Android ve RAM Kullanımı!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
kraldost

kraldost

Üye
    Konu Sahibi
Android ve RAM Kullanımı!

Değerli maxicep severler,
Android’in hızla ulaştığı kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte, bazı sorular çok daha fazla sorulmaya başladı. Bunlardan en önemli ve kullanıcıların kafalarını karıştıranı ise şüphesiz, Android‘deki RAM kullanım oranı.

Çare olarak bir çok RAM optimizasyonu/görev yöneticileri uygulaması yazıldı ve milyonlarca kez, milyonlarca kullanıcı tarafından indirildi. Bunu yazdım çünkü, başlangıçta bu noktaya odaklanmanızı istiyorum.
RAM optimizasyonu veya Task Killer benzeri görev yönetici uygulamalarının hiç bir faydası yoktur! Tam aksine, bunlar Android’in yani Linux’un çalışma mantığına aykırı oldukları için, telefonunuza farklı yönlerde zarar verirler. Sizin bunlar arasında ilk fark edeceğiniz şey telefonun pilinin çabuk tükenmesi olacaktır.
Peki nedir bu RAM kullanımının altında yatan gerçek? Cevabı şöyle izah etmeye çalışayım;
Öncelikle şunu bilmemiz gerekir: Linux‘un RAM kullanımı felsefesi “boşta kalan RAM israf edilen RAM’dir.
Bu ne demek oluyor? Bu Linux’un RAM’i her daim Önbellek’te hazır tutması ve açılmak istenen uygulamanın veya görevin beklemeden işleme koyulmasını hızlandırması demek oluyor.
Yani siz “telefonumda sadece 10MB boş RAM var, Android çok fazla RAM harcıyor” dediğiniz vakit, Android’i anlamamış olduğunuz ortaya çıkıyor. Bunu şu örneklerle pekiştirelim;
Bir kitap okumak istediniz. Bunun için en güzel yer kütüphane olsa gerek ve gidip oradan bir kitap aldınız, başladınız okumaya. O kadar hızlı okudunuz ki kitap bitti. Ama siz başka kitap’da okumak istiyorsunuz. Bunun için yerinizden kalkıp tekrar kütüphaneye gitmeniz gerekecek değil mi? İşte bu Android’de bu şekilde olmuyor!
Eğer bir kitap okumak istiyorsanız, okumak isteyeceğiniz o kitapların hepsi zaten evinizdeki kütüphane de mevcut olduğundan hızlıca zaman kaybetmeden okumaya koyulursunuz. Android’deki çalışma mantığı da buna benzer. Tüm uygulamaların, görevlerin hepsini zaten sizin için hazır durumda açık tutulduğundan, vakit kaybetmeden işleme konulması sağlanır.
Peki bu durum telefonun yavaşlamasını sağlar mı? Cevap, Hayır!
Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Android, arka planda 1 uygulama da çalışsa yüzlerce uygulama da çalışsa performansını kaybetmeyecektir. Çünkü bu görevlerin hepsi Önbellekte tutulur. Yani siz kendi kütüphanenizdeki rafları doldurmuş onca kitabı aynı anda okumaya kalkmazsınız. Lazım oldukça okursunuz. Durum buna benzer.
RAM optimizasyonu ve görev sonlandırıcı uygulamalara gelince. Bu uygulamalar, Android’in çalışma mantığına ters oldukları için, her görev sonlandırmanızın ardından, Android tüm işlemleri Önbelleğe tekrar almak isteyeceğinden ve yeniden açacağından dolayı işletim sistemini çok daha fazla yorarlar. Bu hem telefonun yavaşlamasına sebep olur, hem de pilin çok daha çabuk bitmesine.
Ancak bazı durumlar vardır ki mesela, yüklediğiniz oyun veya uygulamadan kaynaklı bir hata sebebiyle işletim sistemi kasmaya, yavaşlamaya başlar. İşte bu gibi durumlarda ya bu uygulamanın silinmesi, yada sadece o uygulamanın kapatılması gerekmektedir.Kesinlikle görev sonlandırıcı kullanmayın.
Ice Cream Sanswich ve Jelly Bean ile artık çok stabil olan Android, gerek Kernel optimizaysonu gerek ise çalışma stabilitesi ile artık kendini tamamlamış durumdadır.
Umarım RAM ile alakalı aklınızdaki soru ve problemleri giderecek bir yazı olmuştur.

• Beğen
Tepkiler: Asteroid9

besim.farhan

besim.farhan

Üye
işte insanlara anlatmak isteğim buuuuuu :tşk:
çok faydalı bir yazı olmuş

skywalker06

skywalker06

Üye
Çok doğru anlatmışsın ben bu ram boşaltma olayını bir kere yükledim ondada her yaptığımda telefon bi 5snye falan bekliyordu geri döndüğünde o yüzden sildim ve dediğin gibi kaçtane uygulama çalışsada telefon yavaşlamıyor

PriZm

PriZm

Üye
Benim bahsettigim o değil.Tabiki bilgi paylaşmak iyi.Ancak bir üst konu varken bir tane daha konu açılması saçma geldi.

İstersen bu yazdıklarını adını da ekleyerek konuya ekleyebilirim :)

KinG Tornado

KinG Tornado

Üye
Bu Ram Millete Dert Olmaya Başlamıştı Bu Bilgi Ve Ônerilerle Birkaç Sorun Çözülür Umarım Unutmadan Teşekkürler

gonuldostu82

gonuldostu82

Üye
ben de bu konu hakkında bir kaç kelime söylemek istiyorum şimdi öncelikle ram hakkında samsung cihazları gerekli bilgiyi yardım konusunda yeriyor ne kadar çok ram biçimlendirme yaptığınızda oyun ve uygulamalarınız geç açılır ve pil daha çok tüketir diye

zaten ne zaman ram biçimlendirme yapsam harbiden gerek rehber olsun gerek menü geçişleri olsun ilk aşamada kasma oluyor yani

millet niye ısrala bu ram düşürmeye çalışıyor çok garip zararlı bir işten başka bir şey değil ayrıca bir şey daha ekliyeyim samsung cihazlarında şöyle bir özellik var büyük oyun oynarken 4.1 ve üstü yazılımlarda mevcut ram kendiliğinde düşüyor arka planda çalışan uygulamalar kendiliğinden kapanıyor zaten yani game boos tur filan bu uygulamalar bile gereksiz ben ~N.A.W.Y~ niçkli arkadaşa ve size de teşekkür ederim gerekli bilgilendirmeler yaptığınız için

PriZm

PriZm

Üye
ben de bu konu hakkında bir kaç kelime söylemek istiyorum şimdi öncelikle ram hakkında samsung cihazları gerekli bilgiyi yardım konusunda yeriyor ne kadar çok ram biçimlendirme yaptığınızda oyun ve uygulamalarınız geç açılır ve pil daha çok tüketir diye

zaten ne zaman ram biçimlendirme yapsam harbiden gerek rehber olsun gerek menü geçişleri olsun ilk aşamada kasma oluyor yani

millet niye ısrala bu ram düşürmeye çalışıyor çok garip zararlı bir işten başka bir şey değil ayrıca bir şey daha ekliyeyim samsung cihazlarında şöyle bir özellik var büyük oyun oynarken 4.1 ve üstü yazılımlarda mevcut ram kendiliğinde düşüyor arka planda çalışan uygulamalar kendiliğinden kapanıyor zaten yani game boos tur filan bu uygulamalar bile gereksiz ben ~N.A.W.Y~ niçkli arkadaşa ve size de teşekkür ederim gerekli bilgilendirmeler yaptığınız için
Bu uygulamaların kapanması olayı samsung ile alakalı değil.Lmk ile alakalı :)

gonuldostu82

gonuldostu82

Üye

Bu uygulamaların kapanması samsung ilr alakalı değil.Lmk ile alakalı :)
neyse işte işte samsung kullandığım için öyle söyledim sonuçta ben ilk android ile tanıştığımda telefonda 768 mb ram var zaten 400 ile 500 mb tı yazılım kullanıyor geriye kalan 260 mb herhalde oyun ve uyulamalar için filan diye düşünüyordum ki bu şekilde bir çok millet böyle düşünüyor halbuki uzun süre oyun oynandığında ram lmk desteği ile düşüyormuş biz de arka planda kullanmadığımız uygulamaları durduran program kuruyoruz ne saçmalık ama :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt