Windows 10 Mavi Ekran Hatası

Sponsorlu Bağlantılar

Adeczi

Üye
    Konu Sahibi
Windows 10 Mavi Ekran Hatası
Merhaba
Windows 10 bilgisayarımı kullanırken durduk yere mavi ekran hatası alıyorum. Bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor yazıyor. Bazen 1-2 gün boyunca hiç karşılaşmıyorum bazense günde 5-6 kere karşıma çıkıyor. Ve daha bir ay olmadı format atalı, formattan sonra başladı bunu yapmaya önceden yapmıyordu. Tekrardan temiz bir format atsam düzelir mi? Formattan sonra tekrardan bu hatayı alırsam ne yapmam gerekiyor veya format atmadan nasıl çözebilirim bunu?

Microsoft'un kendi sitesindeki bu mavi ekran yardım yerine girdim ama orada da 3.parti uygulamalardan olabileceğini ve bunları kaldırmayı falan yazıyordu. Ama format atmadan önce kullandığım uygulamaları kullanıyorum ve formattan önceden sıkıntı yoktu. Veya hadi diyelim ki yüklediğim uygulamadan dolayı bu hatayı alıyorum peki hangi uygulama olduğunu nereden anlayacağım?

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Microsoft'un Kendi sitesinden dosyasını indirip tekrar Temiz Kurulum yapmayı deneyebilirsiniz.

İşletim Sistemi kurulumu yaparken kullanmış olduğunuz İSO Dosyasının orijinal olduğundan Emin olmanız gerekmektedir. Mavi ekran hataları çoğu zaman bu nedenle kaynaklanmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: Adeczi
PALA.

PALA.

Üye
Öncelikle geçmiş olsun. MS bu tip konularda genelde kullanıcıyı kabahatli bulur ki, büyük çoğunluktada haklıdır.
Kullandığınız işletim sisteminde özellikle sistemsel yazılımlar çok güncel olmalı. Örnek vermek gerekirse;
Daha piyasaya çıkmamış olan W10 2004 sürümünü yükledim ama kendi yüklediğim avast antivirüs yazılımı sistemde ufak sorunlar çıkarttı.

Belki biraz ters mantık gelebilir ama windows 10'un 2020 de piyasaya çıkan sürümüne, yazılımcılar ancak ve ancak 2021 de uyum sağlayabilir.
Burada kabahatli olanda microsoft değil, kullanıcı malesef. Halen 10 yıl hatta 20 yıl öncenin kafasıyla hareket etmememiz lazım.

Bunu söyleken de aynı hatalara düşmüş bir kullanıcı olduğum için, hatalardan ders aldığım için söylüyorum.
Antivirüs ve optimizasyon yazılımları yüzünden veya win7, XP döneminden kalan reg ayarları, hatta ilk çıkan win10 da kullanılan registry(kayıt defteri) ayarları bile değişti. Misal 3-5 yıl önceki windows 10 için yapılan ince ayarı bugün 2020 de çıkan win10 da uygulamak ciddi sorunlara neden oluyor.
Aslında bu konu oldukça uzun bir konu, bu yüzden kısa kesmek istiyorum.

Stabiliteye önem veren kullanıcıların yapması gereken 2 seçenek var;
1- En güncel windows 10 sürümünü yükleyip, 3. parti uygulamalardan feragat etmek yada alternatif çözüm aramak...
Alternatif çözümden kastım, biraz kullanıcı kendisini zorlayıp, yazılımdaki sorunu kendisinin çözüp, sistemle uyumlu hale getirmesidir.

2- Bundan 1-2 yıl önce piyasaya çıkan windows 10 kalıbını kullanıp, güncellemeleri kapalı hale getirmek.
Eski sürümlerin avantajınıda yukarıda anlattım; 3. parti yazılım üreticileri sistem değişikliğine adapte olmaları 1 - 2 yılı bulabiliyor.
Bunda microsoftun bir kabahati yok, çünkü micrasoft piyasaya sürdüğü en son sürümü 1-2 yıl önceden insider olarak dağıtıyor, gönüllü kullanıcılar bunları inceliyor, kendisini geliştirmeyen yazılımcıların kabahatinden başka birşey değil bu. Yada ısrarla güncel yazılım kullanmayan kullanıcılar suçlu.

Kendi açımdan şunu söylemek isterim, Nisan ayında çıkacak olan sürümde güzel, ancak benim tavsiyem stabil bulduğunuz bir windows 10 kalıbını yükleyin ve ondan mecbur kalmadıkçada kopmayın. 2016 ve sonrasında çıkan sürümleri yükleyin...

• Beğen
suleymanefe6467

suleymanefe6467

Üye
Merhaba
Windows 10 bilgisayarımı kullanırken durduk yere mavi ekran hatası alıyorum. Bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor yazıyor. Bazen 1-2 gün boyunca hiç karşılaşmıyorum bazense günde 5-6 kere karşıma çıkıyor. Ve daha bir ay olmadı format atalı, formattan sonra başladı bunu yapmaya önceden yapmıyordu. Tekrardan temiz bir format atsam düzelir mi? Formattan sonra tekrardan bu hatayı alırsam ne yapmam gerekiyor veya format atmadan nasıl çözebilirim bunu?

Microsoft'un kendi sitesindeki bu mavi ekran yardım yerine girdim ama orada da 3.parti uygulamalardan olabileceğini ve bunları kaldırmayı falan yazıyordu. Ama format atmadan önce kullandığım uygulamaları kullanıyorum ve formattan önceden sıkıntı yoktu. Veya hadi diyelim ki yüklediğim uygulamadan dolayı bu hatayı alıyorum peki hangi uygulama olduğunu nereden anlayacağım?

kardeşim sana şöyle bi video önere bilriim işine yarayabilir

Yönetici tarafından düzenlendi:
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
DAyı bunun bir çok sebebi var. 1.si sürüülerden dolayı 2.donanımsal bişey olabilir. örneğin hdd ram ekran kartı patlamak üzeredir.format atıp tekrar dene büyük ihtimalle yaptıgın birşey sistemi kitliyordur..ilk olarak ısı değerlerini takip etmeni öneririm

• Beğen

Üst Alt