SAPPHIRE HD 4850 O.C / BİOS YÜKLEME

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
SAPPHIRE HD 4850 O.C / BİOS YÜKLEME
Merhaba arkadaşlar yıllardır bu kartı kullanıyorum stock olarak bu özelliklere sahip
Sayfaya gitmeye üşenen arkaşlar için 800 core 40 tmus 16 rops 1GB DDR3 256 bit belleğe sahip 625 mhz çekirdek 700 mhz ram hızına sahip olduğunu belirteyim.

Oyunlar geliştikçe haliyle yetmemeye başladı. MSi after burner ile tanıştıktan sonra O.C olayını inceledim öğrendim. Fazla aşırıya kaçmadan MSİ after burner ile 700 mhz olan bellek hızını 940 mhz'e kadar çıkardım . 625 olan çekirdek hızınıysa 640 mhz'e kadar çıkarttım. Farkları ise AİDA EXTREME programında böyle
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Sonrasında RAM O.C yaptım 700'den 940 mhz'e çıkarmam. BAND Genişliğinde acayip artış oldu. ETS2'DE o zamanlar 10-15 fps fazla alabildim.

Daha fazla ram o.c yapmak istediğimde ise oyunlarda görüntüde yırtılmalar meydana geliyordu . Zaten bu kartın bios'unda en fazla 993 mhz'e izin verilmiş nereden anladın derseniz Sapphire 4850 1gb Vapor-X Modelinde soğutmayı geliştirip 650 mhz çekirdek 1000 mhz ram hızı elde etmiş . VAPOR X 1GB

Zaten oyunları 30 fps veya 60 fps sabitleyerek ve sıcaklığı takip ederek oynayan biri olarak (Ekran kartı çok pahalı korumak lazım) soğutmanın yeteceğini çok iyi biliyorum. Bu yüzden dolayı Bios'unu Vapor -X modeliyle değiştirmeye karar verdim . Bu konuda techpowerup sitesi çok yardımcı oluyor devasa Bios kütüphanesine sahip buradan ulaşabilirsiniz .

AMD ve Nvdia'nın kendine has Bios programları bulunmakta AMD ATİ FLASH/ VBFLASH programını
Nvidia NVFLASH programını kullanıyor .

Bios yüklemek için ATİ FLASH programını yükleyin ve çalıştırın.

Öncelikle save diyerek hali hazırda kurulu olan Bios ydeğinizi alın sonrasında bulduğunuz UYUMLU BİOS'U yüklemek için önce LOAD image 'den seçin sonra Program'a tıklayarak yükleyin. Bilgisayarı yeniden başlatın .

VAPOR-X Bios'undan sonra ise 625 mhz /700 mhz ram vs 650 mhz / 1000 mhz ram AİDA EXTREME test sonuçları :

band genişliğini de elle yazayım 700 mhz'de 43.7 gb/s 1000 mhz'de 62.5 gb/s değerini alıyorum .

Faydası oluyor mu diye sorarsanız daha az kullanımla ETS2' de 30 fps alabiliyorum önceden 30 fps için %80 çalışması gerekirken %60-70 civarına düşüyor kullanım.

Sizde yapacak olursanız böyle bir olay yazın tartışalım . Zira yanlış Bios yüklemek ekran kartınızı çöp etmeniz demektir.

Mesela Sahppire 4850 toxic var daha yüksek değerlere sahip fakat 512 mb olduğu için yüklemedim .

@DarkredBlue61 @PALA. @KomiserMemoli_12

Bilinçli yapılan O.C zararlı değildir

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
  • Cool
Tepkiler: gonyalı, TheNightMare., M.F.E ve 1 kişi daha

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Ben saldım oyun oynamıyorum bilgisayarda. Konsol var yetiyor bana. Durduk yere masraf çıkartmayayım şimdi.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
700 Mhzden Fazla Zorladan 900 e Çıkartmak Mı? Zorlamiş Halini Merak Ediyorum :kop::kop:

Eğer Ekran Kartının Soğutma Sistemi Yeterli Değilse Değişiklik Yapmanı Önermem Çünkü 3 5 Fps Ya Fark Eder Ya Etmez. Ne Kartı Zorlamaya Nede Isındırmaya Değer Bence

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
700 Mhzden Fazla Zorladan 900 e Çıkartmak Mı? Zorlamiş Halini Merak Ediyorum :kop::kop:

Eğer Ekran Kartının Soğutma Sistemi Yeterli Değilse Değişiklik Yapmanı Önermem Çünkü 3 5 Fps Ya Fark Eder Ya Etmez. Ne Kartı Zorlamaya Nede Isındırmaya Değer Bence
Ahmet Ağa biz ayarcı adamız ayarı verdik . Isınma 60-70 C° arası takibini yapıyorum.

İşin gerçeği bu işlemlerden sonra xigmatek soğutucu aldım fakat kasaya sığmadı :) Yada ben sığdıramadım

• Cool
Tepkiler: gonyalı ve PALA.
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Ahmet Ağa biz ayarcı adamız ayarı verdik . Isınma 60-70 C° arası takibini yapıyorum.

İşin gerçeği bu işlemlerden sonra xigmatek soğutucu aldım fakat kasaya sığmadı :) Yada ben sığdıramadım
Bu Sefer Zamanla Besleme Sistemine Zarar Vereceksin Bence Orjinal Halde Kullan Yoksa Gg Olur Kart Demedi Deme. DDR5 Filan Olsa Neysede DDR3 Kartlarda Zaten Eski Nesil Kondansatörleri Filan ARtık Kaldırmıyor

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bu Sefer Zamanla Besleme Sistemine Zarar Vereceksin Bence Orjinal Halde Kullan Yoksa Gg Olur Kart Demedi Deme. DDR5 Filan Olsa Neysede DDR3 Kartlarda Zaten Eski Nesil Kondansatörleri Filan ARtık Kaldırmıyor
Fanlarını zaten Kasa Fanı olarak bağlanacak şekilde yapmış. Düşünmüşler Ahmet Aga . Sağol varol

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
  • Kahkaha
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Aksiyon :naughty:
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
Ben cahilken fps sabitlemez fanı otomatikte çalıştırır. 80°C gördürürdüm . 5-6 senedir hep tskip ederek kullanıyorum artık 70 derece üstünğ görmez. 60-70 arası gelir gider. Lehimlerini erimesin diye 30 fps oyun oynuyorum ben .

Shappire'in yanında Zotac neciymiş ?

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Ben cahilken fps sabitlemez fanı otomatikte çalıştırır. 80°C gördürürdüm . 5-6 senedir hep tskip ederek kullanıyorum artık 70 derece üstünğ görmez. 60-70 arası gelir gider. Lehimlerini erimesin diye 30 fps oyun oynuyorum ben .

Shappire'in yanında Zotac neciymiş ?

80 Derece Ciddi Bir Sıcak Aslında uzun Vadede Karta Zarar Verir

• Beğen