Harici Harddisk Tavsiyesi (Uzun Yıllar Kullanan Arkadaşlar)

Sponsorlu Bağlantılar

Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Harici Harddisk Tavsiyesi (Uzun Yıllar Kullanan Arkadaşlar)
Merhaba arkadaşlar.
Bozulan 3. harici harddisk oldu. İlk ikisi Verbatim markaydı. Birkaç yıl önce HDD'ler çok yaygın değilken adaptörlü 3.5 inç olan büyüklerdendi. 2 kere bozuldu. Artık ondan umudu kesip attım.

Sonra 2.5 inç usb 3.0 WD aldım. Geçenlerde o da bozuldu 500 gb veri gitti. Artık Bıktırdı bu hdd işi. bunların sağlam dayanıklı olanı yok galiba.

Acaba normal kaliteli pc HDD'si alsam 3.5 inçlerden ve aparat ile usbden kullansam daha uzun ömürlü olur mu? Büyük olsun önemli değil . Dayanıklı olsun bana önemli olan o.

Bir de 2 yıldan fazla dayananı yok mu bu meretin? Laptopta 250 gb ssd var sadece yetmiyor. Googledrive'a, mega'ya upload yapmaktan gına geldi artık.Anlarım bu işlerden ama tecrübeli, uzun yıllardır kullanan arkadaşlar varsa özellikle onların ne marka kullandıklarını merak ediyorum.

Fiyatı uygun olsa alırım SSD ama çok pahalı.

İlginize teşekkür ederim.

PALA.

PALA.

Üye
Merhaba,
Öncelikle belirtmem gerekir ki, normal sabit diskler ile taşınabilir disklerin yapıları biraz farklıdır.
Normal sabit diskler kutu içine koyup taşımak için üretilmiyor, darbeye daha çok müsaittir ve performansı yüksekdir.
Taşınabilir diskler ise performans olarak daha düşüktür sürekli çalışamaz ve yüksek hızlara çıkamazlar, taşımada güvenlidir.

Burada fazla seçenek kalmıyor malesef bende laptoptan çıkma hdd var ve kutu içinde. Ben bunu kullanırken bilgisayar kapalı iken usb üzerinden bağlıyorum. İşim bitince bilgisayarı kapatıp öyle kesiyorum usb bağlantısını en güvenli bağlantı budur.
Çünkü normal sabit diskler elektirik kesintisinde veri kaybetmeye mahkumdur, uyku modunda bekler sadece...

Caddy ile dvd bölmesine 1 tb hdd taktım kullanıyorum en makulü bu. Taşınabilir olanı da ara sıra kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Symbianist
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Merhaba,
Öncelikle belirtmem gerekir ki, normal sabit diskler ile taşınabilir disklerin yapıları biraz farklıdır.
Normal sabit diskler kutu içine koyup taşımak için üretilmiyor, darbeye daha çok müsaittir ve performansı yüksekdir.
Taşınabilir diskler ise performans olarak daha düşüktür sürekli çalışamaz ve yüksek hızlara çıkamazlar, taşımada güvenlidir.

Burada fazla seçenek kalmıyor malesef bende laptoptan çıkma hdd var ve kutu içinde. Ben bunu kullanırken bilgisayar kapalı iken usb üzerinden bağlıyorum. İşim bitince bilgisayarı kapatıp öyle kesiyorum usb bağlantısını en güvenli bağlantı budur.
Çünkü normal sabit diskler elektirik kesintisinde veri kaybetmeye mahkumdur, uyku modunda bekler sadece...

Caddy ile dvd bölmesine 1 tb hdd taktım kullanıyorum en makulü bu. Taşınabilir olanı da ara sıra kullanıyorum.

Haklısınız. PC kasası bir yolculuktan sonra HDD'yi bozmuştu da işte benimki de bir umut. En iyisi bir hdd alıp DVD bölmesinden kullanmak galiba dediğiniz gibi.

PALA.

PALA.

Üye
Haklısınız. PC kasası bir yolculuktan sonra HDD'yi bozmuştu da işte benimki de bir umut. En iyisi bir hdd alıp DVD bölmesinden kullanmak galiba dediğiniz gibi.
Darbeden bozulduysa kurtarmak zor ancak elektirik kesintisinden RAW olmuşsa biçimlendirilip kullanılabiliyor bazen.
Laptop için en ideali ssd+hdd dir ancak nadiren donanımsal problem olabiliyor caddyden veya pc kaynaklı.
Benim bu konuda önerim sessiz bir hdd tercih etmeniz inanın eskiden normal gelen hdd gürültüsü ssd ye geçtikten sonra rahatsız edici olabiliyor. Tavsiyem WD olabilir yanında ücretsiz acronis true image yazılımına sahip oluyorsunuz...

• Beğen
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Darbeden bozulduysa kurtarmak zor ancak elektirik kesintisinden RAW olmuşsa biçimlendirilip kullanılabiliyor bazen.
Laptop için en ideali ssd+hdd dir ancak nadiren donanımsal problem olabiliyor caddyden veya pc kaynaklı.
Benim bu konuda önerim sessiz bir hdd tercih etmeniz inanın eskiden normal gelen hdd gürültüsü ssd ye geçtikten sonra rahatsız edici olabiliyor. Tavsiyem WD olabilir yanında ücretsiz acronis true image yazılımına sahip oluyorsunuz...

Teşekkurler bakayim ben bir caddy yapayım olmazsa.

theogus45

Üye
Samsung 65o GB almıştım yaklaşık 10 sene önce hala kullanıyorum

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Güç aparatlı SeaGate var 512 GB yaklaşık 10 senedir ve yine SeaGate 2 TB var yaklaşık 5 senedir de kullanıyoruz nerdeyse her zaman takılı durmaktadır. Siz bilinen en iyilerinden almamışsınız ondan çarçabuk bozulmuş.

Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Güç aparatlı SeaGate var 512 GB yaklaşık 10 senedir ve yine SeaGate 2 TB var yaklaşık 5 senedir de kullanıyoruz nerdeyse her zaman takılı durmaktadır. Siz bilinen en iyilerinden almamışsınız ondan çarçabuk bozulmuş.
Verbatim için öyle denilebilir ama WD en iyilerden seçildi. Hatta araştırması var. Bendeki de wd idi ama bozuldu.

Hitachi ve Wd nin bozulma oranının baya az olduğu söyleniyor.

Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi

theogus45

Üye
Aslında çoğu firma için samsung üretiyor. Samsung sabit disklerin kaliteli olduğunu duymuştum.
10 yıla yakın az değil yani ben çok mnunum

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Verbatim için öyle denilebilir ama WD en iyilerden seçildi. Hatta araştırması var. Bendeki de wd idi ama bozuldu.

Hitachi ve Wd nin bozulma oranının baya az olduğu söyleniyor.

SeaGate alırkende bilgisayarcı bundan değil de WD alın demişti bende ısrar ettim SeaGate alın diye ve doğru bir çözüm olmuş, kendi çevremde ve birçok WD kullanan insanlardan duymuştum çok çabuk bozulduğunu. Araştırmaların belki bir nebze faydalı olabilir ama kullanıp deneyim paylaşmanın daha doğru olacağı kanısındayım.

PALA.

PALA.

Üye
Sadece marka adı vermek bence pek doğru değil...
Şöyle düşünelim performans mı önemli ? Yoksa uzun ömürlü olmas mı önemli ?
2.5 inç diskler için söylüyorum WD blue seri 5400 rpm olduğundan ömür, ısınma, ses, enerji tüketimi yönünden bakıldığında WD black serisinden daha öndedir. WD Black serisi ise 7200 olduğundan yaklaşık % 25 daha hızlıdır.
Şunu söylesem yanlış olmaz blue serisi black serisinden belki 2 kat daha uzun ömürlü. Buna istisnalarıda eklemek lazım.

Samsung veya seagate barracuda gibi farklı serileri var. Ben sırf laptop için akustik gürültüsü oranını ve ömrünü araştırdım ama 4 yıl önce idi. Elbette WD de ses yapıyor ama diğerlerinden biraz az... Disk önemli bir konu çok fazla seçenek var.
Aynı markanın serileri arasında bile fark var ki markalar arasında nasıl olmasın... Hitachide genel olarak iyidir.

waterback

waterback

Üye

bunu almak istiyorum önerir misiniz

PALA.

PALA.

Üye

bunu almak istiyorum önerir misiniz
Ne için kullanacağınıza bağlı fit usb ler genelde teyp gibi cihazların üzerine takıp sürekli kullanmak için tercih ediliyor.
Okuma hızları iyi sayılabilir ama yazma hızları biraz düşük olur. Siz hangi amaçla kullanacağınıza bağlı...

64gb kapasiteli olanın performansı oldukça iyi muhtemelen 128 gb daha da iyidir ama hız konusunda diğer modellere bakın.

Son düzenleme:

Üst Alt