Yerli işlemcimiz Çakıl

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Mevzu ne ara buraya döndü ya !

• Beğen
Tepkiler: gonyalı ve PALA.

PALA.

PALA.

Üye
Mevzu ne ara buraya döndü ya !
Her yer aynı geleneğin kontrolü altındayken, kolaya kaçıp günahı ve suçu hep eskilere atarlar. Dünyanın en büyük teknolojik gelişmesi son 20 yılda oldu.
Peki biz bu 20 yılda bir arpa boyu kadar yol ilerleyebildik mi ? Telefon, TV, bilgisayar ve akıllı cihaz üretiminde 1 çivi çaktık mı ?
Yersiz ve milsiz çin malı ürünler ile milleti avutup süper güç olduk deyip, devletin televizyonlarında örnek gösterdiler, aldanmaya çok müsaitiz.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı ve MAERKEK
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Her yer aynı geleneğin kontrolü altındayken, kolaya kaçıp günahı ve suçu hep eskilere atarlar. Dünyanın en büyük teknolojik gelişmesi son 20 yılda oldu.
Peki biz bu 20 yılda bir arpa boyu kadar yol ilerleyebildik mi ? Telefon, TV, bilgisayar ve akıllı cihaz üretiminde 1 çivi çaktık mı ?
Yersiz ve milsiz çin malı ürünler ile milleti avutup süper güç olduk deyip, devletin televizyonlarında örnek gösterdiler, aldanmaya çok müsaitiz.
Sanırım Tam Anlamadım Konuyu. Diyorum ki Zamanında Uçak Üreten Araba Üreten Bir Millettik Bunun Hesabını Önümüze Taş Koyanlara Sormak Gerek.Bugun Bir İşlemciyi Üretmeye Kalksak 1 Dolara Aldığın Şeyi 10 Dolara Mal Edersin.Sen Bir Üretici Olsan Bunu Yaparmıydın? Üretim Dibinden Beri süre Gelecek Olan Birşey Olması Gerekiyor. Şimdi Sana Telefon Yapsalar Deselerki 10 Milyar Alır Mısın? Yok Değil Mi Ne Yaparsın İlk Önce Bir Vestel casperlları Piyasaya Sürersin Şayet Millet Desteklerse Ona Göre Üretim 1 e Değil 2 ye Patlar Ama Bir Yerden Başlayıp Ürettiğinde Zamanla Sistem Oturur ve Ucuza Mal edersin Bunu.Neden Amerikadan Tutta Çoğu Ülke Çine İş Yaptırıyor Sence? Neden Üretim Oraya Kaymış Durumda? Adamlar Yarı Fiyatina Aynı İşe Yapiyorken Sen Neden 2 Katı Fiyatina Yapasın kı? Bugun Çinde Bile 1 Dolar 6,61 Çin Yuanı Yapıyor.Düşün Adamlar Teknolojinin Baş Kenti Ama Onlarda Bile Dolar Pahalı. Düşün Yani 1 Doların 6 Tl Olması Gibi Birşey.

Bu Konuyu Küçük Bir Pencereden Bakma.Bu Ülkeler Dibinden Beri Fakirleri Müslümanları Sömürdüler O Kadar Mazlum Ahlarını Aldılar Sence Allah Bunun Hesabını Sormayacak Mı Onlara? Çine Japonyaya Avrupa Ülkelerine Bakmıyor Musun Çoğu Ne Halde.Adamlar 65 Yaşına Kadar Çalışıyor ve Yerlerine Gelecek Kimse Olmadığı İçin İstifa Edemiyorlar.Bizim Nufusumuz Genç ve Kalkınmaya Müsait.Onlar Gibi Değiliz Ha Bizde Osmanlıdan Taa Göktürklerden Beri Sömürmeye Başlasaydık Belki Dünya 1.si Olurduk Bugun.Ha Osmanlı Zamanında Öyleydik Evet Ama Hırsız İçeriden Olunca Kapı Kilit Tutmuyor Maalesef.

Herşeyden Önemlisi Hammadde Sorunumuz Var.Bugun Nasıl ki Ülkeler Birbirine Muhtaç Olarak Anlaşmalı Kalıyorsa Bizde İşlemci vb Şeyler İçin Hindistandamıydı Neydi Taa Dünyanın Bir Ucundakı Ülkeye Muhtacız Çünkü Onsuz Üretim Olmaz.Aynı Araba vb Şeylerin Motorları Gibi Ham Madde Olmadan Birşey Yapma Şansın Yok.Elindekilerle Yapar Kalanını Dişardan Alırsın Bu İş Böyledir

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
@DarkredBlue61 Herkes takmış kafayı 100 yıl önce uçak, araba üretiyorduk diyor. Kardeşim sen bugüne bak deyip de geçmişi örnek gösterme !
Biz elektrikli araba üretebilecek (üretmiş) potansiyelimiz varken, italyadan yersiz ve milsiz araba alınması bu ülkedeki tüm bilim insanlarına ihanettir.
Hal böyle olunca sürekli yabancı yatırımcı finanse edilmiş oldu. Sonuç hep onlar gelişti, biz bağımlılığımızla gurur duyduk.
Hazır 10 yıl daha zaman varken gidip dışardan almak üretimin önünü kapatmak için atılmış en büyük adımdır. Bunuda iyi bişey olarak algılamayın.
Şuan elektrikli araba bizim için büyük bir avantaj, mekanik motor alt yapın yoksa elektrikli motor ve batarya geliştir... Yazdıklarını okumadım sanma.
Ayrıca 65 yaş orta yaştır. Malum avrupa birliğine sokanlara sor bunuda. Sorun 65 yaş değil, çalışma standartı avrupa düzeyinde olmamasında.

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
@DarkredBlue61 Herkes takmış kafayı 100 yıl önce uçak, araba üretiyorduk diyor. Kardeşim sen bugüne bak deyip de geçmişi örnek gösterme !
Biz elektrikli araba üretebilecek (üretmiş) potansiyelimiz varken, italyadan yersiz ve milsiz araba alınması bu ülkedeki tüm bilim insanlarına ihanettir.
Hal böyle olunca sürekli yabancı yatırımcı finanse edilmiş oldu. Sonuç hep onlar gelişti, biz bağımlılığımızla gurur duyduk.
Hazır 10 yıl daha zaman varken gidip dışardan almak üretimin önünü kapatmak için atılmış en büyük adımdır. Bunuda iyi bişey olarak algılamayın.
Şuan elektrikli araba bizim için büyük bir avantaj, mekanik motor alt yapın yoksa elektrikli motor ve batarya geliştir... Yazdıklarını okumadım sanma.
Ayrıca 65 yaş orta yaştır. Malum avrupa birliğine sokanlara sor bunuda. Sorun 65 yaş değil, çalışma standartı avrupa düzeyinde olmamasında.
İşte Geçmişe Bakarak Konuşmuyrsun.Geçmişe Önce Bir Bak Nasıl Bir Millet İken Ne Hale Geldiğimizi Sorgula Diyorum Bende Sana.Oradan veya Buradan Alınmış Olmasının Ne Önemi Var? Sen Bu Aracın İskelet Çizimi vs İçin Satın Almışsan Bu Anormal Birşey Değildir.Türkiyedeki Çoğu Kişinin Tecrubesi Yok.Oluşabilecek Sorunların Çıkabileceklerin Önlenmesi İçin Tecrubeli Olmaları daha İyi.Kronik Sorunlar vs Gibi Şeylerinde Önüne Geçilmiş Olur.Ben Burada Alınsın Demiyorum Başka Çare Yok.Sıfırdan Başlarsan Bu Sefer Atomla Giden Araba Çıkacak Sen daha Elektrikli İle Uğraşacaksın.

Ben Yaşta Sorun Var Demedim.Ben Sana Avrupada Çoğu Nufusun Yaşlı Olmasından Bahsediyorum.Onlar Şurada 10 20 Sene Sonra Çalıştıracak Adam Bulamayacak Hale Gelecekler.Bugun Bile İnşaat Alanında Çoğu İşçi Türkiyeden Gidiyor Çünkü Dişarida İşçi Yok.Standartlarda Üç Aşaği Beş Yukarı Aynı Sayılır.Bizim Memleketimiz Müslüman Fakat %90 i Cuma Namazına İzin Vermiyor Daha O Yüzden Bu Tarz Şeylere Bakma Yanliş Var.Benim Tanıdığım İnsanlar Var Adam 42 Yaşında Emekli Olmuştu Zamanında.Gelen Hükümet Yasa Çıkarttı Hadi Şu Yaşta Olanlar Emekli Dedi Şimdi İSe Onların Yükünü Biz Çekiyoruz.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
İşte Geçmişe Bakarak Konuşmuyrsun.Geçmişe Önce Bir Bak Nasıl Bir Millet İken Ne Hale Geldiğimizi Sorgula Diyorum Bende Sana.
Yahu tamam, tamam, tamam onu herkes biliyor zaten :angry: geç onları diyorum :angry: hay sorgulamaya :angry:
Geçmişle gurur duymak, bize şuan bişey kazandırmıyor. Sorguladık sonuç ? Bugün ne yaptığımız önemli olan.
Bak japonyaya adamlar hiroşimadan sonra dünya devi oldu. Bizim çanakkale savaşı çok daha büyük ama dışa bağımlı olduk.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Beyler sakin bugün gidin yarın gelin çalışıyom mesajlarınızı okuyamıyorum. Lütfen rica ediyorum.

• Sevdim
Tepkiler: gonyalı ve PALA.
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Hadi ortalığı iyice kızıştırayım siz ne yapıyorsunuz ? Üretim adına ,

• Kahkaha
Tepkiler: PALA.

Silinen Üye 2553318

Kapalı Hesap
şaka mı bu :D daha iyisi varken bunu kim kullanır ki?

• Beğen
Tepkiler: gonyalı
gonyalı

gonyalı

Üye
    Konu Sahibi
Zaten sorun orada onlar icraat makamında :D
Ama ağızları iyi laf yapıyor o sayede Abd den bir yaptırım gelmedi. :sirit:
O ÇOK KORKULAN sözde ekonomistlerin Türkiye borsası batacak dolar 10-15 olacak hiç düşmeyecek deyip halkı kışkırttılar resmen şimdi noldu
ABD YE İNAT S400 ALINDI AKTİF EDİLDİ ABD Bİ ... YİYEMEDİ O Ekonomistim diyenler ağız değiştirdi.
Kim kazandı : Devletimiz ve hükümet yanlıları
O sözde ekonomistlere bişey olmadı her zaman ki gibi
KONUNUN ÇOK DIŞINA ÇIKILDI :locked: Bİ DAHA OLMASIN YOKSA :bottom: sopa: :dayak: .

• Kahkaha
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK