Retina/Süper AMOLED/Clear Black AMOLED/PureMotion HD+/IPS LCD

Sponsorlu Bağlantılar

IVI-Elia

Üye
    Konu Sahibi
Retina/Süper AMOLED/Clear Black AMOLED/PureMotion HD+/IPS LCD
Evet arkadaşlar Sayın Apple ve Isırılmış Elma fanlarının hepsi Retina ekranı bize överler.Gerçekten de Retina ekran başarılı bir ekran.Sanırsam LED arka aydınlatmalı IPS-LCD paneli temel alıyor.Veya onun benzeri bir panel de olabilir(Super LCD 2).Yeni Iphone'da da bildiğimiz gibi 1136 x 640 çözünürlüğüne sahip 4.0" lik bir ekran.Ayrıca inç başına 326 pixel düşüyor.Yani 326 ppi...Ayrıca renk doğruluğu da gayet başarılı.Yani ekran gayet güzel bir ekran.Gel gelelim ki Apple ppi değerinin yüksek oluşundan o kadar çok övünüyor ki.Sürekli Retina ekran, Retina ekran, Retina ekran....Özellikle de ppi değeriyle övünüyor.Bugun Sony'nin bir telefonu (modeli aklımda değil üst seviye bir cihazdı) ve Lumia 920 (332 ppi).Yani Iphone'dan azıcık da olsa fazla.Buradaki mesele iyi ekran kötü ekran değil.Ama ben ne Sony'nin ne de Nokia'nın ppi değeri ile övündüğünü görmedim.Yani bu Retina Ekran'ın çok iyi bir özelliği olduğundan mı Apple çok övünüyor?Bilgilendirirseniz sevinirim.

Gelelim diğer meseleye.Şimdi ekranlarda benim için çözünürlük çok önemlidir.Ancak benim çözünürlükten önce baktığım özellik renk doygunluğu, canlılığıdır ve de siyahlık oranı.Bu özellikler olmayınca çektiğiniz fotoğraf ne kadar güzel olursa olsun size zevk vermiyor.Aynı durum video ve oyunlar da da geçerli.Çoğu insan Süper AMOLED ekranı renk konusunda övse de inanın benim telefonumdaki küçücük ve berbat çözünürlükteki ekranım hem Galaxy S2'den daha iyi hem de S3 ile aynı renk doğruluğuna sahip.808 Pureview'deki ClearBlack AMOLED ise S3'ten daha iyidir.Gözümle görerek karşılaştırdım.

Şimdi Nokia'nın yeni nesil PureMotion HD+ ekranına.Bu ekran LED arka aydınlatmalı IPS-Super LCD 2 ekranı temel alıyor.Ancak renk doğruluğu, siyahlık oranı gibi özellikleri ise Clear Black AMOLED ekrandan alıyor.Ama daha da iyisini sunuyor.PureMotion HD+ ekrna dünyanın en canlı renk doygunluğuna sahip ekranı ve de en siyah ekranı AMOLED'den dahi.Ayrıca aynı AMOLED gibi siyah renk verirken pixel kapatark götüntü veriyor bu da gerçek siyahları yansıtırken daha az enerji harcamasına neden oluyor.Ayrıca IPS tabanlı olduğundan AMOLED'e göre dışarıdaki performansı dahab iyi.AYrıca beyaz renkleri tam beyaz veriyor.AMOLED gibi maviye dönük vermiyor.Aynı zamanda 60 Hz ekran yenileme hızına sahip.Piyasadaki bütün ekranlarda 1.5 / 2 kat daha hızlı pixsel yenileyebiliyor.

İlk paragrafııın en sonundaki sorumu cevaplarsanız sevinirim.Eğer sizin için de benim gibi ekran ilk sıralarda yer alıyorsa bu bilgilerin yararlı olacağını düşündüm ve paylaştım.Herkese iyi forumlar.

- - - Eklendi - - -

[video=youtube;lN-NaHcOeII]http://www.youtube.com/watch?v=lN-NaHcOeII[/video]

• Beğen
Tepkiler: n000k ve FastBreaker

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Ekranda renk doygunlugu kadar renklerin gercekligi de onemlidir. Amoled ekran duragan goruntulerde daha basarili olsa da hareketli goruntulerde ips lcd kadar basarili olamazlar. Fakat nokianin gelistirdigi puremotion hd+ teknolojisi iki ekranin ozelliklerini tek ekranda birlestirmeyi vaadediyor. Ekran yenileme hizini arttirarak da renk gercekligini ve hareketli objelerde goruntu kalitesini arttirmis oluyor. Tabi bir seyi unutmamak gerekir. Mobil cihazlarda en cok enerji kullanan birim ekranlardir. Amoled ekranlar enerji konusunda daha basarilidir. Bir de buna ekran yenileme hizini 60hz'e cikarinca daha da fazla enerji tuketir. Burada da puremotion hd+'in ozellikleri devreye giriyor.

• Beğen
Tepkiler: Cihanî Sultan ve IVI-Elia

IVI-Elia

Üye
    Konu Sahibi
Ekranda renk doygunlugu kadar renklerin gercekligi de onemlidir. Amoled ekran duragan goruntulerde daha basarili olsa da hareketli goruntulerde ips lcd kadar basarili olamazlar. Fakat nokianin gelistirdigi puremotion hd+ teknolojisi iki ekranin ozelliklerini tek ekranda birlestirmeyi vaadediyor. Ekran yenileme hizini arttirarak da renk gercekligini ve hareketli objelerde goruntu kalitesini arttirmis oluyor. Tabi bir seyi unutmamak gerekir. Mobil cihazlarda en cok enerji kullanan birim ekranlardir. Amoled ekranlar enerji konusunda daha basarilidir. Bir de buna ekran yenileme hizini 60hz'e cikarinca daha da fazla enerji tuketir. Burada da puremotion hd+'in ozellikleri devreye giriyor.

Unuttuğum ve eksik verdiğim bilgileri tamamladığınız için :tşk:

- - - Eklendi - - -

İlk paragraftaki sorumu cevaplayabilir misiniz?

• Beğen
Tepkiler: Cihanî Sultan
papakudioflu

papakudioflu

Admin
Firmalar urun pazarlamada mutlaka bazi ogelere vurgu yaparlar. Apple da retina ekranina guveniyor demek ki. Yanliz sunu soyleyebilirim. Direk gunes altinda lumia kadar olmasa da iphone ekrani da gayet basarili. Hatta bugun abantta tekrar test ettim:D

• Beğen
Tepkiler: IVI-Elia
Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
:sahan2:

komando04

komando04

Üye
iphone anlaşılan nokiayıda rakip görüyor ve kamera ve ekranda nokiayı sollamak istiyor.başaramaz abi başaramaz

- - - Eklendi - - -

tüm akrabalarım telefon rehberimde kayıtlıdır ve tüm arkadaşlarım yani bütün sevdiklerim yaklaşık 325kişi hepsinin telefon numara ve modeli ile kayıt ettim.öyle bir alışkanlığım var.daha yeni aklıma geldi bunu hesaplamak toplam 227tanesi nokia kullanıyor.61tanesi samsung.5tanesi motorola.1tane simens.13tanesi htc.15tanesi sony.3tanesininde telefon modelini yazmamisim arkadaşlar.maşallah yüzde 80i nokia

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
tüm akrabalarım telefon rehberimde kayıtlıdır ve tüm arkadaşlarım yani bütün sevdiklerim yaklaşık 325kişi hepsinin telefon numara ve modeli ile kayıt ettim.öyle bir alışkanlığım var.daha yeni aklıma geldi bunu hesaplamak toplam 227tanesi nokia kullanıyor.61tanesi samsung.5tanesi motorola.1tane simens.13tanesi htc.15tanesi sony.3tanesininde telefon modelini yazmamisim arkadaşlar.maşallah yüzde 80i nokia

Hacı ne yaptın sen yaa :kop2:
O nası bi alışkanlık öyle.
Nası yazdın, nası hesapladın.
Türkiye İstatistik Kurumuna bağışlaman lazım bu verileri...

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
:zuhaha:

komando04

komando04

Üye

Hacı ne yaptın sen yaa :kop2:
O nası bi alışkanlık öyle.
Nası yazdın, nası hesapladın.
Türkiye İstatistik Kurumuna bağışlaman lazım bu verileri...

valla kardeşim yaklaşık 2yıl olacak n8kullanıyorum aldığımdan beri tüm rehberi özenerek tüm bilgileri yazıyorum ama amacım bu sayıları çıkarmak değildi.daha dün akşam aklıma geldi saydım.yine unutmuştum yine bugün aklıma geldi

gobbels

gobbels

Üye
Kardeşim ekranlar hakkında verdiğin bilgiler işime yaradı teşekkür ederim.NOKIA çöküşünü kurtarmak için elinden geleni yapıyor ve çöküşü durduracak gibi duran modelleri çıkarıyor piyasaya BANA KALIRSA Iphone 5 yerine Lumia 920 daha mantıklı bir tercih.aLTTAKİ linkte Galaxy S3 ve Lumia nın fotoğraf kalitelerin gösterilmiş ve gerçekten inanılmaz. nin video kalitesi gösteriliyor fakat önemli not:ÇEKEN TELEFON SAMSUNG GALAXY NEXUS OTOFOKUS YAPAMADIĞI İÇİN YARIDAN SONRASI BULNIK ÇIKIYOR NOKIANIN SUÇU DEĞİL!

komando04

komando04

Üye
hayirli geceler aslında nokia yine çok geç kaldı.modeli çıkarmakta ya samsung çıkardı iphone çıkardı bunlar satışı yapıyor milyonlarca insan kendisine bu akıllı telefonlardan birisini alıyor lumiayı beklemiyor bekleyecek olan insanlarda zor dayanıyor.şundan eminim ki herzaman modeli ilk çıkarıp satan kâr eder.hele BIRAZDA HALK BEĞENIRSE TAMAM SATIŞ PATLAMASI YAŞANIYOR SONRA'NE OLURDU BIRAZ DAHA E

- - - Eklendi - - -

erken çıkarabilse idi telefonları şimdi birçok kişi samsung yada iphone yerine alırdı 920yı

SheFy

SheFy

Üye
hayirli geceler aslında nokia yine çok geç kaldı.modeli çıkarmakta ya samsung çıkardı iphone çıkardı bunlar satışı yapıyor milyonlarca insan kendisine bu akıllı telefonlardan birisini alıyor lumiayı beklemiyor bekleyecek olan insanlarda zor dayanıyor.şundan eminim ki herzaman modeli ilk çıkarıp satan kâr eder.hele BIRAZDA HALK BEĞENIRSE TAMAM SATIŞ PATLAMASI YAŞANIYOR SONRA'NE OLURDU BIRAZ DAHA E

- - - Eklendi - - -

erken çıkarabilse idi telefonları şimdi birçok kişi samsung yada iphone yerine alırdı 920yı

wp8 çıkış tarihi ve tamamlanmamış olmasından dolayı erken çıkmadı.

SkyLaBTR

SkyLaBTR

Üye
samsung tamam da iphone 5'i alan var mıdır acaba...

vardır ( apple fanları başta olmak üzere )... Cep telefonları genel bölümünde konusu vardı galiba 24 saatte on siparişler bitmiş diye ( öyle hatırlıyorum )

IVI-Elia

Üye
    Konu Sahibi
vardır ( apple fanları başta olmak üzere )... Cep telefonları genel bölümünde konusu vardı galiba 24 saatte on siparişler bitmiş diye ( öyle hatırlıyorum )

Zaten alanların çoğu iphone kullanıcısı.Küçük bir kısım ise yeniden geçiş yapıyor.Benim Lumia 920 ile arasaında kalacağım tek telefon LG Optimus G'dir.Ama yine de Lumia 920'yi seçerdim.

Üst Alt