Ceplerimizde bomba taşıyoruz!

Sponsorlu Bağlantılar

ahmetkartal

ahmetkartal

Üye
    Konu Sahibi
Ceplerimizde bomba taşıyoruz!

Galaxy Nexus marka cep telefonun bataryası gece
şarj olurken, aniden yanmaya başladı. Kullanıcı
ölümden döndü. Kirsten Zastrow adlı bir kullanıcının başına
gelenler akıllı telefonlarda bataryaların güvenliği
konusundaki soruları yeniden gündeme getirdi.
Zastrow’un Galaxy Nexus marka cep telefonun
bataryası gece şarj olurken, aniden yanmaya
başladı. Kullanıcı ölümden döndü. 19 Mart günü yaşanan olayda, Zastrow gece
uyumadan önce telefonunun şarja taktı. Ertesi
gün kalkmak için kurduğu alarmı daha rahat
duyabilmek için telefonun yatağın yanındaki
masanın üzerine koyan kullanıcı, uykuya daldığı
sırada bir çıtırtı ile uyandığını ve etrafı çok kötü bir yanık kokusunun sardığını belirtti. Telefonun bataryasının yandığını ve eridiğini
gören Zastrow, çıkan küçük çaplı yangını
söndürerek tehlikenin daha çok büyümesini
önledi. Kazadan sonra telefonun bataryasını inceleyen
kadın kullanıcı, bataryanın şiştiğini ve telefonun
içini neredeyse tamamen erittiğini fark etti. Lityum iyon pillerin dış basınç ve ani sıcaklık
değişimleri sonucunda alev alabilmesi ya da
patlayabilmesi cebimizdeki tehlikenin
büyüklüğünü ortaya koydu. Bu ilk değil Telefon bataryalarının zafiyetini ortaya koyan bu
tür bir olay ilk kez yaşanmıyor. Daha önce Güney
Kore’de 55 yaşındaki bir kullanıcının sağ cebinde
Galalxy Note akıllı telefonun bataryası patlamıştı.
Bu patlama yüzünden Koreli kullanıcının sağ kalça
kısmında ikinci derece yanıklar oluşmuştu. Türkiye’de ise yine buna benzer bir olay
yaşanmıştı. Sultançiftligi’ndeki bir telefon tamircisi
olan Nurettin Özyurt, sıvı teması olmuş bir cep
telefonunu tamir ettikten sonra, deneme amacıyla
yeni bir batarya takmıştı. Bataryanın ısınması
sonucu telefonu hemen uzaklaştıran şahıs, patlamadan yara almadan kurtulmuştu. Batarya patlamaları sadece çeşitli yaralanmalarla
değil, ölümle de sonuçlanabiliyor. Çin’in
Guangzhou şehrinde Lenovo bayisine çalışan
tezgâhtar bir genç, gömlek cebinde taşıdığı cep
telefonun patlaması sonucunda yaşamını
yitirmişti. 20 yaşındaki genç kazadan kısa süre önce telefonunun pilini yeni bir tanesiyle
değiştirmiş ve telefona takmadan önce şarj
etmişti. NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - Öncelikle telefonlarda kullanılan batarlayarın
orijinal olmalarına dikkat edilmeli. - Ucuz ve yan sanayi olarak adlandırılıan kalitesiz
bataryalar tercih edilmemeli. - Telefonunuza uygun şarj cihazı kullanın. - Yüksek amperli ve kısa sürede bataryaları
dolduran şarj cihazlarından uzak durun. - Cep telefonunuzda veya tablet bilgisayarınızda
aşırı bir ısınma hissederseniz cihazı tamamen
kapatın. Mümkünse bataryayı çıkarın

- - - Eklendi - - -

bunu okuyunca benim elimde 5800 nasıl hiç patlamadı hayret. Telefonun kendi taraycısı ile youtube den vidio izlerken wifi siz telefonun bataryasına dokunamıyordum bile. Arada kalite farkı var bence. Nexus kül olmuş

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
aslında bunlar kayde alınmamalı yani sadece istisna şimdi milyonlarca telefondan bi tanesinde bu durum oluyosa sineye çekilmeli bide ben şahsen hiç rastlamadım şarj yüzünden yanan telefon. haber için eline sağlık ahmet

ahmetkartal

ahmetkartal

Üye
    Konu Sahibi
aslında bunlar kayde alınmamalı yani sadece istisna şimdi milyonlarca telefondan bi tanesinde bu durum oluyosa sineye çekilmeli bide ben şahsen hiç rastlamadım şarj yüzünden yanan telefon. haber için eline sağlık ahmet

:rica:

• Beğen
Tepkiler: Byhaydar
x-scarface

x-scarface

Üye
Sadece patlamadan ziyade zaten sar ve radyasyon değerleri olarakta insan hayatında büyük zararları olduğunu hepimiz biliyoruz.

fk555897

fk555897

Üye
Ben gece yatarken telefonu şarjdan çıkarıyorum. Zaten telefonun bataryasını çıkartamadığımızdan dolayı patlama olasılığının yüksek olduğunu düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: hikmet366
hikmet366

hikmet366

Üye
Ben gece yatarken telefonu şarjdan çıkarıyorum. Zaten telefonun bataryasını çıkartamadığımızdan dolayı patlama olasılığının yüksek olduğunu düşünüyorum.

ewet aynen bende yapıyorum ablamın teli patlamıştı bir keresinde

ahmetkartal

ahmetkartal

Üye
    Konu Sahibi
benim tel sabaha kadar jarzda duruyor aşırı ısınıyor bir gün elimde patlamaz umarım

Joker

Joker

Emekli Yönetici
Ben gece yatmadan bir saat önce şarja takıyorum sonra yatarken çıkartıyorum . Allah'a şükür bi sıkıntı çıkartmadı asla gece şarjda bırakmayı önermem :hmmm

hikmet366

hikmet366

Üye
benim tel en çok 3g ile internete bağlı durunca sanarsın saç kurutma makinası allah be yanıyor soğutamıyorsun :ehe

Olcaymedya74

Olcaymedya74

Üye
valla benim 5800 ın şarj yeri bozuk akıllı şarjla şarj ediyom 5800 ın şarj yeri bozulmadan önce pillerim ısınmıyodu ama akıll şarja taktıktan sonra her 2 pilim de ısınmaya başladı inşallah bişey olmaz nokia dan şüphem yok ama pilleri gece yatarken akıllı şarja takıyom artık takmıcam haber için Teşekkürler

Tuna-TR

Tuna-TR

Üye
:tşk:

Hıqh_VoLTaqe27

Hıqh_VoLTaqe27

Üye
ben internete qirince bu batarya çildirıyo resmen yani ates bildığin boşalmasa bile yedek batarya takıyorum hemen buz qibi oluyo telefon :)

Muhammet DEDE

Muhammet DEDE

Üye
nokia n97 de simex marka batarya kullanıyorum 2 yıldır ne ısınma nede şark sıkıntısı çekiyorum. Imıtasyon batarya yerine marka batarya kullanın

federico2424

federico2424

Üye
teşekkürler

Üst Alt