Sizce Yaptığım Overclock Zararlı Mı ?

Sponsorlu Bağlantılar

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
Sizce Yaptığım Overclock Zararlı Mı ?
Arkadaşlar Bildiğiniz üzere geçenlerde samsung galaxy s3'ümü rootladım ve AnTuTu'nun CPU Master Pro adındaki programı telefonuma kurdum ve gayet güzel çalışıyor bununla ilgili bir problemim yok fakat merak ettiğim şeyler var ;

ben telefonumun şarjını çok aşırı kısıtlıyorum ve aradan 1-2 saat geçiyor halan daha şarj azalmıyor tabi o sırada telefonu kullanmıyorum sadece cebimde duruyor :) ama kullanınca da kasım kasım kasılıyor telefon sizce işlemcinin hızını bukadar düşürmemin bir zararı var mı ?

ne kadar zararlı olduğunu bilmiyorum ama bekleme süresini acayip etkiliyor :ehe

birde ben oyunları tam performansla oynamak için işlemciyi 1.8 GHZ'ye alıyorum bunun bir zararı var mı peki ?

normal zamanlarda ise CPU'yu orijinal halinde tutuyorum :ehe

Hex4d0r

Hex4d0r

Üye
İşlemci saat hızını düşürmek overclock değil downclocktur :) Downclock ile işlemci ömrü uzar ve batarya performansı artar. Overclock (Frekansı Fabrika çıkış değerlerinin üzerine artırmak) Performansını artırması yanında hem batarya performansını düşürür hem de işlemci ömrünü Fabrikanın öngördüğü değerlerden aşağı çeker.

Firma işlemci saat hızını ayarlarken Performans/Ömür bazlı bir yol izliyor.

Downclock yapmanın zsararı yok yalnız telefon kasıldığı(işlemler yavaşladığı) için ekranın açık kalma süresi artacak bu sefer ekrandan harcayacak sistem pili :) 200 mhz alt limit 600mhz - 1000 mhz üst limit belirlemek iyi olur. Ayrıca oyun esnasında 1800 mhzin ne gibi bir faydası olacak bilmiyorum halihazırda varsayılan(1.4 ghz) işlemci frekansıyla da sorunsuz oynatabiliyorsa :)

maxirabit

maxirabit

Üye
Bir yükseltiyorsun bir düşürüyorsun,ısnıp soğuyor yani:)
Aslında en iyisi standartında tutmatır yarın bir gün kömür olur,sobada yakacak olarak kullanırsın:D

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
İşlemci saat hızını düşürmek overclock değil downclocktur :) Downclock ile işlemci ömrü uzar ve batarya performansı artar. Overclock (Frekansı Fabrika çıkış değerlerinin üzerine artırmak) Performansını artırması yanında hem batarya performansını düşürür hem de işlemci ömrünü Fabrikanın öngördüğü değerlerden aşağı çeker.

Firma işlemci saat hızını ayarlarken Performans/Ömür bazlı bir yol izliyor.

Downclock yapmanın zsararı yok yalnız telefon kasıldığı(işlemler yavaşladığı) için ekranın açık kalma süresi artacak bu sefer ekrandan harcayacak sistem pili :) 200 mhz alt limit 600mhz - 1000 mhz üst limit belirlemek iyi olur. Ayrıca oyun esnasında 1800 mhzin ne gibi bir faydası olacak bilmiyorum halihazırda varsayılan(1.4 ghz) işlemci frekansıyla da sorunsuz oynatabiliyorsa :)

downclock'u sadece telefonu cebimde taşırken yani kullanmıyorken yapıyorum bu sayede ekran da çalışmıyor :)

düşük hızda işlem yaptırınca işlemciyi yorarmıyım acaba ?

oyunların akıcı olması için birazda hava atmak için 1.8 yapıyorum :ehe

- - - Eklendi - - -

Bir yükseltiyorsun bir düşürüyorsun,ısnıp soğuyor yani:)
Aslında en iyisi standartında tutmatır yarın bir gün kömür olur,sobada yakacak olarak kullanırsın:D

:ehe

PriZm

PriZm

Üye
eğer çok kasma olmuyorsa downclocklu olarak kullanmanın zararı olmaz :D

1800 mhz eğer voltaj vermediysen ve 60 derecenin üstüne çıkmıyorsa zararı yoktur.

Hex4d0r

Hex4d0r

Üye

downclock'u sadece telefonu cebimde taşırken yani kullanmıyorken yapıyorum bu sayede ekran da çalışmıyor :)

düşük hızda işlem yaptırınca işlemciyi yorarmıyım acaba ?

oyunların akıcı olması için birazda hava atmak için 1.8 yapıyorum :ehe

O da altta belirteceğim gibi işlemcinin uyanık kalma süresini artırabilir. En verimli aralığı bulmak için 1-2 hafta değerleri değiştirerek test etmen gerekiyor :)

İşlemcinin yorulmasından ziyade uyanık kalma süresi artabilir. 100 mhz alt limitle 300-400 üst limit daha uygun olur o zaman :)

Evet o 1.8'in ego tatmini için olduğu belli zaten :ehe:

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
O da altta belirteceğim gibi işlemcinin uyanık kalma süresini artırabilir. En verimli aralığı bulmak için 1-2 hafta değerleri değiştirerek test etmen gerekiyor :)

İşlemcinin yorulmasından ziyade uyanık kalma süresi artabilir. 100 mhz alt limitle 300-400 üst limit daha uygun olur o zaman :)

Evet o 1.8'in ego tatmini için olduğu belli zaten :ehe:

yani telefonu 100 mhz ye kilitlemenin bir zararı yok dimi ? :ehe

Hex4d0r

Hex4d0r

Üye
Arkaplanda işlem yapıp pili olması gerekenden biraz daha fazla kullanması dışında bir şey olmaz.

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
ya benim asıl merak ettiğim şey işlemciyi 1.4 GHZ'nin altında tutmanın ne gibi zararları olduğu :)

- - - Eklendi - - -

Arkaplanda işlem yapıp pili olması gerekenden biraz daha fazla kullanması dışında bir şey olmaz.

öğrenmek istediğim buydu :ehe Teşekkür Ederim :)

- - - Eklendi - - -

eğer çok kasma olmuyorsa downclocklu olarak kullanmanın zararı olmaz :D

1800 mhz eğer voltaj vermediysen ve 60 derecenin üstüne çıkmıyorsa zararı yoktur.

yok yok çıkmıyor :)

- - - Eklendi - - -

birde arkadaşlar son olarak birşey sormak istiyorum sizlere belki konumuzla alakalı değil ama ben konu kirliliği olmaması için soruyorum ;

telefonu virüslü bir bilgisayardan usb kablosuyla şarj edersem telefona virüs sızar mı ? veya bir zararı olur mu ?

- - - Eklendi - - -

bu arada işlemci 40 dereceyi çok zor buluyor,demin benchmark yaptım 33.2 dereceye anca cıktı :) 1.8 GHZ'de :)

PriZm

PriZm

Üye
ama voltaj düşük olduğundan 1.4 ghz de kullandığı kadar pili harcamaz :)

- - - Eklendi - - -

bu arada işlemci 40 dereceyi çok zor buluyor,demin benchmark yaptım 33.2 dereceye anca cıktı :) 1.8 GHZ'de :)

40 derecemi ? o_O

benim telefon max 60 dereceye çıkıyor :D voltaj 1.500 1428 mhz :D

Hex4d0r

Hex4d0r

Üye

ama voltaj düşük olduğundan 1.4 ghz de kullandığı kadar pili harcamaz :)

Kıyas yaptığım frekans değeri 100 mhz'di :)

Virüs konusunda ise birşey olmayacaktır. Zaten virüs kendini telefona bulaştıramaz.(Şu USB'den yayılan Autoexec.inf hariç.(Tabi oda şarj esnasında bulaşmaz.))

Kerim.

Kerim.

Üye
bence:evet:

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi

yaklaşık 20 dakika shadowgun oynadım işlemci ısısı bu :) 1.8 GHZ de

MaxipmaN

Üye
1.8 omrunu yer onun

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
MasteLaa

MasteLaa

Üye
Talip bir şey sorabilir miyim sen bu oc programını kullanmayı biliyor musun :D Eğer bilmiyorsan tavsiye etmem :)

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
Talip bir şey sorabilir miyim sen bu oc programını kullanmayı biliyor musun :D Eğer bilmiyorsan tavsiye etmem :)

voltajlarla oynamadığım sürece bişey olacağını sanmıyorum,zaten 1.4'ün üzerine nadir çekiyorum bir arkadaşıma hava atmak istediğimde falan :)

MasteLaa

MasteLaa

Üye

voltajlarla oynamadığım sürece bişey olacağını sanmıyorum,zaten 1.4'ün üzerine nadir çekiyorum bir arkadaşıma hava atmak istediğimde falan :)
OC demek çekirdeği zorlamak demek ve bu da telefonunun ömrünü azaltmak demek aslında bunu da dikkate al bence sadece sen değil herkesin dikkat etmesi lazım.OC iyi bir şey değil her ne kadar hızlandırsa da.

avcitalip

avcitalip

Üye
    Konu Sahibi
Kıyas yaptığım frekans değeri 100 mhz'di :)

Virüs konusunda ise birşey olmayacaktır. Zaten virüs kendini telefona bulaştıramaz.(Şu USB'den yayılan Autoexec.inf hariç.(Tabi oda şarj esnasında bulaşmaz.))

ya anlamadığım şey şimdi ben işlemciyi max ve min 100 de tutsam ne olur telefonu kullanmazken ?

virüs işinde de zaten data aktarımı için kies gerekiyor ama ne biliyim belki girer diye korkuyorum o bozulan 16GB'tlık flash diskim %90 virüs yüzünden bozuldu :ağlarım:

Üst Alt