İndeks [Çözüm] Windows Bilgisayardan Nasıl Malware Temizlenir?

Sponsorlu Bağlantılar

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
    Konu Sahibi
[Çözüm] Windows Bilgisayardan Nasıl Malware Temizlenir?
Malware bir bilgisayara bulaşabilecek en sinir bozucu zararlı yazılımlardan biridir. Her ne kadar ransomware kadar masraflı olmasa da, malware etkisi altında olan sistemler üretkenlik için bir kabus gibidir. Eğer sisteminiz birden tuhaf davranmaya başladıysa siz de malware derdinden şikayetçi olabilirsiniz.

Sisteminizde hali hazırda çalışan bir anti-virüs varsa bile zararlı yazılımlar siz farkında olmadan sisteminize sızmış olabilir. Bu yazımızda sisteminizi malware ve benzeri zararlı yazılımlardan nasıl temizleyebileceğinizi gösteriyorum.

1. Sisteminizi güvenli moda alın

Herhangi bir işleme başlamadan önce sisteminizin internet ile olan bağlantısını kesmenizi öneririz. Bu sayede malware ve benzeri zararlı yazılımların daha fazla yayılmasını veya kişisel dosyalarınıza sızmasını önleyebiliriz.

Hazır olduğunuzda sisteminizi güvenli modda yeniden başlatın. Bu mod içinde sadece sistem için elzem programlar çalışacağından, otomatik olarak başlatılan zararlı yazılımları engelleyebiliriz. Bu sayede zararlı yazılımları daha kolay kaldırabiliriz.

Windows 7 ve 8’de güvenli moda girmek daha kolayken, Microsoft Windows 10’da bu işlemi biraz daha karmaşıklaştırdı. Bu yüzden aşağıdaki rehbere göz atarak Windows 10’da güvenli moda nasıl girebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Windows 10 - [Haber] Windows 10 Güvenli Modda Nasıl Başlatılır?

2. Geçici dosyaları silin
Güvenli moda girdikten sonra hemen bir virüs taraması yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bunun öncesinde sisteminizde gereksiz yer kaplayan dosyalardan kurtulmanızı öneririz. Sistemde yer alan dosya sayısını azaltmak hem tarama sürecini hızlandıracak, hem de diskinizde yer açacaktır.
Windows 10’un dahili disk temizleme aracını çalıştırmak için Başlat arama ekranına disk temizlemeyazmanız yeterli. İlgili uygulamayı başlattıktan sonra temizlik yapacağınız diski seçin ve gerisini disk temizleme aracına bırakın. Eğer temizlik esnasında geçici Windows kurulum dosyalarından da kurtulmak istiyorsanız Sistem dosyalarını temizle butonuna tıklayarak seçenekleri çoğaltabilirsiniz.

3. Malware tarama programlarını indirin
Gereksiz dosyalardan kurtulduğumuza göre artık malware avına çıkabiliriz. Hali hazırda sisteminizde bir anti-virüs programı varsa, malware taramasını alternatif bir anti-malware programı ile yapmak isteyebilirsiniz. Zira sahip olduğunuz anti-virüs programı malware tespiti konusunda yetersiz kalmış olabilir.

Eğer sisteminize malware bulaştığını düşünüyorsanız, geleneksel anti-virüs programları yerine malware tespiti için özel hazırlanmış anti-malware programlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu alanda popüler olan , , ve programları işinizi görecektir.

4. Malware taraması yapın
Biz bu yazımızda örnek olarak Malwarebytes Anti-Malware programını kullanacağız. Ancak aynı işlem için alternatif programları kullanabilirsiniz. Programı indirip kurduktan sonra en etkili sonuçları elde etmek için bilgisayarınızın internet bağlantısını kesmenizi öneriyoruz.

Programı çalıştırdıktan sonra karşınıza çıkacak olan penceredeki Scan seçeneğine tıklayın. Program size ne tür bir tarama yapılacağını soracaktır. Başlangıç için önerilen Threat Scan seçeneğine tıklayın ve sistem taramasını başlatın.

Eğer tarama başladıktan kısa bir süre sonra program otomatik olarak kapanıyorsa sisteminize anti-virüs ve anti-malware programları engelleyen bir rootkit bulaşmış olabilir. Rootkitleri kaldırmak için çeşitli yöntemler mevcut olsa da, böyle bir durumda Windows’u yeniden yüklemek sorununuzu çok daha hızlı bir şekilde çözecektir.

Eğer sisteminizde rootkit yoksa tarama normal bir şekilde devam edecektir.

Tarama tamamlandıktan sonra program size tespit edilen tehditlerin listesini sunacaktır. Tek tuşla tespit edilen tüm zararlı yazılımları sisteminizden kaldırabilirsiniz.

Temizleme işleminden sonra sisteminizde hala malware kaldığını düşünüyorsanız, tarama işlemini Custom Scan seçeneği ile gerçekleştirebilir veya birden fazla anti-malware programını birlikte kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: PALA. ve MaxipmaN

MaxipmaN

Üye
xp nin baş belası idi :D

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare. ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Eğer istenmeyen yazılım taramayı durduracak güçte ise avastın açılış taraması özelliğini çok etkili windowsu açmadan virüsleri temizliyor...
Diğer bir alternatifte dr.web cure ücretsiz çok başarılı bir yazılım...

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare. ve MaxipmaN

MaxipmaN

Üye
Eğer istenmeyen yazılım taramayı durduracak güçte ise avastın açılış taraması özelliğini çok etkili windowsu açmadan virüsleri temizliyor...
Diğer bir alternatifte dr.web cure ücretsiz çok başarılı bir yazılım...
avastı geçen sene sildim çok yavaşlattı pc yi 1 senelik kullanımdan sonra, bir kaç ay önce eseti silip pro falan kurayım dedim tam kalkmadı, avast denedim pc pentium 4 e döndü. daha da kurmam :aman2:

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve TheNightMare.
PALA.

PALA.

Üye
avastı geçen sene sildim çok yavaşlattı pc yi 1 senelik kullanımdan sonra, bir kaç ay önce eseti silip pro falan kurayım dedim tam kalkmadı, avast denedim pc pentium 4 e döndü. daha da kurmam :aman2:
:) Bu olabiliyor, çoğu kullanıcıdan duydum.
Avastı ancak güvenli modda kaldırabilirsiniz...
Avast dünyanın en hafif ve etkili antivirüsü olduğunu idda ediyor. Bende uzun yıllardır avast kullanırım, gerçekten doğru...
Sistem kaynaklarını az kullanıyor ve etkli bir koruması var.
Açıkcası ilk yüklendiğinde ciddi bir kasma yapar, bir süre sonra düzeliyor, sadece önem arzeden sistem dosyalarını ve yeni dosyaları tarıyor...
Açılış taraması dediğim de bilgisayar açılırkenki rootkit taraması değil, tarama seçeneklerinden açılış taramasını seçtiğinizde sistem kapalı iken boot edip detaylı şekilde tarıyor...
Tercih meselesi tabiki isteyen istediğini kullanır-kullanmaz...
Diğerlerinide denedim hiçbir antivirüs dört dörtlük değil :) iş kullanıcıda bitiyor, her siteye girer, her bulduğunu yüklersen aradığın belayı da bulursun :)

• Beğen
Tepkiler: MaxipmaN

MaxipmaN

Üye
:) Bu olabiliyor, çoğu kullanıcıdan duydum.
Avastı ancak güvenli modda kaldırabilirsiniz...
Avast dünyanın en hafif ve etkili antivirüsü olduğunu idda ediyor. Bende uzun yıllardır avast kullanırım, gerçekten doğru...
Sistem kaynaklarını az kullanıyor ve etkli bir koruması var.
Açıkcası ilk yüklendiğinde ciddi bir kasma yapar, bir süre sonra düzeliyor, sadece önem arzeden sistem dosyalarını ve yeni dosyaları tarıyor...
Açılış taraması dediğim de bilgisayar açılırkenki rootkit taraması değil, tarama seçeneklerinden açılış taramasını seçtiğinizde sistem kapalı iken boot edip detaylı şekilde tarıyor...
Tercih meselesi tabiki isteyen istediğini kullanır-kullanmaz...
Diğerlerinide denedim hiçbir antivirüs dört dörtlük değil :) iş kullanıcıda bitiyor, her siteye girer, her bulduğunu yüklersen aradığın belayı da bulursun :)
bir hafta falan yüklü kaldı en son ölüydü pc düzelmedi yani ben de uçurdum. kalkmayan esetti. :evet:

PALA.

PALA.

Üye
bir hafta falan yüklü kaldı en son ölüydü pc düzelmedi yani ben de uçurdum. kalkmayan esetti. :evet:
Zaten kaliteli antivirüsü kaldırmak zor olur, ancak güvenli modda kaldırılır veya devredışı bırakılır...
Bunu program üreticileri bilinçli olarak yapıyorlarki güçlü virüsler, antivirüsü durdurup sisteme girmesin diye...
Avastı düşünenler varsa kurulum esnasında, özel kurulumu seçsinler sadece dosya kalkanı, web kalkanı, posta kalkanını yüklesinler. Bunun dışında kalanlar gereksiz..

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare.

MaxipmaN

Üye
Zaten kaliteli antivirüsü kaldırmak zor olur, ancak güvenli modda kaldırılır veya devredışı bırakılır...
Bunu program üreticileri bilinçli olarak yapıyorlarki güçlü virüsler, antivirüsü durdurup sisteme girmesin diye...
Avastı düşünenler varsa kurulum esnasında, özel kurulumu seçsinler sadece dosya kalkanı, web kalkanı, posta kalkanını yüklesinler. Bunun dışında kalanlar gereksiz..
bence pc ye iyice yerleşip hayatına virüs olarak devam etmek istemiştir nod 32 :thumbup:

PALA.

PALA.

Üye
bence pc ye iyice yerleşip hayatına virüs olarak devam etmek istemiştir nod 32 :thumbup:
Kış geliyor kalacak yer lazımdır belki :)
Kasmasın, gözünü arkada bırakmasın, sessizce uslu uslu görevini yapsın yeter :)

Üst Alt