Akıllı telefonların geleceği Phonebloks

Sponsorlu Bağlantılar

Kefelon

Üye
    Konu Sahibi
Akıllı telefonların geleceği Phonebloks
Bugün internette dolaşırken bu projeye rastladım (projenin ismi phonebloks) fikir gerçekten çok güzel. Yükseltilebilir akıllı telefon çok iyi olur. Örneğin işlemciyi beğenmediniz yerine daha güçlü bir işlemciyi alıp rahatça takabiliceksiniz, yada fotoğrafçısınız daha güçlü bi'kamera takabilceksiniz, yüksek çözünürlüklü ekranları mı seviyorsunuz yada mevut ekranınız kırıldı diyelim hemen yenisini takabileceksiniz fikir gerçekten çok güzel gerçekleşirse bir devrim niteliğinde olur diyebiliriz...

Projenin İnternet Sitesi;

Buyrun İzleyelim;

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Biraz daha araştırma yaptıktan sonra Sony ninde buna benzer bi'çalışması olduğunu gördüm(http://www.maxicep.com/portal/sony-...-donanim-yukseltmelerine-de-izin-veriyor.html) yakın zamanda bu konseptler hayatımıza gircek ancak ne kadar yakın düşünmemiz gereken o :)

Son düzenleme:

Pikkaccu

Pikkaccu

Üye
Firmalar buna izin vermez bence böyle olursa kimse yeni telefon almaz, zor bence gerçekleşmesi.

Pikkaccu

Pikkaccu

Üye
Bana hala uzak geliyor :(

yunus486

yunus486

Üye
Bu firmaların zararına olur ben 1000 tl lik cihaza 2000 tl lik bir cihazin işlemcisini taksam kim alur amiral gemileri

Kefelon

Üye
    Konu Sahibi
Şuan bilgisayarlardada aynı sistem var sayılır ve bütün firmalar gayet iyi kazanıyor. Mesela şuan samsung bilgisayar aldın diyelim 3000 tl lik bilgisayarlarda bulunan i7 işlemciyi takmaman için seni tutan bişey yok aynı sistem olcak ilk alışta tabiki pahalı olur her parça ayrı olunca toplam fiyatta yüksek olur.

Samet.25

guzel olur ama firmalari zarara ugratir bi kere telefon al sonra islemciyi yukselt

yunus486

yunus486

Üye
Şuan bilgisayarlardada aynı sistem var sayılır ve bütün firmalar gayet iyi kazanıyor. Mesela şuan samsung bilgisayar aldın diyelim 3000 tl lik bilgisayarlarda bulunan i7 işlemciyi takmaman için seni tutan bişey yok aynı sistem olcak ilk alışta tabiki pahalı olur her parça ayrı olunca toplam fiyatta yüksek olur.

Hangi firma iyi kazanıyor sadece bu ürünleri üreten firmalar kazanıyor sony dell hp vb.nin bundan kazancı olmuyor eğer mobilde bu olursa herkes böyke yapar ve samsung sony lg vb. zararı olur

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Bunlar tabi ki zamanla olacak şeyler ama işletim sistemini seçemedikten sonra donanımı da seçemeyiz. Mevcut duruma göre de en az 10 yıl daha işletim sistemi serbestisi geleceğini zannetmiyorum.

yunus486

yunus486

Üye
Ve bunu apple yapmıyacağına göre o yüzden android cihazlarında donanım kadar optimizasyonda önemli olduğu için bu çok zor bir ihtimal

Kefelon

Üye
    Konu Sahibi
Durumu soyle ozetliyim bu firmnain aklinda olan su galiba oncelikle bi kac firmayla anlaşmayı deniycek kamera işlemci ve benzeri için (qualcomm vb.) işletim sistemi zaten kendine ait olacakmış bu durum biraz kötü ama satışları patlıycağından uygulama sıkıntısının kısa sürede gideriliceğini düşünüyorum. Bi'anda bir çok işe girmek zorunda kalcaklar telefonu yapmak ayrı dert birde işletim sisteminide kendileri yapmak zorunda (tabi androide donanım değiştirebilme eklenmezse) bu da süreci çok uzatıyor. Proje tamamiyle tüketici leyhine böyle bir ürünü firmalar desteklemiycektir tabiki...

yunus486

yunus486

Üye
Olursa da firmalar anşlaşma yapar samsung sony vb. Aşlaşma yaptıklarıyla da kazandığı paranın yarısını felan verir anca böyle kqvul ederler yinede etseler bile optimizasyon sorunları olacağı bunlar içinde ayrı ugraşılacağı kesin

aleranol

aleranol

Üye
Simdi 2 sorun var. 1.si yazılım seçme imkanı olması gerek ki bunun gelmesi ali abinin de dediği gibi uzun sürecektir.
2.si de şuan 3000tllik bilgisayardaki i7 işlemciyi takmanı engelleyen şey anakart ve diğer donanımların desteği oluyor :) ama gerçekleşirse mükemmel olabilir.
Durumu soyle ozetliyim bu firmnain aklinda olan su galiba oncelikle bi kac firmayla anlaşmayı deniycek kamera işlemci ve benzeri için (qualcomm vb.) işletim sistemi zaten kendine ait olacakmış bu durum biraz kötü ama satışları patlıycağından uygulama sıkıntısının kısa sürede gideriliceğini düşünüyorum. Bi'anda bir çok işe girmek zorunda kalcaklar telefonu yapmak ayrı dert birde işletim sisteminide kendileri yapmak zorunda (tabi androide donanım değiştirebilme eklenmezse) bu da süreci çok uzatıyor. Proje tamamiyle tüketici leyhine böyle bir ürünü firmalar desteklemiycektir tabiki...
Haklısın ama herkesin her firmanın driverını oluşturup rahatça yükleyebileceği bir sistem olursa ubuntu veya windows gibi o zaman kesinlikle her firma bu projeyi destekler. Özellikle de msi asus samsung gibi donanım üreticileri kârlı çıkacaktır.

big.LITTLE

big.LITTLE

Üye
Bunlar tabi ki zamanla olacak şeyler ama işletim sistemini seçemedikten sonra donanımı da seçemeyiz. Mevcut duruma göre de en az 10 yıl daha işletim sistemi serbestisi geleceğini zannetmiyorum.

Android zaten ucretsiz bir isletim sistemi degil mi?Yada en azindan pc toplayip windows cd si aldigimiz gibi android kurmamizi saglayan sd kart alsak filan:alkis

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Ben de zaten ucretli ucretsiz diye belirtmedim. Onemli olan farklı konfigurasyon optimizasyonu yapilmasi.

KcygtYsn

KcygtYsn

Üye
Bugün internette dolaşırken bu projeye rastladım (projenin ismi phonebloks) fikir gerçekten çok güzel. Yükseltilebilir akıllı telefon çok iyi olur. Örneğin işlemciyi beğenmediniz yerine daha güçlü bir işlemciyi alıp rahatça takabiliceksiniz, yada fotoğrafçısınız daha güçlü bi'kamera takabilceksiniz, yüksek çözünürlüklü ekranları mı seviyorsunuz yada mevut ekranınız kırıldı diyelim hemen yenisini takabileceksiniz fikir gerçekten çok güzel gerçekleşirse bir devrim niteliğinde olur diyebiliriz...

Projenin İnternet Sitesi;

Buyrun İzleyelim;

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Toplama telefon :)

• Beğen
Tepkiler: Kefelon

Kefelon

Üye
    Konu Sahibi
Bakalım proje iyi ama daha beklememiz gerekecek gibi Samsung Galaxy S7 ve iPhone 6s in çıkcaağı tarihlere felan denk gelir en yakın tarih olarak :D

Üst Alt