Ders Çalışamama Sorunu Yaşıyorum

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Ders Çalışamama Sorunu Yaşıyorum
YKS'ye gireceğim geçen sene istediğim yeri yakalayamadım bir sene daha kaldım . Bana kalsa geçen sene de girmeyecektim bu sene de girmek istemiyorum ama zoruyla gireceğim mecburen . Zorla kitabın başına geçsem de hakikaten çalıştım diyecek şekilde ders çalışmıyorum . Şöyle söyleyeyim kendimi kurduğumdan mıdır nedir ders denince ve kitabın başına geçince ruhum daralıyor sanki tüm vücudum karıncalanır gibi oluyor , nokta kadar ders çalışma isteği gelmiyor içimden . Hayatın zorluğunu da biliyorum gördüm tattım , tatmaya da devam ediyorum okumadan bir düzen oturtmak da çok çok zor bunu bilmeme rağmen bir türlü şu zıkkım dersi çalışmaya kafamı ikna edemedim . Bir yol gösterin ben de bıktım ailem de bıktı bu işten. Bu sınava istemesem de zorla gireceğim başka çare yok bari bir işe yarasın istiyorum . Verimli bir şekilde ders çalışmaya nasıl alışabilirim ? Şurda Ramazan'ı saymazsak 2 ay kaldı altı üstü . Daha da geç olmadan bu işi halletmek isterim . Şimdiden teşekkürler .

Son düzenleme:

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Rahatlatıcı uygulamalar var kulaklık takıp denemek lazım.

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Rahatlatıcı uygulamalar var kulaklık takıp denemek lazım.
Müzik dinlerken çalışılan dersten birşey anlaşılır mı ki ?
Gerçi dene diyorsun sanki şimdi çok anlıyormuş gibi konuşuyorum ben de :D

PALA.

PALA.

Üye
Okumak herşeyden önce sabır ister, sanıyormusun ki kazandığın zaman iş bitiyor...
Asıl iş üniversteyi kazandıktan sonra, hatta üniversitede bittikten sonra başlar.
Hayat, bir şekilde bir yerlede geçecek ama orda ama burda ama başka yerde.
Yazdıklarından şunu anladım, kendinde olanın da olmayanın farkındasın, lakin herşeyi bir kenara bırakıp, sakin kafayla bir karar vermelisin. Anladım ki çevren kalabalık ama sen bu yolda yalnız gidiyorsun.
Her kafadan bir fikir çıkar, herkes sana bir akıl verir. Senin ihtiyacın olan şey akıl yada fikir değil.
Sana lazım olan şey sabırlı ve kararlı olmaktır. Kendine sakin kafayla makul bir hedef koy ve etkili bir plan yap.
Hayatta hiçbir şey için geç değildir...
Bu yıl sınava giren 2.5 milyon kişinin %10u lisans düzeyinde eğitim alacak puana erişti. O %10 luk dilime girenlerinde büyük çoğunluğu yarın gelecek kaygısı yaşayacak. Tıpkı senin bugün yaşadığın gibi...

Seni hedefinden uzaklaştıran, sabırdan alıkoyan şey kaygıdır...
Kendine bir meslek seç ve o alanda kendini geliştireceğine söz ver. Sabırlı olursan istediğin yere varırsın.
Şunu da bir kenara not et, sınavların üniversiteyle bir alakası kalmadı onlar sadece senin karşına çıkan bir barajdır, engeldir.
Kaygı (anksiyete) özellikle sınav hazırlığı içindeki gençlerin çoğunun başında olan bir durumdur.
Kendini yetersiz görme sakın. Üniversite kazananlarıda kendinden çok zeki sanma öyleleri var ki aklın durur.
Bugün üniversite okuyanların büyük çoğunluğu kendilerine verilen imkanı sabırla değerlendirdikleri için o kurumdalar...
Çok kafaları çalıştığından değil. En azından sana destek verebilecek bir ailen varmış. Sana hedefini koyup sabırla çalışmak kalıyor. Ya ailen okuma karşı çıksaydı ? O zaman ne edecektin ? Şu zaman da herşey para...
Birkaç yılın kaybolması çok da önemli değil, kendini 10 yıl sonra 20 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ona odaklan.
Seni oyalayacak şeylere çok az zaman ayır. Sakin kafayla bir plan yap ve sabahları erken kalkıp planını uygulamaya koyul...

• Beğen
Tepkiler: @Safak
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Müzik dinlerken çalışılan dersten birşey anlaşılır mı ki ?
Gerçi dene diyorsun sanki şimdi çok anlıyormuş gibi konuşuyorum ben de :D
Müzik kelimesini kullanmadım. Rahatlatıcı mesela cama vuran yağmur sesi, nehir sesi vb. şekilde içerisinde içerikler olan uygulamalar mevcut, vücut üzerinde ciddi etkileri var. Mesela editörün seçimi olan bir uygulama:

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Okumak herşeyden önce sabır ister, sanıyormusun ki kazandığın zaman iş bitiyor...
Asıl iş üniversteyi kazandıktan sonra, hatta üniversitede bittikten sonra başlar.
Hayat, bir şekilde bir yerlede geçecek ama orda ama burda ama başka yerde.
Yazdıklarından şunu anladım, kendinde olanın da olmayanın farkındasın, lakin herşeyi bir kenara bırakıp, sakin kafayla bir karar vermelisin. Anladım ki çevren kalabalık ama sen bu yolda yalnız gidiyorsun.
Her kafadan bir fikir çıkar, herkes sana bir akıl verir. Senin ihtiyacın olan şey akıl yada fikir değil.
Sana lazım olan şey sabırlı ve kararlı olmaktır. Kendine sakin kafayla makul bir hedef koy ve etkili bir plan yap.
Hayatta hiçbir şey için geç değildir...
Bu yıl sınava giren 2.5 milyon kişinin %10u lisans düzeyinde eğitim alacak puana erişti. O %10 luk dilime girenlerinde büyük çoğunluğu yarın gelecek kaygısı yaşayacak. Tıpkı senin bugün yaşadığın gibi...

Seni hedefinden uzaklaştıran, sabırdan alıkoyan şey kaygıdır...
Kendine bir meslek seç ve o alanda kendini geliştireceğine söz ver. Sabırlı olursan istediğin yere varırsın.
Şunu da bir kenara not et, sınavların üniversiteyle bir alakası kalmadı onlar sadece senin karşına çıkan bir barajdır, engeldir.
Kaygı (anksiyete) özellikle sınav hazırlığı içindeki gençlerin çoğunun başında olan bir durumdur.
Kendini yetersiz görme sakın. Üniversite kazananlarıda kendinden çok zeki sanma öyleleri var ki aklın durur.
Bugün üniversite okuyanların büyük çoğunluğu kendilerine verilen imkanı sabırla değerlendirdikleri için o kurumdalar...
Çok kafaları çalıştığından değil. En azından sana destek verebilecek bir ailen varmış. Sana hedefini koyup sabırla çalışmak kalıyor. Ya ailen okuma karşı çıksaydı ? O zaman ne edecektin ? Şu zaman da herşey para...
Birkaç yılın kaybolması çok da önemli değil, kendini 10 yıl sonra 20 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ona odaklan.
Seni oyalayacak şeylere çok az zaman ayır. Sakin kafayla bir plan yap ve sabahları erken kalkıp planını uygulamaya koyul...
Müzik kelimesini kullanmadım. Rahatlatıcı mesela cama vuran yağmur sesi, nehir sesi vb. şekilde içerisinde içerikler olan uygulamalar mevcut, vücut üzerinde ciddi etkileri var. Mesela editörün seçimi olan bir uygulama:
Sağolun sorunun ana kaynağı meslek sanırım . Ailem Diş Hekimliği istiyor ben Yazılım Mühendisliği . Bunu kime desem yok iş bulamıyorlar bilmem ne diye söylenip duruyor . Ben anlatıyorum şirket şirket dolaşmayacağım zaten kendim program geliştirmek istiyorum diye ama inandıramıyorum bir türlü . Çevredekiler hep haklı ben yok daha hayatı bilmiyormuşum falan işte . Dediklerinizi deneyeceğim teşekürler tekrardan .

PALA.

PALA.

Üye
Sağolun sorunun ana kaynağı meslek sanırım . Ailem Diş Hekimliği istiyor ben Yazılım Mühendisliği . Bunu kime desem yok iş bulamıyorlar bilmem ne diye söylenip duruyor . Ben anlatıyorum şirket şirket dolaşmayacağım zaten kendim program geliştirmek istiyorum diye ama inandıramıyorum bir türlü . Çevredekiler hep haklı ben yok daha hayatı bilmiyormuşum falan işte . Dediklerinizi deneyeceğim teşekürler tekrardan .
Mühendislik işin apayrı bir boyutu yazılımcı olmak için mühendis olman şart değil, okul okuman bile şart değil ama mühendislik için okuman şart... Bence her iki branşdanda birçok kişiyi ziyaret et konuş böyle böyle de durumunu anlat yani araştır derim, mühendis olmadığı haldede çok iyi kod vb. çalışma yapanlar vardır. Yada tıb alanında meslek sahibi olduktan sonrada kendini geliştirebilirsin. Bu arada adminin bahsettiği rahatlatıcı doğal sesleride dene iyi gelir...

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Mühendislik işin apayrı bir boyutu yazılımcı olmak için mühendis olman şart değil, okul okuman bile şart değil ama mühendislik için okuman şart... Bence her iki branşdanda birçok kişiyi ziyaret et konuş böyle böyle de durumunu anlat yani araştır derim, mühendis olmadığı haldede çok iyi kod vb. çalışma yapanlar vardır. Yada tıb alanında meslek sahibi olduktan sonrada kendini geliştirebilirsin. Bu arada adminin bahsettiği rahatlatıcı doğal sesleride dene iyi gelir...
Abi yazılımın evden de yapılabileceğini söyledim ben zaten de aile herşeyi etkiliyor işte :) Her tarafta diploma lazım şimdi diplomasız iş bulamazsın diyorlar .Ben evden iş yapabileceğime ikna edemedim . Bilgisayara karşı aşırı derecede ilgim var bu ilgi gençliğin genelinin içinde bulunduğu sabahlara kadar oyun oynama durumu değil ; halihazırda tasarımını bitirmek üzere olduğum bir android oyun da var daha önce de 2 farklı yazılım diliyle alakalı dersler okudum , kendi çapımda ufak başlangıç programları yazmayı denedim . Gel gör ki bir türlü bu işe ailem ikna olmuyor :) Öğretmenin birisi çıkıp yazılım mühendisinin yaptığı işi internet kafede oynayan çocuk da yapar demiş.İnternet kafeden Aselsan'a , Adli Bilişim'e , yazılım şirketlerine giden bir örnek var mı? Bilip bilmeden herkes boş boş konuşup milletin aklını karıştırıyorlar . Ben ne desem de boş sanırım :) Bu rahatlatıcı uygulamaları denemek şart oldu ...

PALA.

PALA.

Üye
@tuna200 demek istediğim mühendislik okumak dışarıdan görüldüğü gibi değil, yani beklediğin gibi olmayabilir.
Bu yüzden her iki meslek grubundan 5-10 kişi ile yüz yüze görüş derim, buna göre hedef belirlemeni tavsiye ederim...
Ailem Diş Hekimliği istiyor ben Yazılım Mühendisliği
Her kafadan bir ses çıkar, bu 2 meslek grubundan 5-10 kişi ile görüş mevzuyu onlara anlat ve böyle değerlendir...

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2526643

Üst Alt