her ne kadar performans artışı yapsa da pil performansını çok düşürür ve aşırı ısınma yapabilir.
   


  Yazan: Buğra

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tek Bilgin, MAERKEK ve uqurb2 bunu beğendi.
 2. 23 Mart 2017 #2

  uqurb2

  uqurb2

  Öncellikle anlatım için teşekkür ederim güzel olmuş. Daha çok örnek koyarsan konu bir o kadar renkli ve bilgilendirici olur :)
   
  Buğra bunu beğendi.
 3. 1 Haziran 2019 #4

  Misafir - 338433

  Misafir - 338433
  Rootsuz olmayani varmi
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 4. 1 Haziran 2019 #4

  Buğra

  Buğra
  governor çeşitleri kernel içerisinde yüklü olarak geliyor. Kernel atabilmeniz içinde recovery kullanmanız gerekiyor yada flashtool uygulamaları kullanmanız gerekiyor. Governor özelliklerinden yararlanmak içinde root yetkisi gerekiyor çünkü o ayarları değiştiren uygulamalar root ile çalışıyor
   
 5. 1 Haziran 2019 #5

  MAERKEK

  MAERKEK
  Garanti bitsin bak ben ne yapacağım
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
 6. 1 Haziran 2019 #6

  Tek Bilgin

  Tek Bilgin
  Anlatım aydınlatıcı olmuş teşekkür ederim efendim
   
  Mobil cihaz ile gönderdi
  Buğra bunu beğendi.

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
16/07/2019 - 19:15