Haber 5G ilk kullanılacak ülkeler arasında Türkiye

Sponsorlu Bağlantılar

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Erdoğan direk 5G yi getirelim demiş, fakat herkeste 4G li tel olduğu için 4G devam edildi..

Nasreddin hoca fıkrası gibi olmuş yine.

''Biraz daha bekleyelim, doğrudan demir çağına geçeriz.Bronzla falan hiç uğraşmayalım.''

Not: cumhurbaşkanı bunu söyleyeli iki yılı geçmiş bu arada.

• Beğen
Tepkiler: Da®kness ve PALA.

fatihmenteş

fatihmenteş

Üye
Hayırlısı be gülüm

• Beğen
Tepkiler: PALA.
franklinda

franklinda

Üye
Bizim yurt dışındaki tanıdıkların vakti zamanında 3g ile gördüğü hızlara bile daha yeni erisiliyor çoğu yerde yarısı ancak var alt yapı yok nerdeyse 5g mi yok daha neler sükut hayal ancak :)

Önce kotalar ve limitli paketler kalksın altyapı değişsin rahata erelim sonra atıp tutsunlar :)

• Beğen
Tepkiler: rainman3545, PALA., DeV/AsA ve 1 kişi daha
R.BEDRAN

R.BEDRAN

Üye
yaklaşık 1-2 sene sonra 5g gelecekmiş,bizdeki teller ne olacak,benim s7 edge 5g olmayacak mı ?
Not : 5g için değişim yapacak değilim tabi

• Beğen
Tepkiler: ___kaptan___
bilisimler

bilisimler

Üye
Benim internetten hızlıymış buda benım ev internet hızı

Sony Xperia XZ Premium cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Evdeki internetin tadı yok biliyorsun belirli kotadan sonra hız düşüyor çok sinir bozucu ama cepte daha iyi hem taşınabilir istediğim yerde seyahatlerde çok işimi görüyor. Benim için hız önemli

• Beğen
Tepkiler: ___kaptan___
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
5G bugün geldiği zaman direk geçilecek diye bir dayatma asla olamaz.
Mesela bir örnek vereyim dış ülkelerde yavaş yavaş 2G şebekeyi kapatıyorlar hatta birçoğu kapatmış kalan ülkelerin birinde Vodafone hala bu şebekeyi kullanan kişiler ile birebir görüşüyorlarmış ve tabi bu görüşme sırasında da cihaz kampanyası yaparak işlem yapıyor.
Bu örnekte olduğu gibi kaç seneler sonra gerek duyulmayan bir şebeke kapatılıyor, elimizdeki/elinizdeki 4G uyumlu cihazlar sizleri daha çok seneler idare edecektir. Zaten çoğunluk adına düşüncem en aşağı 3-4 sene kullanılıp değiştiren bir hale geldik o yüzden endişelenmeye ne olacak acaba gibi düşüncelerden çok altyapı sorunlarını daha çok ısrar ve bildirme ile çözmek gereklidir.

• Beğen
Tepkiler: Zerkalov89
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
  • Beğen
Tepkiler: Zerkalov89 ve bilisimler
phasan

phasan

Üye
Bizim yurt dışındaki tanıdıkların vakti zamanında 3g ile gördüğü hızlara bile daha yeni erisiliyor çoğu yerde yarısı ancak var alt yapı yok nerdeyse 5g mi yok daha neler sükut hayal ancak :)

Önce kotalar ve limitli paketler kalksın altyapı değişsin rahata erelim sonra atıp tutsunlar :)
Bana 3g hızı versinler kıtalar olmadın oda bana yeter fazla hızı türkiyenin alt yapısı kaldırmaz

phasan

phasan

Üye
Evdeki internetin tadı yok biliyorsun belirli kotadan sonra hız düşüyor çok sinir bozucu ama cepte daha iyi hem taşınabilir istediğim yerde seyahatlerde çok işimi görüyor. Benim için hız önemli
Benim evde akk sonrası cok fark olmuyor yavaşlama da bende genelde evde internet kullanıyorum malum paketler kotalı olunca cepte hızlı olsa ne işimize yararki 3 gb internet bir ay dayanamazsken isterse 10 g olsun ne işimize yarar

• Beğen
Tepkiler: Zerkalov89
phasan

phasan

Üye
Mesela bir örnek vereyim dış ülkelerde yavaş yavaş 2G şebekeyi kapatıyorlar hatta birçoğu kapatmış kalan ülkelerin birinde Vodafone hala bu şebekeyi kullanan kişiler ile birebir görüşüyorlarmış ve tabi bu görüşme sırasında da cihaz kampanyası yaparak işlem yapıyor.
Bu örnekte olduğu gibi kaç seneler sonra gerek duyulmayan bir şebeke kapatılıyor, elimizdeki/elinizdeki 4G uyumlu cihazlar sizleri daha çok seneler idare edecektir. Zaten çoğunluk adına düşüncem en aşağı 3-4 sene kullanılıp değiştiren bir hale geldik o yüzden endişelenmeye ne olacak acaba gibi düşüncelerden çok altyapı sorunlarını daha çok ısrar ve bildirme ile çözmek gereklidir.
5g hız olmayacaksa ve 4.5g den farklı olmayacaksa yeni telefon almaya gerek yok sadece gereksiz bir harcama olur benim telefon 1000 Mbps hız destekliyor soz de ama ben 50 gorsek her yerde onada şükretcem

phasan

phasan

Üye
Türkiyede bana gore 2g 10 yıl kaldıramazsın neden dersen bazı yerlerde sadece 2g çekiyor ben bunu şahit oldum 3g ve 4.5g direkleri olmayan cok yer varken 2g iptal etmek cok erken

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Borunun içinden geçen suyun miktarı artmadıktan sonra, çapını arttırmanın pek faydası olmayacaktır...
Türkiyede bana gore 2g 10 yıl kaldıramazsın neden dersen bazı yerlerde sadece 2g çekiyor ben bunu şahit oldum
Bundan ziyade milyonlarca eski tip telefon kullanıcısı abone var bunlar 2g standartı kapatılırsa ne yapacaklar.
Alt yapıda eski teknolojiyi destekleyen bir yapı olması gereklidir...

• Beğen
Tepkiler: Da®kness, DeV/AsA ve phasan
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Türkiyede bana gore 2g 10 yıl kaldıramazsın neden dersen bazı yerlerde sadece 2g çekiyor ben bunu şahit oldum 3g ve 4.5g direkleri olmayan cok yer varken 2g iptal etmek cok erken

İptal edilsin yada edilecek dememiştim. İptal etmeyi Türkiye deki hiçbir operatör yapamaz müşteri kaybetmeyi göze alamazlar. Örmek olarak verdiğim olay yukarda alıntı yaptığım "4G li telefonlarımız ne olacak" gibi yoruma istinaden. Bende sürekli hız görmüyorum işim olduğu zaman hız almak için LTE geçiyorum diğer zamanlar hep EDGE hızında kalır.

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare.
bilisimler

bilisimler

Üye
Benim evde akk sonrası cok fark olmuyor yavaşlama da bende genelde evde internet kullanıyorum malum paketler kotalı olunca cepte hızlı olsa ne işimize yararki 3 gb internet bir ay dayanamazsken isterse 10 g olsun ne işimize yarar

Bana aylık maximum 20 gb yetiyor ve cep de yeterli tabi bu kişiden kişiye değişir

phasan

phasan

Üye
Bana aylık maximum 20 gb yetiyor ve cep de yeterli tabi bu kişiden kişiye değişir
Banada yeterli olurda malum fiyatlar uygun olmuyor ben ankarada oturuyorum doldu düzgün 3gsm kirketının de 4.5g si yok en fazla alışveriş merkezinde var oda zaten yavaş

Symbianist

Symbianist

Üye
4G dediler. Speed test yaptık 3 hatta da ortalama 20-30 mbps çıktı. 5G de 50 mbps olsun. Sonra youtube girince otomatik ayarlamış olanlar 3 gunde eritir kotayı o olur. Dediğiniz gibi bana 20 mbps sınırsız ver. Hıza gerek yok.

Sabit internette de AKN kalktı dediler. Her seyde bir üçkağıtçılık var. 24 mbps var bende AKN dolunca 8 mbpsye düşüyor. Hani nerde kalktı.

Bu ülkede upload da ayrı bir rezalet. 3 mbps nedir arkadaş. Bugün 20 dk lik bir video çeksen full hd. 2-3 gb oluyor. Sonra bekle ki saatlerce yüklensin.

Bizde internet için hat mesaj konusma vs satılıyor. Artık asıl internet lazım. Baska ülkelerde internetin hediye olarak verdiğini falan duymuştum.

Çağa ayak uyduramıyorlar. Herkeste akıllı telefonlar var. Herkesin de interneti var. Biz bunlara iyi geçiririz zihniyeti yerine buna ihtiyaç olarak bakmaları gerek.

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA ve PALA.
franklinda

franklinda

Üye
Bizdeki ana sorun ülkeye giren netin veri aglarindan tekelci anlayışla tek kurum tarafından getiriliyor olması ve yetersizliği şimdi birde üstüne kurumun batmış olması eklendi şu sıralar arap hükümeti icra yolu ile varlık satışı derdinde bizimkiler sözde kurtaracak da para bulursa ki oda hayal ve 4g 5g ağlarına daha hızlı net vermek mi onunda en sonunda dayandığı yer aynı batmış kurum :O

Devletten para koparırım diye susan bankalar bakalım kaç ay daha susacak susturulabilecek :O

Özel şirketlere kendi veri bağlantılarını yapabilme ve tam bağımsız hat yapılanması izni verilmeli 'biri' internet için bunu vaadettiler kuruldu yan cizdiler satıldı durum bu :O

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Bu ülkede upload da ayrı bir rezalet. 3 mbps nedir arkadaş. Bugün 20 dk lik bir video çeksen fu ll hd. 2-3 gb oluyor. Sonra bekle ki saatlerce yüklensin.
Laptopa AC standardı wifi kartı almayı düşünüyordum ama vaz geçtim bizde bu hız varken gereksiz :hmmm

• Beğen
Tepkiler: Da®kness ve Symbianist
franklinda

franklinda

Üye
AC destekli usb wifi var aliexpresste de 4g mobil veriyide destekleyen ürün bakiniyorum ışık kesilirse diye birde mobil halde kolaylık yalnız baktığım ürün usb ama doğrudan telefonun cat6 kablo bağlanıyor arada modem olmuyor yada wifi ile modem de bağlanıyor diyor kullananlar ondan olacak 4g bulunacak Şavşat ta en fazla 5/10 mb görürüz :)

Üst Alt