Eski PC Yükseltme Yapmak İstiyorum

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Üye 2572952

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Eski PC Yükseltme Yapmak İstiyorum
Merhaba, eski bir sistemim var. Artık oyunlarda 30 - 50 fps almak canıma tak etti madem bilgisayarım var kasmadan iyi kötü oynayayım. Bu yüzden bilgisayarı yükseltmek istiyorum ilk neyden başlayayım? Neleri yükselteyim? CpuZ üzerinden anakart bilgisi öğreniliyormuş sanırsam ben oranın bilgilerini paylaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler :)

Ram : 4GB
Ekran Kartı : Nvidia GT 430

AKDELİKAN

AKDELİKAN

Üye
Bu sistemle fazla birşey bekleme.
En başından 128 GB SSD al, sistemi sadece SSD'ye kur, yedeklemelerini ve kişisel dosyalarını HDD'ye aktar.
Ram yükseltebilirsin, bu sisteme göre maximum 8 GB yaparsın, fazlası sisteminde darboğaz yapar.
CPU zaten yapacak birşey yok, sistemi yorarsan cpu şişer.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Silinen Üye 2572952
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Kasa soğutması ve hava sirkülasyonu iyi olmazsa istersen 10000 liralık makine topla beş dakikalık oyunda benim gibi 85 derece gpu sıcaklığı görürsün.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Sanırım bu sistemin en güçlü halkası ekran kartı :) Fazla atraksiyon yapmanız zor.
Ram 4 gb ama ddr 2 yükseltmenizi tavsiye etmem yeterli bir miktar. İşlemci de bellek ile uyumlu görünüyor.
Yani ya komple değiştirin, yada bununla devam edin, sistem güzel aslında.
Uzun vadeli kullanacaksanız, uygun bir SSD alırsanız oldukça akıcı bir hale gelir...
Silah mı bu çok atış yapınca şişsin :gun1:
:)

• Beğen

Silinen Üye 2572952

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Bu sistemle fazla birşey bekleme.
En başından 128 GB SSD al, sistemi sadece SSD'ye kur, yedeklemelerini ve kişisel dosyalarını HDD'ye aktar.
Ram yükseltebilirsin, bu sisteme göre maximum 8 GB yaparsın, fazlası sisteminde darboğaz yapar.
Hocam anakartı işlemciyi falan yükseltemez miyim ?
Mesaj birleştirildi:

Sanırım bu sistemin en güçlü halkası ekran kartı :) Fazla atraksiyon yapmanız zor.
Ram 4 gb ama ddr 2 yükseltmenizi tavsiye etmem yeterli bir miktar. İşlemci de bellek ile uyumlu görünüyor.
Yani ya komple değiştirin, yada bununla devam edin, sistem güzel aslında.
Uzun vadeli kullanacaksanız, uygun bir SSD alırsanız oldukça akıcı bir hale gelir...

Silah mı bu çok atış yapınca şişsin :gun1:
:)
Sağolun hocam :)

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Yükseltsen bile yok ya yani gitmez. Bir laf vardır. Attığın taş ağaçtaki kuşu ürkütmüyorsa boşa atıyorsundur diye. Buna ne yüklersen yükle fark edemezsin. Ssd alırsan başka . O baya fark edilir.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Hocam anakartı işlemciyi falan yükseltemez miyim ?
Mesaj birleştirildi:

Sağolun hocam :)
Anakart ile işlemci değişti mi ne kaldıki geriye :)
Oyun olunca işler değişiyor, ssd sistem performansını artırsada oyunda etkisi fazla yoktur, ufak takılmaları aşarsın fazla birşey bekleme.
Ama ben oyun dışı takılcam dersen ssd çok ciddi fark yapar.
Millet çıldırdı, herkeşi modifikasyon sevdası bastı, gıtlık çıkacak :)

Silinen Üye 2572952

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Anakart ile işlemci değişti mi ne kaldıki geriye :)
Oyun olunca işler değişiyor, ssd sistem performansını artırsada oyunda etkisi fazla yoktur, ufak takılmaları aşarsın fazla birşey bekleme.
Ama ben oyun dışı takılcam dersen ssd çok ciddi fark yapar.
Millet çıldırdı, herkeşi modifikasyon sevdası bastı, gıtlık çıkacak :)
Peki anakart ile işlemciyi değiştiremez miyim ? Ssd de takarım

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Anakart ve işlemci değişikliği mi istiyorsun ? Am4 socket amd ryzen serisi uyumlu anakartlara bir bak . Ryzen işlemcileri de incele.

Değiştirmişken bir kez değiştir , başka da değiştirme.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
O kadar anlayamam iyice araştırmak lazım, forumdaki arkadaşların önerilerini ve internette aynı anakart ve muadillerini kullanları araştırabilirsiniz...
SSD konusunu acale etmeyin, en son konuşuruz diğer donanımlara uygun bir ssd bakarız...

Silinen Üye 2572952

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Anakart ve işlemci değişikliği mi istiyorsun ? Am4 socket amd ryzen serisi uyumlu anakartlara bir bak . Ryzen işlemcileri de incele.

Değiştirmişken bir kez değiştir , başka da değiştirme.
Hocam yardımcı olabilir misiniz ben adam akıllı anlamıyorum. Yazılım neyse de donanım bilgim pek yok. Link atsanız bana ? Yada şöyle yap diye
Mesaj birleştirildi:

O kadar anlayamam iyice araştırmak lazım, forumdaki arkadaşların önerilerini ve internette aynı anakart ve muadillerini kullanları araştırabilirsiniz...
SSD konusunu acale etmeyin, en son konuşuruz diğer donanımlara uygun bir ssd bakarız...
Tamam hocam

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Hocam yardımcı olabilir misiniz ben adam akıllı anlamıyorum. Yazılım neyse de donanım bilgim pek yok. Link atsanız bana ? Yada şöyle yap diye
Mesaj birleştirildi:

Tamam hocam

Yavaştan araştırmaya bak . Bende sana tel tek şunlar diye sayamam.

• Beğen

Silinen Üye 2572952

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
PALA.

PALA.

Üye
Tamam da ne diye araştıracağım onları bilmiyorum o yüzden yardım istemiştim
Anakartın özelliklerini araştır, en yüksek desteklediği ram, işlemciyi ve kullanıcıların tecrübelerini araştır.
Ama bu araştırma işi; aha bunu destekliyormuş demeyle olmuyor, her donanımın ayrı ayrı detaylı özelliklerini araştırman lazım.
Sonra uyumsuzluk çıkıyor, bios güncellemesi felan işin içine giriyor, işletim sisteminin ve donanımın driver desteği gibi...

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Silinen Üye 2572952

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Anakartın özelliklerini araştır, en yüksek desteklediği ram, işlemciyi ve kullanıcıların tecrübelerini araştır.
Ama bu araştırma işi; aha bunu destekliyormuş demeyle olmuyor, her donanımın ayrı ayrı detaylı özelliklerini araştırman lazım.
Sonra uyumsuzluk çıkıyor, bios güncellemesi felan işin içine giriyor, işletim sisteminin ve donanımın driver desteği gibi...
Bakalım hocam sağolun anlayan biri olursa onunla konuşuym o önerir iyice yaparız

PALA.

PALA.

Üye
Bakalım hocam sağolun anlayan biri olursa onunla konuşuym o önerir iyice yaparız
Burdaki üyelerde size yardımcı olabilir ama hiç kimse oturduğu yerden yorum yapamaz, yapmak zorunda değil. Çünkü bu araştırma meselesi çok zaman alıyor, sayısız donanımın olduğu bir ekosistemde af buyurun biz herşeyi bilemeyiz. Öncelikle siz araştırın, elde ettiğiniz sonuçlarda bir yanlışlık yada eksiklik varsa buradakiler fikir sunmaktan, tavsiyeden fazlasını yapamaz... Zaten önemli olan da budur. Piyasadaki çoğu kişi işin kolayına kaçar, size vakit ayıran üyeleri de anlamaya çalışın, bir tavsiye bir risk demektir, kolaya kaçmıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Üst Alt