Yeni dizustu bilgisayar aldim bios ayarlari karisti

Sponsorlu Bağlantılar

eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi
cevabiniz icin tesekkur ederim meraktan cok bunun bukadar yavas acilmasindan ugrasiyorum pek bilgim yok o yuzden yardim istedim
birde file explorer dosyasi vardi bios ta alt sekmesinde 6 dosya var bunlar ne ise yariyor onuda anlamis degilim
Mesaj birleştirildi:

acilisi 1 saniye fazladan farkla gosteriyorum
Mesaj birleştirildi:

Evet 6 sn üretici logosu oldukça yüksek bir süre windowsa gelene kadar. Bu sürede, çeşitli testler sayımlar ve yanıtlar bekliyor. En pratik anlamda, Boot Disk sıralamasında ilk ssd hdd yi seçmeniz diğer seçenekleri boş bırakmanızı tavsiye ederim, ayrıca network ve raid ayarlarında da test olarak geçen bazı ayarlar olabilir onları da kapatmanızı. Ayrıca full screen logo (tam ekran üretici logosu) ayarını da kapatabiliyorsunuz o esnada arkada neler olup nerde beklediği kolayca görülebilir. Hatta logo 4-6 sn keyfi bile gösteriliyor olabilir bişey yapmadan, bazen üreticiler böyle yapıyor.

Tabi tüm bunlar için bios ile oldukça aşır neşir olmanız lazım tr dil desteği varsa tr yapın yoksa ingilizcede çevirerek ilerleye ilerleye meraklı olarak gidin madem ki bios ayarlarına merak sardınız biraz merakla biraz da çaba ile tek tek neyin ne işe yaradığını arata arata da bulabilirsiniz. Ancak dediğim gibi gecikme tamamen bazı test ve özellikle boot order sıralamasıyla alakalı oluyor gerisinde zaten bilgisayar hızlı görünüyor.

Tüm bunların dışında notebook her zaman tam kapatıp tekrardan açma cihazları değildir, kapak kapatıldığında zaten %100 e yakın tasarruflu calisabilmekte, yani mümkün oldukça bilgisayarı kapatmanın çok da bir anlamı yok. Kapak açar açmaz da masaüstüne gelmesi, notebook un asıl kullanım amacıdır.
sizin dediginiz gibi tek tek google ceviri kullananrak anladigimi degistirerek yapmaya calisicagim

Son düzenleme:

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Paylaştığım ekran görüntüsü galiba yanlış anlaşıldı.Eski nesil Windows kurulumlarında hem Sistemin kendi Boot süresi + Windows Boot süresi olur.
UEFI Windows kurulumlarında artık Windows logosu (bayrağı) görmezsiniz.Direkt PC üreticinizin logosu görünür ve yaklaşık 5 saniyede oturum açma ekranına gelirsiniz.Benim paylaştığım ekran görüntüsü yanlış anlaşılmış olabilir.Boot süresi yazıyor ama aslında hepsi içinde tamamen kullanıma hazır hale gelme süresi o.

Youtube'ye yüklemeye üşendim, tıklarsanız izleyebilirsiniz. 👇 👇 👇

Ben sonradan 1TB HDD eklediğim için yaklaşık 1 saniye açılma ve kapanma süresini uzattı (HDD spin up time).

Yani bu sistemlerde olması gereken süre budur.Aksi halde bir problem vardır.

- Ben arkadaşı ayarları kurcalamaya biraz yatkın buldum (intel Graphics yüklemeye çalışmış ama dostum Laptoplarda bunu Windows güncellemesi kendi yapar senin yapmana gerek yok.Kendin yaparsan da genelde sorun olur, üstelik sürücüler DCH olmalı ona da dikkat etmen gerekirdi).

- Windows'u kendi kurduysa klasik kurulum yapmış olabilir.

- Yeni bir Bios güncellemesi yayınlanmış olabilir. (Ben aldıktan sonra 2 defa Bios güncellemek zorunda kaldım çünkü Windows her gün yeni birşeyler deniyor ve bunu bilgisayar üreticilerini yok sayarcasına yapıyor.İlkinde Bang & Olufsen ses sistemi kullanılamaz hale geldi, diğerinde de Wi-Fi sorunu yaşadım.Bios güncellemesi bu durumlarda zorunluluk oluyor.Şu an kullandığım Bios sürümü Windows 10 1909 ile tamamen uyumlu ve sağlıklı bir bütünlüğü var.Burada suç bilgisayar üreticilerinde değil Microsoft'ta.Windows 10'u babasının hayrına bedava dağıtmadı zaten, hepimizin bilgisayarı Microsoft mühendislerinin emrine amade.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: eskbxl
eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi
benimkide sizinki gibi acma tusuna basipta masa uzeri 16 saniyede hazir oluyor
windows u usb uefi modunda yazidirp kurdum
sata mode da AHCI olarak ayarladim kurdum intel rst intel premium kurdum degisen birsey yoktu genelde herkez AHCI demis bende dondum
Mesaj birleştirildi:

biosum guncel tekrar baktim sitesine ayni versiyonu tekrar exe dosyasiyla kurdum
Mesaj birleştirildi:

kurcalamaktan biktim biraktim belki benim cihaza yakin birinin biosuna bakarak ayni ayarlari yapmaya calisirim
Mesaj birleştirildi:

herkeze cok tesekkur ederim yardimlariniz icin

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
benimkide sizinki gibi acma tusuna basipta masa uzeri 16 saniyede hazir oluyor
windows u usb uefi modunda yazidirp kurdum
sata mode da AHCI olarak ayarladim kurdum intel rst intel premium kurdum degisen birsey yoktu genelde herkez AHCI demis bende dondum
Mesaj birleştirildi:

biosum guncel tekrar baktim sitesine ayni versiyonu tekrar exe dosyasiyla kurdum
Mesaj birleştirildi:

kurcalamaktan biktim biraktim belki benim cihaza yakin birinin biosuna bakarak ayni ayarlari yapmaya calisirim
Mesaj birleştirildi:

herkeze cok tesekkur ederim yardimlariniz icin

Keşke bir çözüm bulabilseydik ama konu o kadar kapalı kutu ki, öneri vermek istemedim.

• Beğen
Tepkiler: eskbxl
eskbxl

eskbxl

Üye
    Konu Sahibi

Üst Alt