Yardım 16 gb RAM neden 12 gözüküyor?

Sponsorlu Bağlantılar

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
16 gb RAM neden 12 gözüküyor?
Arkadaşımın laptop unda bir sorun var beyler ve aklıma tecrübeleriyle yardımcı olabilecek kişiler olabileceğinden burası geldi. Şimdi 8+8 iki slotta 16 gb ram var fakat özelliklere bakınca 12 olarak gözüküyor. Ama şunu da söyleyeyim ayrılmış kısım bu 16 üzerinden değil 12 üzerinden alınıyor. Nedeni ve çözümü nedir arkadaşlar acaba?

Bilişim Profesörü

Bilişim Profesörü

Üye
Ekran kartı paylaşımlı mı :hmmm

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
Hayır iki ekran kartı var zaten laptopta. Biri intel diğeri GForce 650 m

hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Degerli insan brüt ve net olarak ayrı gösterir. Yani mesela 1 gb ram cepte kutuda 1 yazar ama sistemde 980 mb der yada pc de 500gb 480 gb der .
Yani satıcı ile sistem hesabı ayni olmaz matematikte 1 mb düz degildir kusurattir .

• Beğen
Tepkiler: @@DiAbLo@@
@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
Kardeşim şimdi sorun öyle bişey değil çok kontrol ettim işin içinde acayip şeyler var. Bios tan bakınca da direk 12 gözüküyor cpuz den bakınca da. Birkaç amerikan sitesinde voltaj düşüklüğünün sebep olabileceği yazıyordu fakat aklıma takılan ram eğer voltaj düşüklüğüne uğramışsa neden yanmamış ya da diğer parçalar zarar görmemiş. Gerçekten hayatımda ilk defa karşılaştığım bi olay

• Beğen
Tepkiler: hasan3472ty
hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Evet bence haklısın bu rami somuren birsey var format attin mi peki

@@DiAbLo@@

@@DiAbLo@@

Üye
    Konu Sahibi
İşletim sisteminden kaynaklı olabilir diye xp, vista ve win7 denedim yine en son 8.1 yükledim. Ram i sömüren bi program vs yok çünkü cpuz de 12 olarak gözüküyor:bilmm

hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Evde biri sana team ile baglansin iyi olur bende net yok